Zostałem obrażony przez wpisy na Facebooku. Nie zostało podane moje imię i nazwisko, czy w tej sytuacji kwalifikuje się to aby zgłosić to zdarzenie na policję?

Zostałem obrażony przez wpisy na Facebooku, z kontekstu postów i komentarzy widać że mowa o mnie. Nie zostało podane moje imię i nazwisko ale inicjały. Czy w tej sytuacji kwalifikuje się to aby zgłosić to zdarzenie na policję?
anonim cytuj
21-08-2022
Nie, policja nie zajmuje się prywatnymi skargami. możesz pozwać ta osobę, o ile jesteś w stanie udowodnćc że to chodzi o Ciebie
 
anonim cytuj
22-08-2022
Można pozwać - owszem, ale na gruncie prawa karnego trzeba skierować do sądu prywatny akt oskarżenia lub złożyć na Policji skargę w trybie art. 488 kpk.
A jeśli nie wiadomo, o kogo w tych wpisach chodzi to wątpię, aby podjęte działania prawne mogły być skuteczne.
 
anonim cytuj
24-08-2022
Zostałem obrażony przez wpisy na Facebooku, z kontekstu postów i komentarzy widać że mowa o mnie. Nie zostało podane moje imię i nazwisko ale inicjały. Czy w tej sytuacji kwalifikuje się to aby zgłosić to zdarzenie na policję?


Jeśli uważasz, że wpisy dotyczą Ciebie i stanowią zniesławienie, możliwe są następujące kroki prawne:

Jeżeli wypowiedź narusza Twoje dobro osobiste, w tym dobra osobiste o charakterze niemajątkowym (np. czuć się zniesławionym), to możesz dochodzić swoich praw na drodze cywilnej na podstawie art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego. Aby skutecznie to zrobić, kluczowe jest udowodnienie, że wpisy faktycznie dotyczą Ciebie mimo braku pełnej identyfikacji.

Jeżeli wpisy na Facebooku stanowią czyn zabroniony o charakterze karnym (np. zniesławienie, pomówienie), to możliwe jest podjęcie działań na gruncie prawa karnego. Zgadza się, że w niektórych przypadkach, takich jak zniesławienie, konieczne jest skierowanie prywatnego aktu oskarżenia do sądu na podstawie art. 55 § 1 Kodeksu karnego. Dodatkowo, można też skorzystać z trybu określonego w art. 488 kpk, który pozwala pokrzywdzonemu na złożenie skargi do organu ścigania.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że kluczem do skuteczności takich działań jest zdolność do udowodnienia, że posty rzeczywiście dotyczą Ciebie, nawet jeśli nie podano Twojego pełnego imienia i nazwiska. Inicjały oraz kontekst mogą być brane pod uwagę, ale wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku.
 
anonim cytuj
12-08-2023
jeżeli mam świadków, którzy potwierdzą, że w kontekście tych wpisów chodzi o mnie oraz mam zapisy rozmów z osobą, która dokonała tych wpisów, w których przyznaje się do tego - to czy to jest wystarczające dowody w sądzie? Czy istnieją jakieś inne dowody, które mogą być bardziej przekonujące dla sądu?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeżeli posiadasz świadków potwierdzających, że w kontekście wpisów chodzi o Ciebie oraz zapisy rozmów z osobą, która dokonała tych wpisów i przyznaje się do tego, to stanowi to istotne dowody w postępowaniu sądowym. Zgodnie z art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego, dowodami są m.in. zeznania stron, zeznania świadków oraz dokumenty.

Inne dowody, które mogą być przekonujące dla sądu, to na przykład wcześniejsze korespondencje między Tobą a osobą obrażającą, które mogą wskazywać na motyw czy historię konfliktu, a także dowody związane z wcześniejszym zachowaniem osoby obrażającej w kontekście innych sytuacji.

Warto zwrócić uwagę na art. 7 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że sąd ocenia wartość dowodową zgromadzonych materiałów dowodowych według własnego przekonania, opierając się na całości zgromadzonego materiału dowodowego. W związku z tym warto przedstawić sądowi jak najpełniejszy obraz sytuacji, prezentując wszystkie dostępne dowody.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Testament
Czy jest jakiś czas określony przez prawo na załatwienie sprawy z testamentem po zmarłym? Rozumiem, że termin pół roku na zgłoszenie sprawy w US liczy się od momentu załatwienia sprawy u notariusza a nie od śmierci?...
Czy sąsiad ma obowiązek dołożyć się do ogrodzenia?
Czy robiąc ogrodzenie sąsiad musi się dołożyć do połowy kosztów? Jak zrobić aby się dołożył?...
Gwarancja na wymienione części w urządzeniu.
Witam, Oddałem urządzenie elektryczne na gwarancje , została uznana i podczas rozmowy telefonicznej dowiedziałem się,ze praktycznie wszystko zostało wymienione co jest w środku, „ze starych rzeczy została tylko obudowa” . Produkt kupiony w tym roku w marcu i podlega 2 letniej gwarancji. Po naprawie Pan z serwisu powiedział, ze na nowe części zostaje udzielona tylko 6 miesięczna gwarancja. Czy jest to uregulowane jakos prawnie ? Na wszystkich str...
Brak ubezpieczenia zdrowotnego.
Sytuacja wyglada tak że potrzebuję receptę na tabletki ale nie mam ubezpieczenia zdrowotnego Czytałam że lekarz rodzinny może wystawić mi taka receptę ale leki będę 100% płatne Czy to prawda ?...

Wyszukiwarka