Mam zajęcie komornicze za alimenty, przyznano mi rentę. Czy komornik będzie zabierał i z wynagrodzenia i renty kwoty na alimenty?

Od 2018 roku mam zajęcie komornicze za alimenty. W tej chwili komornik zabiera 60% wynagrodzenia. Sytuacja się zmieniła bo przyznano mi rentę. W dalszym ciągu pracuje. Pytanie moje jest czy komornik będzie zabierał i z wynagrodzenia i renty kwoty na alimenty. Dodam ze place bieżące i zaległe alimenty. Dziękuje za odpowiedź.
anonim cytuj
15-08-2022
Jak najbardziej tak, do całkowitej spłaty zaległości, co gorsza może zczyścić do 0 konto bez jakiejkolwiek kwoty wolnej od zajęcia.
 
anonim cytuj
17-08-2022
Przecież jak jest umowa o prace to nie może zająć więcej niż 60%. Musi coś na życie zostawić.
 
anonim cytuj
19-08-2022
Z konta zabierze 100%
 
anonim cytuj
19-08-2022
Dokladnie tak. Jezeli chodzi o alimenty może zabrac 100% z konta.
 
anonim cytuj
20-08-2022
Ok, dziękuje za odpowiedź
 
anonim cytuj
21-08-2022
Zajęcie wynagrodzenia i zajęcie rachunku bankowego to dwa różne zajęcia regulowane różnymi przepisami prawa. Zajęcie wynagrodzenia (czyli bezpośrednio u pracodawcy) to faktycznie do 60%. Ale już środki znajdujące się na rachunku bankowym podlegają zajęciu w całości, aż do wysokości zadłużenia.
 
anonim cytuj
22-08-2022
Od 2018 roku mam zajęcie komornicze za alimenty. W tej chwili komornik zabiera 60% wynagrodzenia.


Po pierwsze, zgodnie z art. 830 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.), z wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, stypendium i z innego dochodu osoby zobowiązanej nie mogą być pobierane kwoty przekraczające 50% tych środków. Jeżeli jednak egzekwuje się alimenty na rzecz małoletnich dzieci, kwoty pobierane mogą wynieść do 60% tych środków, zgodnie z art. 830 § 2 k.p.c.

Po drugie, w przypadku otrzymania renty, zasadniczo komornik ma prawo egzekwować alimenty także z tego tytułu. Oznacza to, że jeżeli będziesz otrzymywał zarówno wynagrodzenie, jak i rentę, komornik będzie mógł pobrać odpowiednie kwoty z obu tych środków, jednak z każdego z tych tytułów nie więcej niż 60% (w przypadku alimentów na rzecz małoletnich).

Zajęcie wynagrodzenia i zajęcie rachunku bankowego to dwa różne zajęcia regulowane różnymi przepisami prawa. Zajęcie wynagrodzenia (czyli bezpośrednio u pracodawcy) to faktycznie do 60%. Ale już środki znajdujące się na rachunku bankowym podlegają zajęciu w całości, aż do wysokości zadłużenia.


To prawda. Zajęcie komornicze środków zgromadzonych na rachunku bankowym może obejmować całość dostępnych środków, jednak warto podkreślić, że w przypadku egzekucji alimentów, zgodnie z art. 872 k.p.c., osoba zobowiązana zachowuje prawo do dysponowania kwotą wolną od egzekucji wynoszącą minimum dwukrotność kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę.
 
anonim cytuj
08-08-2023
Pamiętaj jednak, że praktyka komornicza może różnić się w zależności od indywidualnych okoliczności i decyzji komornika. Kluczowe jest, by analizować każdą sytuację w kontekście konkretnych przepisów prawa i indywidualnych okoliczności danego przypadku.

Ostatecznie, jeśli chodzi o Twoje obawy dotyczące zajęcia zarówno wynagrodzenia, jak i renty:

Z wynagrodzenia za pracę komornik może zabrać do 60% w przypadku alimentów na rzecz małoletnich.
Renta, podobnie jak wynagrodzenie, jest również źródłem dochodu, z którego komornik może egzekwować zaległe alimenty. Jednak również z tej kwoty nie może być pobierane więcej niż 60%.
Jeśli chodzi o środki na rachunku bankowym, mogą one zostać zajęte w całości do wysokości zadłużenia, lecz w przypadku egzekucji alimentów jest kwota wolna od egzekucji wynosząca minimum dwukrotność najniższego wynagrodzenia.
Warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i ewentualnie skonsultować się z komornikiem w celu omówienia dokładnych kwot, które będą pobierane z poszczególnych źródeł dochodu oraz ewentualnych zmian w przypadku otrzymania renty.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

rozwiązanie umowy po urlopie macierzyńskim
Witajcie, jestem zatrudniona na czas nie określony u prywaciarza od września 2018, w listopadzie 2019 urodziłam córkę, macierzyński mam do 23.10 br. Dziś dzwoniłam do pracodawcy jak to będzie dalej, odpowiedział że po macierzyńskim muszę wykorzystać zaległy urlop a potem rozwiążemy umowę, bo nie ma dla mnie miejsca.. Czy może tak zrobić?...
Problem z odebraniem nadgodzin.
Problem jest następujący: pracuję jako asystent na okienku w placówce Poczty Polskiej. Tydzień temu z przyczyn ode mnie niezależnych mój czas pracy został przekroczony o około 45 minut. Według grafiku kończyłem pracę o 15.30 po zamknięciu poczty o godzinie 15.00. Ponieważ był to mój ostatni dzień na tej konkretnej placówce gdzie zastępowałem inną osobę byłem zobligowany do przewiezienia swoich rzeczy oraz kluczy od placówki na inny urząd pocztow...
Siostra założyła kamery, Czy ma prawo założyć kamery na podwórku?
Siostra założyła kamery. W sierpniu był przepis. Mama ma do końca życia możliwość mieszkania a ja do końca maja 2023. Czy ma prawo założyć kamery na podwórku? ...
Nieuzasadnione rozwiązanie umowy na czas nieokreślony.
Umowa na czas nieokreślony, wypowiedzenie ze strony pracodawcy, odwołanie do Sądu pracy. Sprawa zakończyła się, podpisaniem ugody Sądowej na 1szej rozprawie. Pracodawca zobowiązał się do zapłaty na moją rzecz" odszkodowania kwoty 18.000 złotych brutto (słownie: osiemnaście tysięcy złotych brutto). 2. Kwotę wskazaną w ust. 1 powyżej Pozwana przeleje na rachunek bankowy Powódki nr [______], po potrąceniu należności publicznoprawnych przewidzi...

Wyszukiwarka