Zniszczony pokój po wynajmie. Wysłałam maila z wyliczeniem i żądaniem dopłaty. Proszę o pomoc w kwestii moich dalszych kroków odnośnie tej osoby.

Dzień dobry, wynajęłam pokój młodej dziewczynie, po jej wyprowadzce zastałam pokój zniszczony tzn. ściana podrapana przez zwierzątko w klatce (w umowie jest mowa o zakazie trzymania zwierząt, a ja nie wyraziłam na to zgody), zniszczona przez nie wykładzina, odrapane meble - to pokój. Poza tym osoba ta nie wywiązywała się z obowiązku sprzątania części wspólnych. Rozliczyłam jej kaucję za poniesione straty, sprzątanie pokoju, części wspólnych i zgodnie z umową najmu wysłałam jej mail z wyliczenie i żądaniem dopłaty. Na ten mail otrzymałam listem poleconym przedsądowe wezwanie do zapłaty od niej z nakazem zwrotu kaucji w całości w ciągu trzech dni. Ja wyznaczyłam jej termin płatności na 15 sierpnia. Proszę o pomoc w kwestii moich dalszych kroków odnośnie tej osoby. Mam świadków na i dokumenty potwierdzające jej lekceważący stosunek do wszystkiego oraz do mnie.
anonim cytuj
15-08-2022
Najlepiej to czekać na pozew i w sądzie okazać swoje dowody. Oczywiście jeśli te potrącenia są udokumentowane. Można też pozwać lokatorkę zanim ona pozwie Panią.
 
anonim cytuj
16-08-2022
Tzn nie da się tak od ręki znaleźć fachowca brałam kwoty z internetu na usługi malowania czy szpachlowania czy naprawy mebli, sprzątałam (szorowałam) cały dzień i wyceniłam swoją pracę także wg cenników firm sprzątających.
 
anonim cytuj
18-08-2022
To już będzie Pani musiała w sądzie wykazać zasadność kwot.
 
anonim cytuj
20-08-2022
Będę więc czekać na pozew
 
anonim cytuj
21-08-2022
A do tego czasu proszę zweryfikować dane kwoty, wykonać niezbędne naprawy oczywiście zatrzymując każdy rachunek. Proszę pamiętać, że może to dotyczyć wyłącznie kwestii, które faktycznie obciążały najemcę.
 
anonim cytuj
21-08-2022
Dzień dobry, wynajęłam pokój młodej dziewczynie, po jej wyprowadzce zastałam pokój zniszczony... Mam świadków na i dokumenty potwierdzające jej lekceważący stosunek do wszystkiego oraz do mnie.


Kwestie prawne dotyczące najmu są regulowane przede wszystkim przez Kodeks cywilny (kc):

Jeżeli w umowie najmu istnieje postanowienie o zakazie trzymania zwierząt, a najemca nie przestrzega tego zakazu, stanowi to naruszenie umowy najmu. Zgodnie z art. 673 kc, najemca jest obowiązany oddać rzecz wynajmującemu w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem zwykłego zużycia. W przypadku naruszenia tego obowiązku, wynajmujący ma prawo domagać się odszkodowania.
Tzn nie da się tak od ręki znaleźć fachowca brałam kwoty z internetu na usługi malowania czy szpachlowania czy naprawy mebli, sprzątałam (szorowałam) cały dzień i wyceniłam swoją pracę także wg cenników firm sprzątających.


W przypadku domagania się odszkodowania, kluczowe jest udokumentowanie rzeczywistego zakresu szkód oraz kosztów ich naprawy. Jeśli osoba wynajmująca opiera się na cennikach dostępnych w internecie, ważne jest, aby były one aktualne i odnoszące się do konkretnej lokalizacji czy standardu prac. W przypadku sporu, sąd może zażądać dowodu uzasadnienia wysokości żądanej kwoty.
A do tego czasu proszę zweryfikować dane kwoty, wykonać niezbędne naprawy oczywiście zatrzymując każdy rachunek. Proszę pamiętać, że może to dotyczyć wyłącznie kwestii, które faktycznie obciążały najemcę.


Zgadza się, dokładna dokumentacja kosztów naprawy jest kluczowa. W przypadku postępowania sądowego, sąd będzie oceniał, czy koszty poniesione przez wynajmującego były uzasadnione oraz czy faktycznie były wynikiem działań najemcy.

W związku z otrzymanym wezwaniem przedsądowym, warto zastanowić się nad odpowiedzią na to wezwanie, w której opisze się swoje stanowisko w sprawie, odwołując się do konkretnych postanowień umowy najmu oraz dowodów dotyczących zniszczeń i kosztów ich naprawy. W odpowiedzi warto także zaznaczyć, że jest się gotowym do przedstawienia wszystkich dowodów w sądzie w razie eskalacji sprawy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Co to jest i jak działa zawieszenie wykonania kary?
Cześć wszystkim, Mój brat został skazany za drobne przestępstwo i sąd orzekł "zawieszenie wykonania kary". Jestem trochę zdezorientowany i nie do końca rozumiem, co to oznacza. Czy to znaczy, że nie musi odsiadywać wyznaczonego czasu w więzieniu? Dodatkowo, czy ktoś może mi wyjaśnić, jakie są zasady zawieszenia wykonania kary? Czy są jakiekolwiek warunki, które musi spełniać podczas okresu zawieszenia? I co się stanie, jeżeli złam...
Czy należy mi się dzień wolny za święto w sobotę?
Witam, czy pracownik przebywający za zwolnieniu od 4 do 12 stycznia ma prawo do dnia wolnego za 6 stycznia? Znalazłam takie odpowiedzi: "Dodatkowy dzień wolny nie przysługuje jednak osobom, które są w tym dniu na zwolnieniu chorobowym, zasiłku macierzyńskim czy urlopie bezpłatnym." " Jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, które obejmuje okresem swojego trwania również święto przypadające w sobotę, to nie traci on praw...
dzierżawa pola
Witam potrzebuję pomocy, rolnik dzierżawi od nas pole około 80 arów już około 20 lat, podatki płacimy My. Czy może stać się jego właścicielem przez tak długi okres dzierżawy ? Chcemy przejąć pole ponownie do upraw....
Czy można sprzedać samochód własnej żonie?
Czy pomimo ustanowionej wspólności małżeńskiej, mąż może sprzedać żonie połowę własności auta, tak aby ona stała się jedynym właścicielem pojazdu? Czy taka umowa sprzedaży bądź darowizny w świetle prawa cywilnego będzie miała moc prawną?...

Wyszukiwarka