Pracujemy razem z partnerem w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?

Pracujemy razem z partnerem w jednym dziale (3 osoby na stanowisko) w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie? Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi? Zatrudniając nas wiedzieli że jesteśmy parą. Jak to obejść abyśmy mogli wybrać się razem na urlop?
anonim cytuj
25-07-2022
Oczywiście, że może odmówić. Nie ma żadnej podstawy prawnej, która nakazuje udzielać urlopu parze w tym samym terminie.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?

Zgodnie z art. 167 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany uwzględniać potrzeby pracownika przy ustalaniu terminu urlopu, jednakże ostateczna decyzja w tej kwestii należy do pracodawcy. Przepis ten nie precyzuje, czy "potrzeby pracownika" obejmują także sytuację, w której dwóch pracowników będących parą chce wziąć urlop w tym samym terminie.

Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi?

Kierując się powołanym przepisem, można argumentować, że potrzebą pracownika jest możliwość spędzenia urlopu razem z partnerem. Niemniej jednak decyzja co do przyznania urlopu w konkretnym terminie zależy od pracodawcy.

Jeśli chodzi o sposób obejścia problemu: wskazane jest uzasadnione i odpowiednio wcześniejsze zgłaszanie takiego wniosku o udzielenie urlopu, tak by pracodawca miał możliwość odpowiedniego zaplanowania pracy w waszej nieobecności. Nie ma jednak przepisu, który gwarantowałby wzięcie urlopu w tym samym czasie przez dwie osoby będące parą.

W odpowiedzi na
Oczywiście, że może odmówić. Nie ma żadnej podstawy prawnej, która nakazuje udzielać urlopu parze w tym samym terminie.
- to prawda, nie ma przepisu, który by takie prawo bezpośrednio gwarantował. Niemniej jednak, pracodawca powinien dążyć do tego, aby uwzględniać potrzeby pracownika, co może obejmować także chęć spędzenia urlopu z bliską osobą.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czytałam gdzieś, że jeśli pracodawca odmówi udzielenia urlopu w żądanym przez pracownika terminie, to powinien podać przyczynę tej odmowy na piśmie. Czy to prawda? I jeśli tak, to czy istnieje jakiś termin, w jakim pracodawca powinien to zrobić? Bo nie chciałabym nagle usłyszeć, że nie mogę iść na urlop na dzień przed planowanym wyjazdem.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czytałam gdzieś, że jeśli pracodawca odmówi udzielenia urlopu w żądanym przez pracownika terminie, to powinien podać przyczynę tej odmowy na piśmie.


Zgodnie z art. 167 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o odmowie udzielenia urlopu w terminie przez niego wskazanym, a jeśli pracownik żąda tego na piśmie, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć taką odmowę na piśmie. Jednakże Kodeks pracy nie zobowiązuje pracodawcy do podawania przyczyn odmowy udzielenia urlopu w żądanym terminie.

W odniesieniu do
I jeśli tak, to czy istnieje jakiś termin, w jakim pracodawca powinien to zrobić? Bo nie chciałabym nagle usłyszeć, że nie mogę iść na urlop na dzień przed planowanym wyjazdem.


Kodeks pracy nie określa konkretnej daty, w której pracodawca musi poinformować pracownika o odmowie udzielenia urlopu. W praktyce zalecane jest, aby pracodawca informował o takiej odmowie możliwie jak najwcześniej, aby pracownik mógł odpowiednio się przygotować. Jednakże brak jest przepisu, który wyznaczałby konkretne ramy czasowe dla takiego powiadomienia.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Zwolnienie z podatku dochodowego do 26 roku życia.
Moja mama aktualnie jest właścicielem mieszkania. Będzie chciała je przekazać w darowiźnie (czyli nie jest to opodatkowane) mi, czyli jej córce. Mam 19 lat, studiuje i nie pracuje. Wiem że osoby do 26 roku są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli wynajmę te mieszkanie to będzie to mimo wszystko jakaś moja forma zarobku. I teraz pojawia się pytanie, czy będę musiała odprowadzać podatek za te mieszkanie czy nie?...
Prawo jazdy.
Robiłam kurs na prawo jazdy w 2011 roku. Zdawałam w OSK egzamin praktyczny, do teorii nie przystąpiłam wtedy, dopiero w tym roku. Teraz chciałabym sprawę dokończyć. Od OSK nie otrzymałam kart jazd, tylko umowę i rachunek. Oni karty jazdy zniszczyli. Nie chcą wystawić żadnego zaświadczenia o ukończeniu kursu, namawiają do ponownego wykupienia kursu. Teoretycznie kurs jest dożywotni, no ale bez ukończonych obydwu egzaminów wtedy nie uznają go jako ...
Wypowiedzenie umowy.
Cześć, na mojej umowie zlecenie mam wpisany okres wypowiedzenia 7 dni, jako, iż jest to umowa zlecenie, to czy mogę ją zerwać ze skutkiem natychmiastowym? Czy jednak ten okres mnie obowiązuje?...
nie odebrana paczka pobraniowa
Witam. Mam problem z kupującym. Sprzedałem mu rzecz za pobraniem. Sam zaproponował przesyłkę pobraniową. Ustaliliśmy również fakt że opłatę uiszcza kupujący. Został poinformowany przeze mnie że jest już na poczcie. Wszystko ładnie pięknie ale na dzień dzisiejszy paczka nadal leży do odbioru na poczcie. Pisałem kiedy ma zamiar odebrać paczkę ale zero odezwu. W jaki sposób mogę odzyskać pieniądze od kupującego? Bo z tego co wiem to jak paczka wrac...

Wyszukiwarka