Mój narzeczony jest współwłaścicielem domu. Czy po ślubie jego majątek staje się wspólny?

Dzień dobry.
Mój narzeczony jest współwłaścicielem domu. Czy po ślubie jego majątek staje się wspólny? Czy może dopisać mnie do aktu notarialnego bez zgody drugiego współwłaściciela?
anonim cytuj
12-08-2022
Po ślubie udział męża we współwłasności domu będzie jego majątkiem osobistym.
Maz może zawrzeć z żoną umowę małżeńska majątkowa rozszerzająca wspólność na ten udział we współwłasności.
 
anonim cytuj
13-08-2022
Nawet jeżeli drugi współwłaściciel nie wyraża na to zgody?
 
anonim cytuj
15-08-2022
Co do zasady moze.
A jak nabyli te udziały, ci współwłaściciele?
 
anonim cytuj
18-08-2022
Poprzez kupno działki. Przyszły mąż wybudował na niej dom
 
anonim cytuj
20-08-2022
Może rozszerzyć wspolność na ten udział.
Dom wybudowany za zgodą drugiego współwłaściciela?
W grę wchodzi kwestia nakładów na wspólną rzecz. Do rozliczenia między współwłaścicielami.
 
anonim cytuj
21-08-2022
Ale nie ma określonych udziałów. Po prostu działka jest wspólna, więc w polskim prawie i dom na nim stojący jest wspólny. Tak, dom wybudowany za zgodą drugiego właściciela. Sprawa o rozliczenie nakładów jest u adwokata , bo drugi wspólnik nie chce się zgodzić i chce połowę wartości domu
 
anonim cytuj
24-08-2022
Jak nie ma udziałów określonych to są po 1/2.
 
anonim cytuj
24-08-2022
Dokładnie tak. Czy mąż może dopisać do tego żonę?
 
anonim cytuj
25-08-2022
Może na takich zasadach jak zostały opisane powyżej. Czyli rozszerzyć małżeńską wspólność majątkową o tę nieruchomość. Wówczas te udziały, które należą obecnie do męża będą wspólne męża i żony. Udziały drugiego współwłaściciela pozostaną bez zmian.
 
anonim cytuj
26-08-2022
Mój narzeczony jest współwłaścicielem domu. Czy po ślubie jego majątek staje się wspólny? Czy może dopisać mnie do aktu notarialnego bez zgody drugiego współwłaściciela?


W świetle polskiego prawa, po zawarciu związku małżeńskiego, małżonkowie wchodzą w tzw. wspólność majątkową. Oznacza to, że majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa jest wspólny dla obu małżonków. Jednak majątek nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego (np. udział w nieruchomości, o którym mowa w Twoim pytaniu) pozostaje majątkiem osobistym danego małżonka.

Po ślubie udział męża we współwłasności domu będzie jego majątkiem osobistym. Maz może zawrzeć z żoną umowę małżeńska majątkowa rozszerzająca wspólność na ten udział we współwłasności.


Dokładnie, umowa małżeńska jest dokumentem notarialnym, w którym małżonkowie mogą ustalić inne zasady gospodarowania majątkiem niż te, które wynikają z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o statucie majątkowym małżeńskim.

Nawet jeżeli drugi współwłaściciel nie wyraża na to zgody?


Zgoda drugiego współwłaściciela nie jest wymagana do zawarcia umowy małżeńskiej między małżonkami. Jednak umowa małżeńska nie wpływa na prawa drugiego współwłaściciela do nieruchomości.

Jak nie ma udziałów określonych to są po 1/2.


Dokładnie, w sytuacji braku określenia udziałów w nieruchomości, domniemywa się, że każdy z współwłaścicieli posiada po równo, czyli po 1/2.

Dokładnie tak. Czy mąż może dopisać do tego żonę?


Mąż nie może "dopisać" żony do aktu notarialnego bez zawarcia nowej umowy z drugim współwłaścicielem. Może natomiast rozszerzyć małżeńską wspólność majątkową na tę nieruchomość poprzez umowę małżeńską, co sprawi, że udziały w nieruchomości będą wspólnym majątkiem małżonków. Udziały drugiego współwłaściciela pozostaną niezmienione.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Kto odpowiada za stan utrzymania drogi/alejki na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych?
Pytam z uwagi na uszkodzenie pojazdu o wystający z ziemi element ogrodzenia, który w wysokiej trawie ,pomiędzy koleinami po ostatnich deszczach nie był widoczny. Zahaczenie podwoziem skutkowało dość poważnymi uszkodzeniami pojazdu. Zarząd działek nie chce wskazać numeru polisy ubezpieczyciela ROD celem naprawy uszkodzenia twierdząc, że winę ponoszę ja bo bez jakichkolwiek ustaleń stwierdza że : bagażnik był załadowany, ja nie dostosowałem prędkoś...
Zgubiony paragon, a zwrot pieniędzy.
Witam, dziecko chodzi na basen 9 lat. W czerwcu przedłużyłem karnet. Dostałem paragon i niestety go wywaliłem przez pomyłkę jak pozbywałem się tych niepotrzebnych. Szkółka wypisuje także takie jakieś karnety. Zawsze wchodziło się na karnet więc nie kolekcjonowałem tych paragonów. Dziś przychodzimy i... 1. Szkółka podobno dostała wypowiedzenie od szkoły na korzystanie z basenu. 2. Z rozmowy wyszło, że NIGDZIE już nie będą prowadzić zajęć. Chyb...
urlop na żądanie
Cześć, mam pytanie odnośnie urlopu na żądanie. Z tego co wiem to osobie zatrudnionej o umowę o pracę, przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Czy można taki urlop wziąć za jednym razem, czyli wszystkie 4? Czy musi być pomiędzy tym jakiś odstęp czasowy? Oraz czy szef mógłby zwolnić z pracy za takie zachowanie? Sytuacja dotyczy np. końca roku (sylwester), szef może być oporny by dać urlop z powodu dużego ruchu w firmie. Więc czy wtedy można wziąć ur...
Śmierć współwłaścicieli nieruchomości a dziedziczenie.
Mam pytanie, mianowicie moi rodzice są współwłaścicielami domu w którym mieszkamy ( jestem ich jedynym dzieckiem i jestem osobą pełnoletnią ). Wszyscy jesteśmy zameldowani od tym adresem. Dom jest współwłasnością rodziców. Proszę mi powiedzieć, co w przypadku ich śmierci? Czy po ich śmierci niejako z automatu odziedziczę dom, czy należy to w jakiś sposób załatwić prawnie za ich życie, aby potem nie było kłopotów? Jeśli załatwić za ich życia, to j...

Wyszukiwarka