Mam zajęcie komornicze za alimenty, przyznano mi rentę. Czy komornik będzie zabierał i z wynagrodzenia i renty kwoty na alimenty?

Od 2018 roku mam zajęcie komornicze za alimenty. W tej chwili komornik zabiera 60% wynagrodzenia. Sytuacja się zmieniła bo przyznano mi rentę. W dalszym ciągu pracuje. Pytanie moje jest czy komornik będzie zabierał i z wynagrodzenia i renty kwoty na alimenty. Dodam ze place bieżące i zaległe alimenty. Dziękuje za odpowiedź.
anonim cytuj
15-08-2022
Jak najbardziej tak, do całkowitej spłaty zaległości, co gorsza może zczyścić do 0 konto bez jakiejkolwiek kwoty wolnej od zajęcia.
 
anonim cytuj
17-08-2022
Przecież jak jest umowa o prace to nie może zająć więcej niż 60%. Musi coś na życie zostawić.
 
anonim cytuj
19-08-2022
Z konta zabierze 100%
 
anonim cytuj
19-08-2022
Dokladnie tak. Jezeli chodzi o alimenty może zabrac 100% z konta.
 
anonim cytuj
20-08-2022
Ok, dziękuje za odpowiedź
 
anonim cytuj
21-08-2022
Zajęcie wynagrodzenia i zajęcie rachunku bankowego to dwa różne zajęcia regulowane różnymi przepisami prawa. Zajęcie wynagrodzenia (czyli bezpośrednio u pracodawcy) to faktycznie do 60%. Ale już środki znajdujące się na rachunku bankowym podlegają zajęciu w całości, aż do wysokości zadłużenia.
 
anonim cytuj
22-08-2022
Od 2018 roku mam zajęcie komornicze za alimenty. W tej chwili komornik zabiera 60% wynagrodzenia.


Po pierwsze, zgodnie z art. 830 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.), z wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, stypendium i z innego dochodu osoby zobowiązanej nie mogą być pobierane kwoty przekraczające 50% tych środków. Jeżeli jednak egzekwuje się alimenty na rzecz małoletnich dzieci, kwoty pobierane mogą wynieść do 60% tych środków, zgodnie z art. 830 § 2 k.p.c.

Po drugie, w przypadku otrzymania renty, zasadniczo komornik ma prawo egzekwować alimenty także z tego tytułu. Oznacza to, że jeżeli będziesz otrzymywał zarówno wynagrodzenie, jak i rentę, komornik będzie mógł pobrać odpowiednie kwoty z obu tych środków, jednak z każdego z tych tytułów nie więcej niż 60% (w przypadku alimentów na rzecz małoletnich).

Zajęcie wynagrodzenia i zajęcie rachunku bankowego to dwa różne zajęcia regulowane różnymi przepisami prawa. Zajęcie wynagrodzenia (czyli bezpośrednio u pracodawcy) to faktycznie do 60%. Ale już środki znajdujące się na rachunku bankowym podlegają zajęciu w całości, aż do wysokości zadłużenia.


To prawda. Zajęcie komornicze środków zgromadzonych na rachunku bankowym może obejmować całość dostępnych środków, jednak warto podkreślić, że w przypadku egzekucji alimentów, zgodnie z art. 872 k.p.c., osoba zobowiązana zachowuje prawo do dysponowania kwotą wolną od egzekucji wynoszącą minimum dwukrotność kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę.
 
anonim cytuj
08-08-2023
Pamiętaj jednak, że praktyka komornicza może różnić się w zależności od indywidualnych okoliczności i decyzji komornika. Kluczowe jest, by analizować każdą sytuację w kontekście konkretnych przepisów prawa i indywidualnych okoliczności danego przypadku.

Ostatecznie, jeśli chodzi o Twoje obawy dotyczące zajęcia zarówno wynagrodzenia, jak i renty:

Z wynagrodzenia za pracę komornik może zabrać do 60% w przypadku alimentów na rzecz małoletnich.
Renta, podobnie jak wynagrodzenie, jest również źródłem dochodu, z którego komornik może egzekwować zaległe alimenty. Jednak również z tej kwoty nie może być pobierane więcej niż 60%.
Jeśli chodzi o środki na rachunku bankowym, mogą one zostać zajęte w całości do wysokości zadłużenia, lecz w przypadku egzekucji alimentów jest kwota wolna od egzekucji wynosząca minimum dwukrotność najniższego wynagrodzenia.
Warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i ewentualnie skonsultować się z komornikiem w celu omówienia dokładnych kwot, które będą pobierane z poszczególnych źródeł dochodu oraz ewentualnych zmian w przypadku otrzymania renty.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

brak zwrotu kaucji przez wlasciciela i umorzony pozew
Witam. Wlasciciel mieszkania nie zwrocil kaucji,na wezwanie do zapłaty brak reakcji i złożyłem pozew przez e-sad i zostalo umorzone bo "uzasadnienie moje budzi watpliwosci" a dowodow nie kazali przedstawiac, co w tej sytuacji moge zrobic?...
Dodatek węglowy dla mieszkańców bloków.
Proszę o informację czy dodatek węglowy należy się mieszkańcom bloków? Osiedle ma zewnętrzną kotłownie, która jest obsługiwana przez spółdzielnie. Czy organ wypłacający dodatek może żądać dostarczenia zaświadczenia, które ma wystawić spółdzielnia? Bo jeśli by się nie należało, to po co zaświadczenia? ...
trudno usuwalne naklejki
Dzień dobry, pod jaki paragraf podchodzi przyklejenie komuś trudno usuwalnej naklejki na samochód (szybę) zaparkowany w niewłaściwym miejscu?...
Sprzedaż udziału.
W 2020 r. zmarła moja mama. Razem z ojciec byli współwłaścicielami domu, lokali komercyjnych, a wszystko na jednej, dużej działce. Pod koniec sierpnia tego roku dowiedziałam się razem z bratem, że ojciec się mocno zadłużył, łącznie jest tego 100 tys. zł. Nie wiemy, na co wydał pieniądze, do domu nic nie kupił (mieszkamy razem). W dniu, w którym nam to powiedział, zjadł dużo tabletek, konieczna była pomoc medyczna. Z SOR-u uciekł i nikt go nie szu...

Wyszukiwarka