Jak wygląda od strony prawnej zmuszanie pracownika do wykorzystywania urlopu wypoczynkowego ze względu na brak pracy?

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda od strony prawnej zmuszanie pracownika do wykorzystywania urlopu wypoczynkowego ze względu na brak pracy. W tej chwili został mi jeden dzień urlopu a nie został mi zapewniony 14-sto dniowy wypoczynek który powinien raz do roku być zachowany. Co w takiej sytuacji może zrobić pracownik? I jeszcze jak może zareagować drugi pracodawca jeżeli zmienił bym pracę bez jakiegokolwiek dnia urlopu z poprzedniego zatrudnienia?
anonim cytuj
27-07-2022
Gdy zostaje niewykorzystany urlop najlepiej upomnieć się o wypłatę ekwiwalentu przy rozliczeniu z byłym pracodawcą.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Urlop udzielany jest na wniosek pracownika. Wystarczy nie składać wniosku urlopowego. Niewykorzystane dni urlopu nie przechodzą do drugiego pracodawcy, więc to bez znaczenia.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Urlop udzielany jest na wniosek pracownika. Wystarczy nie składać wniosku urlopowego. Niewykorzystane dni urlopu nie przechodzą do drugiego pracodawcy, więc to bez znaczenia.

Wnioski urlopowe były rozdawane dzień przed wolnym dniem i zmuszano do ich podpisania
 
anonim cytuj
27-07-2022
Wnioski urlopowe były rozdawane dzień przed wolnym dniem i zmuszano do ich podpisania

Co znaczy "zmuszano"? Groził Ci ktoś użyciem siły? Jeśli tak to złóż zawiadomienie na policji.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda od strony prawnej zmuszanie pracownika do wykorzystywania urlopu wypoczynkowego ze względu na brak pracy.


Zgodnie z art. 167 § 1 Kodeksu pracy, urlop wypoczynkowy udziela się na wniosek pracownika. Pracodawca nie może jednostronnie "zmuszać" pracownika do wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, chyba że zastosowanie znajdują przepisy dotyczące przestojów ekonomicznych.

W tej chwili został mi jeden dzień urlopu a nie został mi zapewniony 14-sto dniowy wypoczynek który powinien raz do roku być zachowany.


Zgodnie z art. 167 § 4 Kodeksu pracy, w każdym roku kalendarzowym pracownikowi powinien być udzielony przynajmniej jeden raz urlop wypoczynkowy w wymiarze 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. Jeśli Twój pracodawca nie zapewnił Ci takiego wypoczynku, narusza przepisy Kodeksu pracy.

I jeszcze jak może zareagować drugi pracodawca jeżeli zmienił bym pracę bez jakiegokolwiek dnia urlopu z poprzedniego zatrudnienia?


Jeżeli zmienisz pracę i nie wykorzystasz w całości urlopu w poprzednim miejscu pracy, niewykorzystany urlop nie przechodzi do nowego pracodawcy. Masz jednak prawo domagać się od poprzedniego pracodawcy wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, zgodnie z art. 192 Kodeksu pracy.

Wnioski urlopowe były rozdawane dzień przed wolnym dniem i zmuszano do ich podpisania


Jeżeli pracodawca narzucał pracownikowi terminy korzystania z urlopu w sposób niezgodny z przepisami lub za pomocą praktyk naruszających prawa pracownika, może to być niezgodne z Kodeksu pracy. Ważne jest jednak dokładne określenie, w jaki sposób pracodawca "zmuszał" do podpisania wniosku urlopowego. Jeśli doszło do naruszenia Twoich praw jako pracownika, możesz zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy w celu skontrolowania praktyk pracodawcy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Zasiedzenie
Chcielibyśmy złożyć do Sądu wniosek o nabycie posiadłości przez zasiedzenie. Wg. wzoru pisma, który otrzymaliśmy w Sądzie - do wniosku należy załączyć m.in.: mapkę nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów itp. Niestety tak w Starostwie Powiatowym jak i w Urzędzie Gminy przekazano Nam, że jako osoby nie będące właścicielami posiadłości na papierze, nie możemy uzyskać takich dokumentów. Co w takiej sytuacji? Jak uzyskać w...
Jestem uczniem a nie mam ubezpieczenia.
Potrzebuję porady, bo nie wiem co powinienem w tej sytuacji zrobić. Mam 19 lat, uczęszczam do technikum więc aktualnie nie pracuję na umowę. Nie mam ubezpieczenia zdrowotnego, za każdą wizytę muszę płacić, a nie ukrywajmy że nie są to tanie rzeczy. Moja mama aktualnie nie pracuje na umowę ze względu na komornika. Mój ojciec jest na rencie i nie utrzymuje ze mną kontaktu, do tego stopnia że postanowiłem zmienić nazwisko na mamy panieńskie....
L4 a zajęcie komornicze.
Pracuje na umowę o pracę u pracodawcy co zatrudnia powyżej 20 osób duży zakład mam komornika i dostaje minimalną krajową bo jest wolna od zajęcia.. Obecnie jestem na L4 cały miesiąc i zastanawiam się czy dalej kwota wolna od zajęcia teraz 2700 dalej mnie obowiązuje i komornik nie ruszy tego ? czy L4 ponad inaczej jest już rozliczane i kwota wolna nie obowiązuje jak przy wynagrodzeniu? Dodam ze l4 płaci pracodawca bo jest to duża firma....
Rozwiązanie umowy o pracę będąc na L4
Dzień dobry. Czy będąc na L4 jako pracownik mogę złożyć rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron? Czy zakończenie stosunku pracy może być w trakcie L4?...

Wyszukiwarka