Chłopakowi zmarł tata, w testamencie mieszkanie zapisane na jakiegoś wujka z żoną. Czy chłopak z bratem mają prawo do tego mieszkania?

Witam.
Chłopakowi mojemu zmarł tata, w testamencie nie ma nic zapisanego na niego i jego brata. Jest tylko wpisane że jakiś wujek z żoną mają mieszkanie po nim. Jak to wygląda prawnie? Czy też maja prawo do tego mieszkania synowie skoro nie zostali wydziedziczeni ?
anonim cytuj
08-08-2022
Na pewno należy się braciom prawo do zachowku ewentualnie mogą podważyć testament.
 
anonim cytuj
09-08-2022
Czyli mieszkanie prawnie jest całej trójki , braci i wujka ?
 
anonim cytuj
09-08-2022
Nie. Według testamentu mieszkanie będzie wujka i jego żony. Synowie mogą starać się o zachowek od spadkobierców testmentowych.
 
anonim cytuj
09-08-2022
Mieszkanie dziedzicza osoby wskazane w testamencie. Dzieciom i malzonkowi, jesli miał przysługuje roszczenie o zachowek.
 
anonim cytuj
09-08-2022
Testament jest aktem prawnym, który określa, kto ma dziedziczyć po zmarłym. Jeśli osoba zmarła pozostawiła testament i wskazała w nim konkretnych spadkobierców, to oni nabywają prawa do spadku. Jednak w polskim prawie cywilnym przewidziano instytucję zachowku. Zachowek to część spadku, do której mają prawo osoby najbliższe spadkodawcy, jeśli zostały pominięte w testamencie lub otrzymały zbyt mało.

Po pierwsze, synowie, nawet jeśli nie zostali uwzględnieni w testamencie, mogą zgłosić roszczenie o zachowek, który przysługuje im wtedy, gdy ich zachowkowa część spadku jest niższa niż połowa tego, co by otrzymali w przypadku braku testamentu (Kodeks cywilny, art. 991).

Po drugie, jeżeli synowie zdecydują się domagać zachowku, muszą pamiętać, że roszczenie o zachowek składa się przeciwko spadkobiercom testamentowym, w tym przypadku wujkowi z żoną. Wysokość zachowku będzie zależała od wartości spadku i od tego, jakie prawa przysługiwałyby synom w przypadku braku testamentu.

Ostatecznie, nie oznacza to, że synowie automatycznie nabywają prawa do mieszkania, ale mają prawo do odpowiedniej części jego wartości. Jeśli wartość mieszkania jest wyższa niż to, co przysługuje synom jako zachowek, mogą oni żądać wypłaty równowartości tej różnicy od spadkobierców testamentowych.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Kto pokrywa koszty leczenia zwierzat z fundacji
Witam, Mam problem i w związku z nim pytanie... Miesiąc temu przyjęłam kota do domu tymczasowego (z fundacji). Umowa w wersji MINI tj. fundacja zapewnia wyżywienie, żwirek, opiekę wet, ja dom i opiekę. Kot był złapany na działkach, w bardzo złym stanie, długo przebywał w lecznicy zanim prosto z niej trafił do mnie. Problem w tym, zaraził moją kocicę rezydentkę giardią (pasożyt). Sprawa ujawniła się parę dni temu, jak zrobili mu badania. Chor...
985kpc
Czy uchylenie zajęcia komorniczego na nieruchomości po 2 licytacji uchyla zajęcie emertury...
Podział majątku, spłata na raty.
Dzień dobry. Z byłym mężem jesteśmy po rozwodzie kilka lat. Mamy dom w którym on mieszka, w końcu chce mnie dobrowolnie spłacić, ale po 1000zl miesięcznie. Za nim on mnie spłaci nieruchomość będzie warta więcej a pieniądze, które odłożę np. ze spłaty będą warte mniej. Nie wiem jak to ogarnąć.. był ktoś w podobnej sytuacji?...
Sąsiad nie sprząta części wspólnych.
Jesteśmy małą wspólnotą - 4 mieszkania, zarządzaną wspólnie. Jeden z sąsiadów od wielu lat uchyla się od prac porządkowych. Np. sprzątanie klatki schodowej. podwórka, chodnika przylegającego do naszej działki, itp.. Jak wyegzekwować by zaczął brać w tych i innych pracach udział? Co stanowią najnowsze przepisy dotyczące głosowania w sprawach wykraczających poza zarząd zwykły, we wspólnocie takiej jak nasza? Czy obowiązuje jednomyślność w głosowan...

Wyszukiwarka