Współwłaśność samochodu po 50%. Czy jeden współwłaściciel może sprzedać samochód bez wiedzy drugiej?

Współwłaśność samochodu po 50% z partnerem.
Czy jeden współwłaściciel może sprzedać samochód bez wiedzy drugiej?
anonim cytuj
12-08-2022
Nie moze. Może sprzedać swój udział.
 
anonim cytuj
14-08-2022
Ok. Sprzeda swój udział i co dalej?
 
anonim cytuj
15-08-2022
I bedzie sie wspolwlascicielem z kims innym.
 
anonim cytuj
17-08-2022
A w jaki sposób wykazać własnośc jeśli FV jest wystawiona na dwie osoby A zapłaciła za całość tylko jedna ? W dowodzie wpisane 2 osoby. Zaplaciła tylko jedna.
 
anonim cytuj
18-08-2022
Istotne jest kto zawarł umowę.
Ani faktura, ani wpis do dowodu rejestracyjnego, ani potwierdzenie zapłaty nie przesadzają o tym kto jest właścicielem.
 
anonim cytuj
19-08-2022
Współwłaśność samochodu po 50% z partnerem.

Czy jeden współwłaściciel może sprzedać samochód bez wiedzy drugiej?


Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, w przypadku współwłaścicielstwa, każdy z współwłaścicieli może zarządzać rzeczą wspólną jedynie za zgodą pozostałych współwłaścicieli. Oznacza to, że współwłaściciel nie może sprzedać całego samochodu bez zgody drugiego współwłaściciela. Jednakże może sprzedać swój udział w tym samochodzie.

Ok. Sprzeda swój udział i co dalej?


Jeśli jeden z współwłaścicieli sprzeda swój udział, nowy nabywca staje się współwłaścicielem samochodu w zakresie tego udziału. To oznacza, że oryginalny współwłaściciel będzie miał nowego współwłaściciela, z którym będzie musiał współdziałać w kwestiach związanych z zarządzaniem i użytkowaniem samochodu.

A w jaki sposób wykazać własnośc jeśli FV jest wystawiona na dwie osoby A zapłaciła za całość tylko jedna ? W dowodzie wpisane 2 osoby. Zaplaciła tylko jedna.


Dowód własności można wykazać na różne sposoby, w tym poprzez umowy, faktury czy potwierdzenie zapłaty. Faktura oraz wpis w dowodzie rejestracyjnym są jednymi z dowodów wskazujących na współwłaścicielstwo, ale nie są jedynymi dowodami i nie przesądzają definitywnie kwestii własności. Jeśli jedna osoba zapłaciła za całość, ale faktura jest wystawiona na dwie osoby, oznacza to, że obie osoby są współwłaścicielami, chyba że istnieje inna umowa między nimi regulująca tę kwestię.

Istotne jest kto zawarł umowę.

Ani faktura, ani wpis do dowodu rejestracyjnego, ani potwierdzenie zapłaty nie przesadzają o tym kto jest właścicielem.


Zgadza się. Ostateczna decyzja o tym, kto jest właścicielem, zależy od tego, kto zawarł umowę kupna-sprzedaży. Jeżeli obie osoby zawarły umowę, są one współwłaścicielami, niezależnie od tego, kto dokonał zapłaty. Jednakże w praktyce, w przypadku sporów dotyczących własności, sąd może uwzględnić różne dowody, w tym fakturę, wpis w dowodzie rejestracyjnym czy potwierdzenie zapłaty, aby ustalić faktyczne intencje stron.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy korzystniej jest odrzucić spadek?
Witam. Otóż mamy problem z mężem w takiej kwestii. Rodzice męża po rozwodzie, każde z nową rodziną, dziećmi. Umiera ojciec męża (2tyg temu). Brak testamentu, śmierć nagła, niespodziewana i zdecydowanie przedwcześnie (50lat). Spadek przypada drugiej żonie, prawdopodobnie 2 synom macochy* (14 i 2 lata), mojemu mężowi oraz jego biologicznej siostrze. *(młodszy syn na pewno jest synem teścia, starszy nosi jego nazwisko, ale nie wiemy czy jest syn...
Przerwa w alimentacji za zgodą dziecka.
Sytuacja wygląda tak, partner wpłaca alimenty przez komornika na 18 letnia córkę. Ona zrzekła się egzekucji komorniczej alimentów, wczoraj do niego zadzwoniła że od lutego do września nie chce alimentów bo przerwała edukację. Ale od września chce je ponownie.. co zrobić żeby odbyło się to z godnie z prawem?...
Ciocia mająca Alzheimera nie może przepisać mieszkania, każdy notariusz odmawia. Czy ciocia może sprzedać to mieszkanie za symboliczną kwotę czy jest jakaś minimalna kwota sprzedaży?
Hej, moja ciocia ma Alzheimera stan póki co łagodny wszystko rozumie. Nie może przepisać mieszkania na chrześniaka, bo każdy notariusz odmówił mówiąc że będzie to do łatwego podważenia. Czy mogłaby ciocia sprzedać to mieszkanie za symboliczną kwotę czy jest jakaś minimalna kwota sprzedaży?...
Brak ciągłości ubezpieczenia na samochód.
Mam problem. Przyszedł mi list z uiszczeniem kary za 1 dzień braku OC. Jeszcze przed końcem ubezpieczenia na auto, wykupiłem polisę na siebie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wszystko podawałem zgodnie z danymi z dowodu rejestracyjnego. Okazuje się, że nowa polisa została zawarta nie następnego dnia po wygaśnięciu poprzedniej, tylko dnia kolejnego. Dzwoniłem na infolinię i konsultant nic nie może pomóc, oraz odmawia mi uzyskania dostępu d...

Wyszukiwarka