Czy oprócz skargi na lekarza można go ponieść do odpowiedzialności za błędna diagnozę?

Dzień dobry.
Mam pytanie czy oprócz skargi na lekarza można go ponieść do odpowiedzialności za błędna diagnozę?
Córka lat 3 skakała na tramopolnie niefortunnie upadła, spuchła jej ręką. Udaliśmy się na izbę przyjęć tam lekarz ortopeda stwierdził że nie ma złamania i jedyne ci jej założył to ala temblak z cienkiego bandarzu. Zaufalam lekarzowi że jutro powinno byc lepiej. Następnego dnia córkę bardziej bolała ręką i bardziej spuchła poszliśmy na wizytę do poradni chirurgicznej a tam ewidentnie zlamanie kości nadgarstka. Czytałam opinie o tym lekarzu i same negatywne opinie, jak się teraz okazało ten sam lekarz przyjmował mojego męża jak miał problem z kolanem nie zlecił żadnych badań stwierdził że ma wrócić do pracy. Po wizycie u innego ortopedy i zleceniu mmr mąż musiał mieć artroskopia kolana.
anonim cytuj
31-07-2022
Posiada pani opis RTG tego nadgarstka?
 
anonim cytuj
31-07-2022
Nie. Dostałam tylko płytę i opis wizyty tzn lekarz przyjmujący napisał brak złamań
 
anonim cytuj
31-07-2022
Nie. Dostałam tylko płytę i opis wizyty tzn lekarz przyjmujący napisał brak złamań

czy w poradni chirurgicznej lekarz opierał się na tym samym badaniu RTG czy zlecił kolejne?
 
anonim cytuj
31-07-2022
czy w poradni chirurgicznej lekarz opierał się na tym samym badaniu RTG czy zlecił kolejne?

Opierał się na tym samym badaniu
 
anonim cytuj
31-07-2022
Opinie o lekarzu które wyczytała pani w internecie i diagnostyka pani męża nie będą korelować z ewentualną skargą do ROZL. Samo rozpoznanie choć budzi wątpliwości nie wpłynie znacząco na możliwość ukarania lekarza przez ROZL - tzw błąd niższej wagi. Brak rozpoznania złamania nie wpłynął znacząco na ogólny stan pacjenta a lekarz może się tłumaczyć przemęczeniem lub chwilową niedyspozycją. Nadto często dochodzi do braku rozpoznania złamania kości łódeczkowatej a pewnie właśnie o tę kostkę tutaj chodzi.
Oczywiście może pani złożyć skargę na lekarza ale musi się pani liczyć z tym, że lekarz nie zostanie ukarany a tylko pouczony...
 
anonim cytuj
31-07-2022
Skarga do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, wcześniej zabezpieczyć dokumentacje medyczna. Na miejscu można zrobić zdjęcia dokumentacji art. 27 ustawy o prawach pacjenta. Ewentualnie skarga do OIL, ale wtedy trzeba się stawić na wezwanie do przesłuchania.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Skarga do OIL = skarga do Okregowego Rzecznika Opowiedzialnosci Zawodowej
 
anonim cytuj
31-07-2022
Czyli razem ze skarga mam dołączyć wszystkie dokumenty? Mam z izby przyjęć jak narazie A z poradni chirurgicznej będę miała za 3 tygodnie jak córce gips będą ściągać
 
anonim cytuj
31-07-2022
Czy oprócz skargi na lekarza można go ponieść do odpowiedzialności za błędna diagnozę?


Tak, można pociągnąć lekarza do odpowiedzialności cywilnej za błąd w sztuce lekarskiej, który skutkował uszczerbkiem na zdrowiu pacjenta. Wyraźnie wynika to z art. 415 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że "Kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swojej, obowiązany jest do jej naprawienia".

