Czy pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w taki sposób by jedna część wypoczynku trwała nie mniej niż 14 kolejnych dni?
Zgodnie z art. 167 § 2 Kodeksu pracy, jedna część urlopu wypoczynkowego pracownika, której długość wynosi co najmniej 14 dni kalendarzowych, udzielana jest w sposób ciągły. Innymi słowy, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego w sposób ciągły. Nie jest to jednak obowiązek pracownika, a raczej prawo.
A czy istnieje taka możliwość, że na wyraźną prośbę pracownika, ten urlop zostanie rozbity na dwie części? (Pracodawca ma obowiązek umożliwić taki urlop, ale nie może do niego zmusić, czy to zgodne z literą prawa pracy?)
Zgodnie z art. 168 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu wypoczynkowego w czasie wskazanym przez pracownika. Jeśli pracownik wyraźnie wyrazi chęć rozbicia swojego urlopu na kilka części, to pracodawca powinien wyrazić na to zgodę, o ile nie przeszkodzi to w prawidłowym funkcjonowaniu zakładu pracy. Co do zasady, Kodeks pracy nie zakazuje udzielania urlopu w kilku częściach, o ile jedna z tych części wynosi co najmniej 14 dni kalendarzowych.
Nie. Co najmniej jedna cześć, musi mieć 14 dni. W innym przypadku pracodawca nie może wyrazić zgody na podzielenie urlopu na części.
Ta wypowiedź jest częściowo prawdziwa. Co najmniej jedna część urlopu musi trwać 14 dni kalendarzowych. Jednakże, jeśli pracownik wyrazi chęć podzielenia pozostałej części urlopu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca wyraził na to zgodę, o ile nie zakłóci to funkcjonowania zakładu pracy.