Czy oprócz skargi na lekarza można go ponieść do odpowiedzialności za błędna diagnozę?

Dzień dobry.
Mam pytanie czy oprócz skargi na lekarza można go ponieść do odpowiedzialności za błędna diagnozę?
Córka lat 3 skakała na tramopolnie niefortunnie upadła, spuchła jej ręką. Udaliśmy się na izbę przyjęć tam lekarz ortopeda stwierdził że nie ma złamania i jedyne ci jej założył to ala temblak z cienkiego bandarzu. Zaufalam lekarzowi że jutro powinno byc lepiej. Następnego dnia córkę bardziej bolała ręką i bardziej spuchła poszliśmy na wizytę do poradni chirurgicznej a tam ewidentnie zlamanie kości nadgarstka. Czytałam opinie o tym lekarzu i same negatywne opinie, jak się teraz okazało ten sam lekarz przyjmował mojego męża jak miał problem z kolanem nie zlecił żadnych badań stwierdził że ma wrócić do pracy. Po wizycie u innego ortopedy i zleceniu mmr mąż musiał mieć artroskopia kolana.
anonim cytuj
31-07-2022
Posiada pani opis RTG tego nadgarstka?
 
anonim cytuj
31-07-2022
Nie. Dostałam tylko płytę i opis wizyty tzn lekarz przyjmujący napisał brak złamań
 
anonim cytuj
31-07-2022
Nie. Dostałam tylko płytę i opis wizyty tzn lekarz przyjmujący napisał brak złamań

czy w poradni chirurgicznej lekarz opierał się na tym samym badaniu RTG czy zlecił kolejne?
 
anonim cytuj
31-07-2022
czy w poradni chirurgicznej lekarz opierał się na tym samym badaniu RTG czy zlecił kolejne?

Opierał się na tym samym badaniu
 
anonim cytuj
31-07-2022
Opinie o lekarzu które wyczytała pani w internecie i diagnostyka pani męża nie będą korelować z ewentualną skargą do ROZL. Samo rozpoznanie choć budzi wątpliwości nie wpłynie znacząco na możliwość ukarania lekarza przez ROZL - tzw błąd niższej wagi. Brak rozpoznania złamania nie wpłynął znacząco na ogólny stan pacjenta a lekarz może się tłumaczyć przemęczeniem lub chwilową niedyspozycją. Nadto często dochodzi do braku rozpoznania złamania kości łódeczkowatej a pewnie właśnie o tę kostkę tutaj chodzi.
Oczywiście może pani złożyć skargę na lekarza ale musi się pani liczyć z tym, że lekarz nie zostanie ukarany a tylko pouczony...
 
anonim cytuj
31-07-2022
Skarga do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, wcześniej zabezpieczyć dokumentacje medyczna. Na miejscu można zrobić zdjęcia dokumentacji art. 27 ustawy o prawach pacjenta. Ewentualnie skarga do OIL, ale wtedy trzeba się stawić na wezwanie do przesłuchania.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Skarga do OIL = skarga do Okregowego Rzecznika Opowiedzialnosci Zawodowej
 
anonim cytuj
31-07-2022
Czyli razem ze skarga mam dołączyć wszystkie dokumenty? Mam z izby przyjęć jak narazie A z poradni chirurgicznej będę miała za 3 tygodnie jak córce gips będą ściągać
 
anonim cytuj
31-07-2022
Czy oprócz skargi na lekarza można go ponieść do odpowiedzialności za błędna diagnozę?


Tak, można pociągnąć lekarza do odpowiedzialności cywilnej za błąd w sztuce lekarskiej, który skutkował uszczerbkiem na zdrowiu pacjenta. Wyraźnie wynika to z art. 415 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że "Kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swojej, obowiązany jest do jej naprawienia".

W kontekście przedstawionej sytuacji:

Jeśli posiada Pani dokumentację medyczną (opisy, płyty, potwierdzenia wizyt itp.), może to być istotne dowodowo w ewentualnym postępowaniu sądowym.
Warto zwrócić uwagę na zapis lekarza w dokumentacji z izby przyjęć, gdzie stwierdził "brak złamań". Jeżeli inny lekarz w poradni chirurgicznej, bazując na tych samych badaniach RTG, rozpoznał złamanie, może to wskazywać na błąd pierwszego lekarza.
Składając skargę do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej (jak to sugeruje Post 8), warto dołączyć całą dokumentację medyczną. Jeśli nie ma Pani jeszcze wszystkich dokumentów (jak wynika z Post 9), warto poczekać do momentu ich otrzymania, aby skarga była kompletna.
Dodatkowo warto zapoznać się z art. 27 ustawy o prawach pacjenta, który pozwala pacjentowi na wgląd do swojej dokumentacji medycznej oraz sporządzanie jej kopii.
Niezależnie od powyższego, odpowiedzialność cywilna lekarza może zostać uznana tylko wtedy, gdy będzie można udowodnić, że doszło do błędu medycznego i że ten błąd spowodował konkretne negatywne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. W tym przypadku kluczowe będzie porównanie diagnozy z izby przyjęć z diagnozą w poradni chirurgicznej oraz ewentualne dalsze konsekwencje dla zdrowia dziecka wynikające z opóźnienia w postawieniu prawidłowej diagnozy.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Rozwiązanie umowy dożywocia.
Jakiś czas temu została zawarta umowa dożywocia pomiędzy X i Y. X jednak pragnąłby wyprowadzić się z darowanemu Y mieszkania i zamieszkać gdzie indziej. W związku z tym X i Y chcieliby dobrowolnie rozwiązać umowę dożywocia, tak aby sprzedać mieszkanie po rynkowej cenie, by X mógł kupić inne. Czy sądy mogą rozwiązać umowę w takim przypadku? Czy też można to zrobić tylko i wyłącznie w przypadku rażącego naruszenia postanowień przez jedną ze stron/p...
Brak wypłaty od 2 miesięcy.
Witam. Pracowałem jako kierowca ciężarówki, mój pracodawca wpadł w problemy finansowe, z tego co mówi to urząd skarbowy zablokował mu konto firmowe. Pracodawca ogłosił nam że będzie ogłaszać upadłość, ale nie chciał nas zwolnić ze swojej winy tylko przymusił pracowników do rozwiązania umowy za porozumieniem stron (każdy chciał iść gdzie indziej do pracy żeby zarabiać, niż być fikcyjne zatrudnionym w firmie która nie wypłaci wynagrodzenia) W chw...
Najem okazjonalny
Witam serdecznie, piszę tutaj poniewaz moze juz ktos mial podobne doswiadczenia i może mi poradzić co powinienem zrobić w tej sytuacji. Od ponad czterech lat wynajmuje mieszkania na umowie najmu okazjonalnego. Do tej pory mialem juz trzech lokatorów. Przy dwóch pierwszych nie bylo problemow. Mieszkanie zostało pozostawiane w stanie do posprzątania, lekkiego odświeżenia i mogłem wynająć je dalej. Przy ostatniej kobiecie odebrałem mieszkanie w moc...
Ubezwłasnowolnienie bez zgody.
Próbowano mnie na wniosek osoby z rodziny ubezwłasnowolnić bez mojej zgody. Proces w sądzie się odbył i decyzja procesowa była umarzająca. Jednak z tego powodu po poradzie u adwokata zostałem zmuszony do zamknięcia działalności z dużym kredytem na firmę i staraniu się w banku o cesję pojazdu na inny podmiot. Rozsypało mi się życie prywatne, które tworzyłem w tym czasie z osobą najbliższą i również z tego powodu mam problemy by spotykać się normal...

Wyszukiwarka