Czy oprócz skargi na lekarza można go ponieść do odpowiedzialności za błędna diagnozę?
Tak, można pociągnąć lekarza do odpowiedzialności cywilnej za błąd w sztuce lekarskiej, który skutkował uszczerbkiem na zdrowiu pacjenta. Wyraźnie wynika to z art. 415 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że "Kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swojej, obowiązany jest do jej naprawienia".
W kontekście przedstawionej sytuacji:
Jeśli posiada Pani dokumentację medyczną (opisy, płyty, potwierdzenia wizyt itp.), może to być istotne dowodowo w ewentualnym postępowaniu sądowym.
Warto zwrócić uwagę na zapis lekarza w dokumentacji z izby przyjęć, gdzie stwierdził "brak złamań". Jeżeli inny lekarz w poradni chirurgicznej, bazując na tych samych badaniach RTG, rozpoznał złamanie, może to wskazywać na błąd pierwszego lekarza.
Składając skargę do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej (jak to sugeruje Post 8), warto dołączyć całą dokumentację medyczną. Jeśli nie ma Pani jeszcze wszystkich dokumentów (jak wynika z Post 9), warto poczekać do momentu ich otrzymania, aby skarga była kompletna.
Dodatkowo warto zapoznać się z art. 27 ustawy o prawach pacjenta, który pozwala pacjentowi na wgląd do swojej dokumentacji medycznej oraz sporządzanie jej kopii.
Niezależnie od powyższego, odpowiedzialność cywilna lekarza może zostać uznana tylko wtedy, gdy będzie można udowodnić, że doszło do błędu medycznego i że ten błąd spowodował konkretne negatywne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. W tym przypadku kluczowe będzie porównanie diagnozy z izby przyjęć z diagnozą w poradni chirurgicznej oraz ewentualne dalsze konsekwencje dla zdrowia dziecka wynikające z opóźnienia w postawieniu prawidłowej diagnozy.