W kontekście przedstawionej sytuacji:

Jeśli posiada Pani dokumentację medyczną (opisy, płyty, potwierdzenia wizyt itp.), może to być istotne dowodowo w ewentualnym postępowaniu sądowym.
Warto zwrócić uwagę na zapis lekarza w dokumentacji z izby przyjęć, gdzie stwierdził "brak złamań". Jeżeli inny lekarz w poradni chirurgicznej, bazując na tych samych badaniach RTG, rozpoznał złamanie, może to wskazywać na błąd pierwszego lekarza.
Składając skargę do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej (jak to sugeruje Post 8), warto dołączyć całą dokumentację medyczną. Jeśli nie ma Pani jeszcze wszystkich dokumentów (jak wynika z Post 9), warto poczekać do momentu ich otrzymania, aby skarga była kompletna.
Dodatkowo warto zapoznać się z art. 27 ustawy o prawach pacjenta, który pozwala pacjentowi na wgląd do swojej dokumentacji medycznej oraz sporządzanie jej kopii.
Niezależnie od powyższego, odpowiedzialność cywilna lekarza może zostać uznana tylko wtedy, gdy będzie można udowodnić, że doszło do błędu medycznego i że ten błąd spowodował konkretne negatywne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. W tym przypadku kluczowe będzie porównanie diagnozy z izby przyjęć z diagnozą w poradni chirurgicznej oraz ewentualne dalsze konsekwencje dla zdrowia dziecka wynikające z opóźnienia w postawieniu prawidłowej diagnozy.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Problem z przelewem w banku Revolut.
Problem z przelewem w banku Revolut. 12.10.2022r. dokonałam przelewu z mojego konta Revolut na moje drugie konto w banku PKO Bank Polski. Do dzisiaj przelewu nie otrzymałam. Stan przelewu opisany jest jako oczekujący. Pisałam 4 skargi. Na jedną dostałam odpowiedź oraz 400 zł zadośćuczynienia. Na resztę nadal nie dostałam odpowiedzi. Kontaktuje się z Revolutem poprzez czat na aplikacji, jednak nikt nie jest w stanie mi pomóc. Dostaję codziennie...
Sprzedawca miga się od wystawienia faktury
Witam.W zeszłym tygodniu zakupiłem felgi do samochodu przez olx,w ogłoszeniu (wystawione jako firma)sprzedający podał informację,że wystawia fakturę-na tej opcji mi zależało.Zamówiłen felgi,podałem informację,że chcę otrzymać fakturę-podałem dane do jej wystawienia.Sprzedawca poinformował,że faktura będzie przypięta do opakowania.Felgi dotarły(zapłaciłem przy odbiorze),niestety faktury ani jakiegokolwiek dowodu zakupu nie otrzymałem.Skontaktowałe...
Dzieci w szkole prześladują innych uczniów, co z tym można zrobić? Jakie kroki prawne mogę podjąć ?
Witam syn chodzi do szkoły podstawowej do klasy 7 . W jego klasie jest kilkoro dzieci ( chłopcy i dziewczęta) , którzy sprawiają problemy w szkole . Prześladują innych uczniów, upokarzają innych , pyskują itp. Są to dzieci z tzw. Dobrych domów, rodzice na wysokich stanowiskach . Przez te dzieci 3 innych uczniów przeniosło się do innych szkół ponieważ nie dawały sobie rady psychicznie . Dwóch chłopaków z tej ,, bandy ,, zaczęły znęcać się nad mo...
rozwiązanie umowy o prace, urlop itp. kwestie
Dzień dobry kilka pytań do obeznanych w temacie 1). umowa na czas nieokreślony. Jestem zmuszony rozwiązać umowę z pracodawca w jak najdogodniejszej dla mnie formie. Mam urlop zaległy za 2023 r. w wymiarze 26 dni + z obecnego roku (wypracowany). W przypadku gdybym jutro tj 13.022024 złożył wypowiedzenie, to ile dokładnie należy mi się urlopu za 2024? Rozumiem, ze będąc na urlopie za 2023 r. nadal mi rośnie urlop za 2024? 26 dni ...

Wyszukiwarka