Jaka jest minimalna kwota dla komornika, żeby nie zajął konta bankowego?
W świetle prawa polskiego, zgodnie z art. 834 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych dłużnika są przedmiotem egzekucji do wysokości, do jakiej dłużnik mógłby je z rachunku wypłacić. To oznacza, że komornik może zająć środki pieniężne zgromadzone na koncie bankowym dłużnika do wysokości długu.
Kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym to dokładnie 75% minimalnego wynagrodzenia - obecnie 2257.50. Chyba, że jest to zajęcie alimentacyjne - wówczas kwoty wolnej na koncie bankowym nie ma.
Rzeczywiście, zgodnie z art. 83 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wolna od zajęcia jest część wynagrodzenia dłużnika odpowiadająca 75% minimalnego wynagrodzenia. Jak wspomniano, w przypadku egzekucji alimentacyjnej kwota wolna od zajęcia nie ma zastosowania.
Chodzi mi bardziej w takim stopniu jak np jest dług 9000, a ja sobie wpłacam do komornika po 500 lub 200 zależy, to ma prawo jak ma co miesiąc przelewy wejść na konto?
Jeżeli dłużnik regularnie wpłaca określone kwoty na rzecz komornika w ramach spłaty długu, komornik nadal ma prawo do zajęcia konta bankowego dłużnika. Wpłaty dokonywane przez dłużnika nie wyłączają praw komornika do kontynuacji egzekucji. Jeżeli jednak dłużnik chce, by komornik nie wszczynał egzekucji z konta bankowego, powinien zawrzeć z komornikiem pisemną ugodę egzekucyjną. W takim przypadku, jeżeli dłużnik regularnie wpłaca określone w umowie kwoty, komornik nie będzie mógł prowadzić egzekucji z konta bankowego dłużnika.