Przejęcie alimentów od rodzica po ukończeniu pełnoletniości

Witam.
Moja mama dostaje alimenty na mnie od mojego taty. Ja mam skończone 18 lat i chciałabym żeby alimenty wpływały na moje konto. Jak to trzeba zrobić?
anonim cytuj
21-08-2022
Czy alimenty są wypłacane przez komornika czy bezpośrednio od ojca?
Jeżeli przez komornika trzeba złożyć wniosek o zmianę rachunku bankowego, jeżeli przez ojca trzeba go poinformować o przesyłaniu środków na swój rachunek bankowy.
 
anonim cytuj
23-08-2022
Rozumiem. Przez komornika są wypłacane. I wtedy ja będę mogła ściągnąć komornika z taty? Ja będę o tym decydować?
 
anonim cytuj
23-08-2022
Tak. Ty jesteś wierzycielem a nie mama.
 
anonim cytuj
26-08-2022
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
 
anonim cytuj
28-08-2022
Witam,
Rozumiem, że jesteś zainteresowana tym, jak przejąć kontrolę nad alimentami, które są obecnie wypłacane przez komornika na rzecz Twojej mamy. Chciałbym jednak wskazać kilka kwestii prawnych, które mogą wpływać na to, jak będzie wyglądać taka procedura.

Po pierwsze, jeżeli alimenty są wypłacane przez komornika, jest możliwe złożenie wniosku o zmianę rachunku bankowego. Wymaga to jednak podjęcia odpowiednich kroków prawnych. Najpierw należy złożyć wniosek o zmianę rachunku bankowego do sądu, który wydał tytuł wykonawczy na podstawie, którego komornik prowadzi egzekucję. Sąd rozpatrzy taki wniosek i jeżeli stwierdzi, że jest zasadny, wyda stosowne postanowienie. Na podstawie tego postanowienia komornik będzie wpłacał alimenty na nowe konto. Proszę pamiętać, że to wymaga interakcji z sądem i może zająć trochę czasu.

Po drugie, jeżeli chodzi o kwestię ściągania komornika z ojca, należy pamiętać, że jesteś wierzycielem alimentacyjnym po ukończeniu 18 roku życia, ale to nie oznacza, że możesz dowolnie decydować o egzekucji. Komornik jest instytucją państwową, która działa na podstawie przepisów prawa i nie możesz go "ściągnąć" bez odpowiedniego podstawy prawnej. Na przykład, jeżeli ojciec nadal jest zobowiązany do płacenia alimentów i nie jest w stanie samodzielnie regulować tych płatności, komornik może nadal prowadzić egzekucję.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Witam.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze kilka pytań, które pomogłyby mi zrozumieć sytuację:

Jak długo mniej więcej potrwa ten proces złożenia wniosku do sądu o zmianę rachunku bankowego? Czy to kwestia tygodni, czy raczej miesięcy?
Czy są jakieś konkretne przesłanki, które sąd bierze pod uwagę, decydując o zasadności wniosku o zmianę rachunku? Czy mogę się jakoś przygotować do tego procesu?
Czy są jakiekolwiek możliwości wpłynięcia na egzekucję prowadzoną przez komornika, np. mogę złożyć wniosek o zawieszenie egzekucji albo jej umorzenie?
Co się stanie, jeśli ojciec zacznie regulować płatności alimentów samodzielnie, czy komornik automatycznie przestaje prowadzić egzekucję?
 
anonim cytuj
05-08-2023
Przejdę od razu do rzeczy.

Szybkość procesu złożenia wniosku do sądu o zmianę rachunku bankowego zależy od różnych czynników, w tym od obciążenia sądu, ale generalnie możemy mówić o kilku tygodniach. Jest to jednak bardzo indywidualne i nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

W przypadku wniosku o zmianę rachunku bankowego, sąd bada przede wszystkim zasadność takiego wniosku. Ważne jest, abyś jako dłużnik była w stanie udowodnić, że jesteś pełnoletnia i że jesteś w stanie samodzielnie zarządzać otrzymanymi środkami. W tym celu możesz potrzebować dowodów, takich jak dokument tożsamości potwierdzający twój wiek.

Co do egzekucji prowadzonej przez komornika, istnieją pewne możliwości wpłynięcia na jej przebieg. Na przykład, jeżeli Twoja sytuacja finansowa ulegnie poprawie (np. rozpoczniesz pracę), możesz złożyć wniosek o zawieszenie lub umorzenie egzekucji, zgodnie z art. 828 Kodeksu Cywilnego. To jednak wymaga uzasadnienia i podjęcia decyzji przez sąd.

Jeżeli Twój ojciec zacznie samodzielnie regulować płatności alimentów, nie oznacza to automatycznego zakończenia egzekucji. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest złożenie przez dłużnika (Twojego ojca) wniosku do sądu o zawieszenie egzekucji, zgodnie z art. 827 § 2 Kodeksu Cywilnego. Sąd, po stwierdzeniu, że alimenty są regularnie płatne, może zawiesić egzekucję.
 
anonim cytuj
05-08-2023

Sugerowane Tematy

Odszkodowanie z OC.
Dzień dobry, byłem poszkodowanym w kolizji (nietrzeźwy kierowca wymusił pierwszeństwo i uciekł z miejsca zdarzenia), sprawa zgłoszona na policję, finalnie wracając z komisariatu znalazłem sprawcę i wezwałem policję i do wszystkiego się przyznał. Ubezpieczyciel chce aby dosłać notatkę policyjną (koszt opłaty skarbowej 17 zł) i chciałbym się dowiedzieć czy tego typu dodatkowe koszty, też można doliczyć do kwoty odszkodowania?...
Czy można wnosić o zasiedzenie, jeśli od lat 80-tych corocznie był płacony podatek
Czy można wnosić o zasiedzenie, jeśli od lat 80-tych corocznie był płacony podatek (decyzje podatkowe z urzędu miasta wysyłane jako do głównego właściciela), ale nieruchomość była wynajmowana najemcy? "Kto rzeczą włada..." wynajmowanie najemcy nieruchomości ( oddanie w posiadanie zależne) jest chyba też formą jej władania (samoistnego)... ...
Komornik zajął moje wynagrodzenie za długi mojego męża.
Będę wdzięczna za pomoc w mojej sprawie. Były mąż nie zapłacił podatku od nieruchomości i komornik zdjął tą kwotę z mojego wynagrodzenia. Nie byliśmy małżeństwem od kilku lat i nieruchomość była własnością byłego męża. Niestety nie pomyślałam o tym, że powinnam ten fakt zgłosić w urzędzie miasta. Widnieliśmy jako współwłaściciele. Na chwilę obecną wszystkie dokumenty są w urzędzie zatem wg prawa dług był byłego męża a nie mój. Czy jest szansa ...
Czy w tej sytuacji należy mi się zachowek?
W styczniu tego roku zmarła moja mama. Spadek został podzielony między mnie i siostrę (jedyne dzieci a mąż babci zmarł już wcześniej). Wiem że mama miała 100 tyś zł (sama mnie o tym informowała w 2019 roku po śmierci ojca). Siostra poinformowała mnie żebym tych pieniędzy nie szukał bo mama przekazała te pieniądze jej córce na święta w 2020 roku (nie było żadnego przelewu itp. po prostu rzekomo spakowała gotówkę do torby i wręczyła jej w podarku)....

Wyszukiwarka