Mój narzeczony jest współwłaścicielem domu. Czy po ślubie jego majątek staje się wspólny?

Dzień dobry.
Mój narzeczony jest współwłaścicielem domu. Czy po ślubie jego majątek staje się wspólny? Czy może dopisać mnie do aktu notarialnego bez zgody drugiego współwłaściciela?
anonim cytuj
12-08-2022
Po ślubie udział męża we współwłasności domu będzie jego majątkiem osobistym.
Maz może zawrzeć z żoną umowę małżeńska majątkowa rozszerzająca wspólność na ten udział we współwłasności.
 
anonim cytuj
13-08-2022
Nawet jeżeli drugi współwłaściciel nie wyraża na to zgody?
 
anonim cytuj
15-08-2022
Co do zasady moze.
A jak nabyli te udziały, ci współwłaściciele?
 
anonim cytuj
18-08-2022
Poprzez kupno działki. Przyszły mąż wybudował na niej dom
 
anonim cytuj
20-08-2022
Może rozszerzyć wspolność na ten udział.
Dom wybudowany za zgodą drugiego współwłaściciela?
W grę wchodzi kwestia nakładów na wspólną rzecz. Do rozliczenia między współwłaścicielami.
 
anonim cytuj
21-08-2022
Ale nie ma określonych udziałów. Po prostu działka jest wspólna, więc w polskim prawie i dom na nim stojący jest wspólny. Tak, dom wybudowany za zgodą drugiego właściciela. Sprawa o rozliczenie nakładów jest u adwokata , bo drugi wspólnik nie chce się zgodzić i chce połowę wartości domu
 
anonim cytuj
24-08-2022
Jak nie ma udziałów określonych to są po 1/2.
 
anonim cytuj
24-08-2022
Dokładnie tak. Czy mąż może dopisać do tego żonę?
 
anonim cytuj
25-08-2022
Może na takich zasadach jak zostały opisane powyżej. Czyli rozszerzyć małżeńską wspólność majątkową o tę nieruchomość. Wówczas te udziały, które należą obecnie do męża będą wspólne męża i żony. Udziały drugiego współwłaściciela pozostaną bez zmian.
 
anonim cytuj
26-08-2022
Mój narzeczony jest współwłaścicielem domu. Czy po ślubie jego majątek staje się wspólny? Czy może dopisać mnie do aktu notarialnego bez zgody drugiego współwłaściciela?


W świetle polskiego prawa, po zawarciu związku małżeńskiego, małżonkowie wchodzą w tzw. wspólność majątkową. Oznacza to, że majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa jest wspólny dla obu małżonków. Jednak majątek nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego (np. udział w nieruchomości, o którym mowa w Twoim pytaniu) pozostaje majątkiem osobistym danego małżonka.

Po ślubie udział męża we współwłasności domu będzie jego majątkiem osobistym. Maz może zawrzeć z żoną umowę małżeńska majątkowa rozszerzająca wspólność na ten udział we współwłasności.


Dokładnie, umowa małżeńska jest dokumentem notarialnym, w którym małżonkowie mogą ustalić inne zasady gospodarowania majątkiem niż te, które wynikają z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o statucie majątkowym małżeńskim.

Nawet jeżeli drugi współwłaściciel nie wyraża na to zgody?


Zgoda drugiego współwłaściciela nie jest wymagana do zawarcia umowy małżeńskiej między małżonkami. Jednak umowa małżeńska nie wpływa na prawa drugiego współwłaściciela do nieruchomości.

Jak nie ma udziałów określonych to są po 1/2.


Dokładnie, w sytuacji braku określenia udziałów w nieruchomości, domniemywa się, że każdy z współwłaścicieli posiada po równo, czyli po 1/2.

Dokładnie tak. Czy mąż może dopisać do tego żonę?


Mąż nie może "dopisać" żony do aktu notarialnego bez zawarcia nowej umowy z drugim współwłaścicielem. Może natomiast rozszerzyć małżeńską wspólność majątkową na tę nieruchomość poprzez umowę małżeńską, co sprawi, że udziały w nieruchomości będą wspólnym majątkiem małżonków. Udziały drugiego współwłaściciela pozostaną niezmienione.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Zachowek po bracie.
Mieszkanie przepisane w darowiźnie ze służebnością na jednego z braci. Rodzice żyją, drugi brat żyje. Co w sytuacji gdy umiera ta osoba, na którą jest przepisane mieszkanie? Jest to osoba, która ma żonę i dziecko. Czy w takiej sytuacji można wnioskować o zachowek od żony tego brata? Bo rozumiem, że to ona dziedziczy mieszkanie po nim?...
Praca, zebranie online w czasie urlopu.
Czy pracodawca ma prawo oczekiwać ode mnie, żebym trakcie urlopu połączyła się online na zebranie? Nie było o tym mowy wcześniej, informacja pojawiła się z dnia na dzień. Dodatkowo w ten dzień i o tej godzinie mam wizytę lekarską z dzieckiem....
Jak liczyć miesięczny okres wypowiedzenia?
Dzień dobry, Proszę o podpowiedź bo już się pogubiłem. W umowie na czas określony jako najemca mam możliwość wypowiedzenia umowy "Wynajmującemu przysługuje prawo do wypowiadania umowy najmu , jednak nie później niż na miesiąc naprzód w następujacych przypadkach:..." Mam podstawę by wypowiedzieć umowę i moje pytanie jak liczyć ten termin. Chce wypowiedzieć umowę dnia 1 września czyli najemca musi się wyprowadzić do 30 października? C...
Licytacja mieszkania
Witam proszę o poradę. Moja mama posiada 1/2 nieruchomości budynku socjalnego na własność. Przyszło jej pismo z gminy że może wykupić druga polowe nieruchomości, więc moja mama złożyła deklaracje o wykupie mieszkania. Następnie przyszło jej pismo o licytacji mieszkania. Na który nie pojechała.. Przegapiła. Teraz przyszło jej pismo że jakaś osoba przelicytowała mieszkanie. Zastanawia mnie to czy powinno jej przyjść pismo że przystępuje jeszcze j...

Wyszukiwarka