Współwłaśność samochodu po 50%. Czy jeden współwłaściciel może sprzedać samochód bez wiedzy drugiej?

Współwłaśność samochodu po 50% z partnerem.
Czy jeden współwłaściciel może sprzedać samochód bez wiedzy drugiej?
anonim cytuj
12-08-2022
Nie moze. Może sprzedać swój udział.
 
anonim cytuj
14-08-2022
Ok. Sprzeda swój udział i co dalej?
 
anonim cytuj
15-08-2022
I bedzie sie wspolwlascicielem z kims innym.
 
anonim cytuj
17-08-2022
A w jaki sposób wykazać własnośc jeśli FV jest wystawiona na dwie osoby A zapłaciła za całość tylko jedna ? W dowodzie wpisane 2 osoby. Zaplaciła tylko jedna.
 
anonim cytuj
18-08-2022
Istotne jest kto zawarł umowę.
Ani faktura, ani wpis do dowodu rejestracyjnego, ani potwierdzenie zapłaty nie przesadzają o tym kto jest właścicielem.
 
anonim cytuj
19-08-2022
Współwłaśność samochodu po 50% z partnerem.

Czy jeden współwłaściciel może sprzedać samochód bez wiedzy drugiej?


Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, w przypadku współwłaścicielstwa, każdy z współwłaścicieli może zarządzać rzeczą wspólną jedynie za zgodą pozostałych współwłaścicieli. Oznacza to, że współwłaściciel nie może sprzedać całego samochodu bez zgody drugiego współwłaściciela. Jednakże może sprzedać swój udział w tym samochodzie.

Ok. Sprzeda swój udział i co dalej?


Jeśli jeden z współwłaścicieli sprzeda swój udział, nowy nabywca staje się współwłaścicielem samochodu w zakresie tego udziału. To oznacza, że oryginalny współwłaściciel będzie miał nowego współwłaściciela, z którym będzie musiał współdziałać w kwestiach związanych z zarządzaniem i użytkowaniem samochodu.

A w jaki sposób wykazać własnośc jeśli FV jest wystawiona na dwie osoby A zapłaciła za całość tylko jedna ? W dowodzie wpisane 2 osoby. Zaplaciła tylko jedna.


Dowód własności można wykazać na różne sposoby, w tym poprzez umowy, faktury czy potwierdzenie zapłaty. Faktura oraz wpis w dowodzie rejestracyjnym są jednymi z dowodów wskazujących na współwłaścicielstwo, ale nie są jedynymi dowodami i nie przesądzają definitywnie kwestii własności. Jeśli jedna osoba zapłaciła za całość, ale faktura jest wystawiona na dwie osoby, oznacza to, że obie osoby są współwłaścicielami, chyba że istnieje inna umowa między nimi regulująca tę kwestię.

Istotne jest kto zawarł umowę.

Ani faktura, ani wpis do dowodu rejestracyjnego, ani potwierdzenie zapłaty nie przesadzają o tym kto jest właścicielem.


Zgadza się. Ostateczna decyzja o tym, kto jest właścicielem, zależy od tego, kto zawarł umowę kupna-sprzedaży. Jeżeli obie osoby zawarły umowę, są one współwłaścicielami, niezależnie od tego, kto dokonał zapłaty. Jednakże w praktyce, w przypadku sporów dotyczących własności, sąd może uwzględnić różne dowody, w tym fakturę, wpis w dowodzie rejestracyjnym czy potwierdzenie zapłaty, aby ustalić faktyczne intencje stron.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Problem z agencją nieruchomości.
Mam problem z agentem nieruchomości, który zajmował się lub raczej miał zajmować sprzedażą mojej działki. Zrobił zdjęcia z drona ,wstawił ofertę sprzedaży na 2 portalach i w sumie na tym jego praca się skończyła. Nie mam żadnej umowy podpisanej. Pan wstawił ofertę na wyłączność . Chcę zakończyć tą niby współpracę, ponieważ nic się nie dzieje w kwestii sprzedaży, nie podoba mi się jego podejście i ciągły brak czasu na jakiekolwiek rozmowy , nawe...
Jaka jest kara za niezarejestrowany samochód?
Samochód kupiony 10 lat temu. Opłacany, ale stoi na podwórku. Przez 10 lat niezarejestrowany. Jaka kara grozi za niezarejestrowany samochód przez tyle lat?...
Zawiadomienie do prokuratury a wniosek o wydanie nakazu zapłaty.
Dzień Dobry, Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa- niezapłacona faktura. Dłużnik chce złożyć wniosek o restrukturyzację i zorganizował spotkanie z wierzycielami. Czy mogę złożyć jeszcze wniosek do sądu o wydanie nakazu zapłaty ?...
Ile mam czasu na rozwiązanie umowy?
Ile mam czasu kiedy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych na złożenie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia? Pracuje w firmie na umowę o pracę na czas nieokreślony, niestety we wrześniu pracodawca wypłacił wynagrodzenie 18 września pomimo iż w umowie mam do 10 każdego miesiąca. Chciałbym wykorzystać ten fakt, aby odejść z pracy z "dnia na dzień". Oczywiście normalnie dalej pracuje i chodzę do pracy zgodni...

Wyszukiwarka