Pracujemy razem z partnerem w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?

Pracujemy razem z partnerem w jednym dziale (3 osoby na stanowisko) w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie? Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi? Zatrudniając nas wiedzieli że jesteśmy parą. Jak to obejść abyśmy mogli wybrać się razem na urlop?
anonim cytuj
25-07-2022
Oczywiście, że może odmówić. Nie ma żadnej podstawy prawnej, która nakazuje udzielać urlopu parze w tym samym terminie.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?

Zgodnie z art. 167 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany uwzględniać potrzeby pracownika przy ustalaniu terminu urlopu, jednakże ostateczna decyzja w tej kwestii należy do pracodawcy. Przepis ten nie precyzuje, czy "potrzeby pracownika" obejmują także sytuację, w której dwóch pracowników będących parą chce wziąć urlop w tym samym terminie.

Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi?

Kierując się powołanym przepisem, można argumentować, że potrzebą pracownika jest możliwość spędzenia urlopu razem z partnerem. Niemniej jednak decyzja co do przyznania urlopu w konkretnym terminie zależy od pracodawcy.

Jeśli chodzi o sposób obejścia problemu: wskazane jest uzasadnione i odpowiednio wcześniejsze zgłaszanie takiego wniosku o udzielenie urlopu, tak by pracodawca miał możliwość odpowiedniego zaplanowania pracy w waszej nieobecności. Nie ma jednak przepisu, który gwarantowałby wzięcie urlopu w tym samym czasie przez dwie osoby będące parą.

W odpowiedzi na
Oczywiście, że może odmówić. Nie ma żadnej podstawy prawnej, która nakazuje udzielać urlopu parze w tym samym terminie.
- to prawda, nie ma przepisu, który by takie prawo bezpośrednio gwarantował. Niemniej jednak, pracodawca powinien dążyć do tego, aby uwzględniać potrzeby pracownika, co może obejmować także chęć spędzenia urlopu z bliską osobą.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czytałam gdzieś, że jeśli pracodawca odmówi udzielenia urlopu w żądanym przez pracownika terminie, to powinien podać przyczynę tej odmowy na piśmie. Czy to prawda? I jeśli tak, to czy istnieje jakiś termin, w jakim pracodawca powinien to zrobić? Bo nie chciałabym nagle usłyszeć, że nie mogę iść na urlop na dzień przed planowanym wyjazdem.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czytałam gdzieś, że jeśli pracodawca odmówi udzielenia urlopu w żądanym przez pracownika terminie, to powinien podać przyczynę tej odmowy na piśmie.


Zgodnie z art. 167 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o odmowie udzielenia urlopu w terminie przez niego wskazanym, a jeśli pracownik żąda tego na piśmie, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć taką odmowę na piśmie. Jednakże Kodeks pracy nie zobowiązuje pracodawcy do podawania przyczyn odmowy udzielenia urlopu w żądanym terminie.

W odniesieniu do
I jeśli tak, to czy istnieje jakiś termin, w jakim pracodawca powinien to zrobić? Bo nie chciałabym nagle usłyszeć, że nie mogę iść na urlop na dzień przed planowanym wyjazdem.


Kodeks pracy nie określa konkretnej daty, w której pracodawca musi poinformować pracownika o odmowie udzielenia urlopu. W praktyce zalecane jest, aby pracodawca informował o takiej odmowie możliwie jak najwcześniej, aby pracownik mógł odpowiednio się przygotować. Jednakże brak jest przepisu, który wyznaczałby konkretne ramy czasowe dla takiego powiadomienia.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna dla dziecka.
Moja córka 23 letnia za ok 1,5 roku chce wziąć ślub. Obecnie jej chłopak chce kupić mieszkanie, już podpisał umowę przedwstępną, dał zadatek i załatwia kredyt. Chciałabym dać je w darowiźnie kwotę na cel: zakup tego mieszkania. 1.)Proszę o rade kiedy, w jaki sposób prawny i jak to zrobić? Miał być to prezent ślubny ale tez chce, żeby to były pieniądze na mieszkanie nie np.na wczasy. 2)Co w razie jeśli nie dojdzie do ślubu? Chłopak bierze kredy...
Administracja ma prawo podnieść czynsz z mocą wsteczną?
Czy właściciel mieszkania, które wynajmuję, ma prawo podnieść czynsz z mocą wsteczną? Dostałam dzisiaj informację, że czynsz wzrósł od lutego i muszę dokonać dopłaty za te ubiegłe miesiące. Czy ta podwyżka nie powinna obowiązywać od miesiąca, w którym dostałam tę informację? ...
Odszkodowanie za pobicie.
O jak duże odszkodowanie finansowe można się starać za pobicie ze złamaniem nosa? Trwałą zmianą jest zmienione uczucie/pewien dyskomfort przy marszczeniu nosa. Być może ma to też inne skutki. Nie miałem obdukcji, nie konsultowałem z lekarzem....
174kpc
вы просто мечтаете о небылой сказке!!! просто хорошее видео!!! Человек восстанавливается после напряженного заболевания - инсульта, инфаркта, перелома, [url=https://legis-sidelki.ru/]Сиделка[/url] операции - и нуждается в медицинской а также бытовой помощи....

Wyszukiwarka