Jak wygląda od strony prawnej zmuszanie pracownika do wykorzystywania urlopu wypoczynkowego ze względu na brak pracy?

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda od strony prawnej zmuszanie pracownika do wykorzystywania urlopu wypoczynkowego ze względu na brak pracy. W tej chwili został mi jeden dzień urlopu a nie został mi zapewniony 14-sto dniowy wypoczynek który powinien raz do roku być zachowany. Co w takiej sytuacji może zrobić pracownik? I jeszcze jak może zareagować drugi pracodawca jeżeli zmienił bym pracę bez jakiegokolwiek dnia urlopu z poprzedniego zatrudnienia?
anonim cytuj
27-07-2022
Gdy zostaje niewykorzystany urlop najlepiej upomnieć się o wypłatę ekwiwalentu przy rozliczeniu z byłym pracodawcą.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Urlop udzielany jest na wniosek pracownika. Wystarczy nie składać wniosku urlopowego. Niewykorzystane dni urlopu nie przechodzą do drugiego pracodawcy, więc to bez znaczenia.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Urlop udzielany jest na wniosek pracownika. Wystarczy nie składać wniosku urlopowego. Niewykorzystane dni urlopu nie przechodzą do drugiego pracodawcy, więc to bez znaczenia.

Wnioski urlopowe były rozdawane dzień przed wolnym dniem i zmuszano do ich podpisania
 
anonim cytuj
27-07-2022
Wnioski urlopowe były rozdawane dzień przed wolnym dniem i zmuszano do ich podpisania

Co znaczy "zmuszano"? Groził Ci ktoś użyciem siły? Jeśli tak to złóż zawiadomienie na policji.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda od strony prawnej zmuszanie pracownika do wykorzystywania urlopu wypoczynkowego ze względu na brak pracy.


Zgodnie z art. 167 § 1 Kodeksu pracy, urlop wypoczynkowy udziela się na wniosek pracownika. Pracodawca nie może jednostronnie "zmuszać" pracownika do wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, chyba że zastosowanie znajdują przepisy dotyczące przestojów ekonomicznych.

W tej chwili został mi jeden dzień urlopu a nie został mi zapewniony 14-sto dniowy wypoczynek który powinien raz do roku być zachowany.


Zgodnie z art. 167 § 4 Kodeksu pracy, w każdym roku kalendarzowym pracownikowi powinien być udzielony przynajmniej jeden raz urlop wypoczynkowy w wymiarze 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. Jeśli Twój pracodawca nie zapewnił Ci takiego wypoczynku, narusza przepisy Kodeksu pracy.

I jeszcze jak może zareagować drugi pracodawca jeżeli zmienił bym pracę bez jakiegokolwiek dnia urlopu z poprzedniego zatrudnienia?


Jeżeli zmienisz pracę i nie wykorzystasz w całości urlopu w poprzednim miejscu pracy, niewykorzystany urlop nie przechodzi do nowego pracodawcy. Masz jednak prawo domagać się od poprzedniego pracodawcy wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, zgodnie z art. 192 Kodeksu pracy.

Wnioski urlopowe były rozdawane dzień przed wolnym dniem i zmuszano do ich podpisania


Jeżeli pracodawca narzucał pracownikowi terminy korzystania z urlopu w sposób niezgodny z przepisami lub za pomocą praktyk naruszających prawa pracownika, może to być niezgodne z Kodeksu pracy. Ważne jest jednak dokładne określenie, w jaki sposób pracodawca "zmuszał" do podpisania wniosku urlopowego. Jeśli doszło do naruszenia Twoich praw jako pracownika, możesz zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy w celu skontrolowania praktyk pracodawcy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Wniosek o podwyższenie alimentów.
1.wniosek o podwyższenie alimentów napisałam i złożyłam samodzielnie. 2. jest już odp. pozwanego, którą uzyskałam z czytelni. Sąd nie podjął jeszcze kroków w naszej sprawie. 3. pozwany ma pełnomocnika, w odpowiedzi kłamstwa, oczernianie mojej osoby i twierdzenia, że żyję w dostatku, mam wątpliwości co do zarobków, które są podane w odpowiedzi. Nie wspomnę już o podważanie moich kosztów, które na prawdę uczciwie policzyłam. moje pytanie: Czy m...
Zatarcie skazania.
Dzień dobry, Chciałabym się zapytać na jakich zasadach działa zatarcie skazania? Czy w przypadku osoby, która 5 lat temu była skazana za sfałszowanie podpisu, poddała się dobrowolnie karze oraz zapłaciła grzywnę ma zastosowanie?...
Jak krok po kroku zostać rodziną zastępczą?
Czy ktoś krok po kroku może wytłumaczyć mi, jak zostać rodziną zastępczą? Są to dzieci z rodziny, w wieku 8 i 6 lat. Jakie kroki podjąć? Na jaką pomoc państwową mogę liczyć? Ich matka przebywa w ZK....
Szkody podczas montażu fotowoltaiki.
Mam problem z firmą, która montowała u mnie instalację fotowoltaiczną. Na początek dodam, że umowę podpisaliśmy z firmą A, która zleciła montaż instalacji firmie B i o tej firmie będę pisać. Panowie podczas montażu tejże instalacji, wywiercili w dachu sporo dziur ( szukali krokwi grubym wiertłem zamiast cienkim, według umowy gwarantowali profesjonalny sprzęt ), dziurawiąc również membranę. Wykonaliśmy test szczelności i niestety ale woda ciekła t...

Wyszukiwarka