Pracujemy razem z partnerem w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?

Pracujemy razem z partnerem w jednym dziale (3 osoby na stanowisko) w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie? Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi? Zatrudniając nas wiedzieli że jesteśmy parą. Jak to obejść abyśmy mogli wybrać się razem na urlop?
anonim cytuj
25-07-2022
Oczywiście, że może odmówić. Nie ma żadnej podstawy prawnej, która nakazuje udzielać urlopu parze w tym samym terminie.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?

Zgodnie z art. 167 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany uwzględniać potrzeby pracownika przy ustalaniu terminu urlopu, jednakże ostateczna decyzja w tej kwestii należy do pracodawcy. Przepis ten nie precyzuje, czy "potrzeby pracownika" obejmują także sytuację, w której dwóch pracowników będących parą chce wziąć urlop w tym samym terminie.

Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi?

Kierując się powołanym przepisem, można argumentować, że potrzebą pracownika jest możliwość spędzenia urlopu razem z partnerem. Niemniej jednak decyzja co do przyznania urlopu w konkretnym terminie zależy od pracodawcy.

Jeśli chodzi o sposób obejścia problemu: wskazane jest uzasadnione i odpowiednio wcześniejsze zgłaszanie takiego wniosku o udzielenie urlopu, tak by pracodawca miał możliwość odpowiedniego zaplanowania pracy w waszej nieobecności. Nie ma jednak przepisu, który gwarantowałby wzięcie urlopu w tym samym czasie przez dwie osoby będące parą.

W odpowiedzi na
Oczywiście, że może odmówić. Nie ma żadnej podstawy prawnej, która nakazuje udzielać urlopu parze w tym samym terminie.
- to prawda, nie ma przepisu, który by takie prawo bezpośrednio gwarantował. Niemniej jednak, pracodawca powinien dążyć do tego, aby uwzględniać potrzeby pracownika, co może obejmować także chęć spędzenia urlopu z bliską osobą.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czytałam gdzieś, że jeśli pracodawca odmówi udzielenia urlopu w żądanym przez pracownika terminie, to powinien podać przyczynę tej odmowy na piśmie. Czy to prawda? I jeśli tak, to czy istnieje jakiś termin, w jakim pracodawca powinien to zrobić? Bo nie chciałabym nagle usłyszeć, że nie mogę iść na urlop na dzień przed planowanym wyjazdem.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czytałam gdzieś, że jeśli pracodawca odmówi udzielenia urlopu w żądanym przez pracownika terminie, to powinien podać przyczynę tej odmowy na piśmie.


Zgodnie z art. 167 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o odmowie udzielenia urlopu w terminie przez niego wskazanym, a jeśli pracownik żąda tego na piśmie, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć taką odmowę na piśmie. Jednakże Kodeks pracy nie zobowiązuje pracodawcy do podawania przyczyn odmowy udzielenia urlopu w żądanym terminie.

W odniesieniu do
I jeśli tak, to czy istnieje jakiś termin, w jakim pracodawca powinien to zrobić? Bo nie chciałabym nagle usłyszeć, że nie mogę iść na urlop na dzień przed planowanym wyjazdem.


Kodeks pracy nie określa konkretnej daty, w której pracodawca musi poinformować pracownika o odmowie udzielenia urlopu. W praktyce zalecane jest, aby pracodawca informował o takiej odmowie możliwie jak najwcześniej, aby pracownik mógł odpowiednio się przygotować. Jednakże brak jest przepisu, który wyznaczałby konkretne ramy czasowe dla takiego powiadomienia.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Nadszedł taki etap w życiu, że człowiek zaczął się rozglądać za własnym kątem, którego zakup będzie musiał wspomóc kredytem hipotecznym. W ogłoszeniach często można spotkać stwierdzenie 'spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu z założoną KW'. Czytając kilka artykułów, chciałbym się upewnić w następujących kwestiach: Docelowo chciałbym to zmienić w prawo własności. Zgodnie z prawem trzeba spełnić następujące kwestie: "Działka pod budynk...
Rozwiązanie umowy o pracę z dnia na dzień
Witam. Podpisałam umowę na okres próbny trwający 4 miesiące . Ale po 3 dniach stwierdziłam, że kompletnie nie nadaje się do tej pracy. Jest szansa rozwiązania umowy z dnia na dzień?...
Darowizna mieszkania za dożywotnią opiekę.
Dzień dobry. Proszę o poradę. Rodzice aktem darowizny chcą przepisać na mnie dom, umową dożywocia. Mam 4-rkę rodzeństwa w tym dwójka niepełnoletnich. Jak to wszystko wygląda od sprawy prawnej?...
Umowa przedwstępna z deweloperem 07.2024
Dzień dobry, Mały deweloper (sp. z o.o.) wymaga ode mnie podpisania umowy "rezerwacyjnej" na bliźniak z opłatą rezerwacyjną 12% nieruchomości. Jego tłumaczenie opiera się na tym, że musi ponieść ryzyko kupna działki i rozpoczęcia budowy i chce mieć pewność, że się nie wycofamy. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, podpiszemy umowę deweloperską i wpłaci te pieniądze na rachunek powierniczy. Trochę to śliskie ale facet sprawdzony u kilku o...

Wyszukiwarka