Pracujemy razem z partnerem w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?

Pracujemy razem z partnerem w jednym dziale (3 osoby na stanowisko) w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie? Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi? Zatrudniając nas wiedzieli że jesteśmy parą. Jak to obejść abyśmy mogli wybrać się razem na urlop?
anonim cytuj
25-07-2022
Oczywiście, że może odmówić. Nie ma żadnej podstawy prawnej, która nakazuje udzielać urlopu parze w tym samym terminie.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?

Zgodnie z art. 167 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany uwzględniać potrzeby pracownika przy ustalaniu terminu urlopu, jednakże ostateczna decyzja w tej kwestii należy do pracodawcy. Przepis ten nie precyzuje, czy "potrzeby pracownika" obejmują także sytuację, w której dwóch pracowników będących parą chce wziąć urlop w tym samym terminie.

Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi?

Kierując się powołanym przepisem, można argumentować, że potrzebą pracownika jest możliwość spędzenia urlopu razem z partnerem. Niemniej jednak decyzja co do przyznania urlopu w konkretnym terminie zależy od pracodawcy.

Jeśli chodzi o sposób obejścia problemu: wskazane jest uzasadnione i odpowiednio wcześniejsze zgłaszanie takiego wniosku o udzielenie urlopu, tak by pracodawca miał możliwość odpowiedniego zaplanowania pracy w waszej nieobecności. Nie ma jednak przepisu, który gwarantowałby wzięcie urlopu w tym samym czasie przez dwie osoby będące parą.

W odpowiedzi na
Oczywiście, że może odmówić. Nie ma żadnej podstawy prawnej, która nakazuje udzielać urlopu parze w tym samym terminie.
- to prawda, nie ma przepisu, który by takie prawo bezpośrednio gwarantował. Niemniej jednak, pracodawca powinien dążyć do tego, aby uwzględniać potrzeby pracownika, co może obejmować także chęć spędzenia urlopu z bliską osobą.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czytałam gdzieś, że jeśli pracodawca odmówi udzielenia urlopu w żądanym przez pracownika terminie, to powinien podać przyczynę tej odmowy na piśmie. Czy to prawda? I jeśli tak, to czy istnieje jakiś termin, w jakim pracodawca powinien to zrobić? Bo nie chciałabym nagle usłyszeć, że nie mogę iść na urlop na dzień przed planowanym wyjazdem.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czytałam gdzieś, że jeśli pracodawca odmówi udzielenia urlopu w żądanym przez pracownika terminie, to powinien podać przyczynę tej odmowy na piśmie.


Zgodnie z art. 167 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o odmowie udzielenia urlopu w terminie przez niego wskazanym, a jeśli pracownik żąda tego na piśmie, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć taką odmowę na piśmie. Jednakże Kodeks pracy nie zobowiązuje pracodawcy do podawania przyczyn odmowy udzielenia urlopu w żądanym terminie.

W odniesieniu do
I jeśli tak, to czy istnieje jakiś termin, w jakim pracodawca powinien to zrobić? Bo nie chciałabym nagle usłyszeć, że nie mogę iść na urlop na dzień przed planowanym wyjazdem.


Kodeks pracy nie określa konkretnej daty, w której pracodawca musi poinformować pracownika o odmowie udzielenia urlopu. W praktyce zalecane jest, aby pracodawca informował o takiej odmowie możliwie jak najwcześniej, aby pracownik mógł odpowiednio się przygotować. Jednakże brak jest przepisu, który wyznaczałby konkretne ramy czasowe dla takiego powiadomienia.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Odrzucenie spadku po terminie.
Witam mam mały problem od śmierci Taty minęło 6 lat. Teraz zgłosił się do mnie komornik z żądaniem spłaty zadłużenia po Tacie bo nie odrzuciłem spadku. O żadnych długach itd nigdy nie wiedziałem z tego co mi było wiadomo tata też nie miał żadnych kredytów itd. Ale na aktualną chwilę wychodzi że jednak coś było zatajone o czym nie wiedziałem. Spadku nie odrzuciłem bo nie było co odrzucać Tata nic nie posiadał, na chwilę śmierci był bezrobotnym, w...
Przerwa w pracy
Czy pracodawca może zakazać korzystania z przerwy w pierwszej i ostatniej godzinie swojej zmiany? ...
Rozwiązanie umowy z najemcą.
Dzień dobry, proszę o poradę w sprawie wynajmu mieszkania. Najemca nie zrobił przelewu, miał zrobić tego dnia kiedy podpisaliśmy umowę. Oszukiwał że zrobił, żeby dać znać jak dojdzie, przelew nie doszedł. Po moim upomnieniu napisał że przeprasza, już robi przelew. Nie zrobił. W mieszkaniu nie ma nikogo co najmniej od 3 dni. Okna otwarte. Nie odpowiada na smsy (pozostają nie odczytane) i nie odbiera telefonu. Jakie kroki mogę podjąć żeby rozwiązać...
Jak dopisać żone jako współwłaściciela domu?
Mąż odziedziczył przed ślubem dom razem z siostra. Już po ślubie wzięliśmy wspólny kredyt, żeby spłacić siostrę. Wiem, że co dostał mąż przed ślubem jest jego. Jednak on chce, żebym się czuła bezpiecznie i chce mnie wpisać również jako właściciela. Jak się za to zabrać, jaki to koszt?...

Wyszukiwarka