Pracujemy razem z partnerem w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?

Pracujemy razem z partnerem w jednym dziale (3 osoby na stanowisko) w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie? Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi? Zatrudniając nas wiedzieli że jesteśmy parą. Jak to obejść abyśmy mogli wybrać się razem na urlop?
anonim cytuj
25-07-2022
Oczywiście, że może odmówić. Nie ma żadnej podstawy prawnej, która nakazuje udzielać urlopu parze w tym samym terminie.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?

Zgodnie z art. 167 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany uwzględniać potrzeby pracownika przy ustalaniu terminu urlopu, jednakże ostateczna decyzja w tej kwestii należy do pracodawcy. Przepis ten nie precyzuje, czy "potrzeby pracownika" obejmują także sytuację, w której dwóch pracowników będących parą chce wziąć urlop w tym samym terminie.

Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi?

Kierując się powołanym przepisem, można argumentować, że potrzebą pracownika jest możliwość spędzenia urlopu razem z partnerem. Niemniej jednak decyzja co do przyznania urlopu w konkretnym terminie zależy od pracodawcy.

Jeśli chodzi o sposób obejścia problemu: wskazane jest uzasadnione i odpowiednio wcześniejsze zgłaszanie takiego wniosku o udzielenie urlopu, tak by pracodawca miał możliwość odpowiedniego zaplanowania pracy w waszej nieobecności. Nie ma jednak przepisu, który gwarantowałby wzięcie urlopu w tym samym czasie przez dwie osoby będące parą.

W odpowiedzi na
Oczywiście, że może odmówić. Nie ma żadnej podstawy prawnej, która nakazuje udzielać urlopu parze w tym samym terminie.
- to prawda, nie ma przepisu, który by takie prawo bezpośrednio gwarantował. Niemniej jednak, pracodawca powinien dążyć do tego, aby uwzględniać potrzeby pracownika, co może obejmować także chęć spędzenia urlopu z bliską osobą.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czytałam gdzieś, że jeśli pracodawca odmówi udzielenia urlopu w żądanym przez pracownika terminie, to powinien podać przyczynę tej odmowy na piśmie. Czy to prawda? I jeśli tak, to czy istnieje jakiś termin, w jakim pracodawca powinien to zrobić? Bo nie chciałabym nagle usłyszeć, że nie mogę iść na urlop na dzień przed planowanym wyjazdem.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czytałam gdzieś, że jeśli pracodawca odmówi udzielenia urlopu w żądanym przez pracownika terminie, to powinien podać przyczynę tej odmowy na piśmie.


Zgodnie z art. 167 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o odmowie udzielenia urlopu w terminie przez niego wskazanym, a jeśli pracownik żąda tego na piśmie, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć taką odmowę na piśmie. Jednakże Kodeks pracy nie zobowiązuje pracodawcy do podawania przyczyn odmowy udzielenia urlopu w żądanym terminie.

W odniesieniu do
I jeśli tak, to czy istnieje jakiś termin, w jakim pracodawca powinien to zrobić? Bo nie chciałabym nagle usłyszeć, że nie mogę iść na urlop na dzień przed planowanym wyjazdem.


Kodeks pracy nie określa konkretnej daty, w której pracodawca musi poinformować pracownika o odmowie udzielenia urlopu. W praktyce zalecane jest, aby pracodawca informował o takiej odmowie możliwie jak najwcześniej, aby pracownik mógł odpowiednio się przygotować. Jednakże brak jest przepisu, który wyznaczałby konkretne ramy czasowe dla takiego powiadomienia.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Moje mieszkanie zostało wciągnięte do egzekucji komorniczej.
Moje mieszkanie zostało wciągnięte do egzekucji komorniczej, mimo to że nie jestem dłużnikiem. Ale pytanie brzmi, gdzie zgłosić nieuczciwą pracę rzeczoznawcy, który to samo mieszkanie dwa lata temu wycenił na wiele drożej dla innych celów a teraz dla komornika wiele taniej, mimo że generalnie ceny nieruchomości poszły tak znacząco w górę? Komornik nie wziął tego w ogóle pod uwagę....
Firma ubezpieczeniowa nie wypłaciła im pieniędzy, chcą żeby im podpisać aneks do umowy sprzed 4 lat. Co robić
Cześć proszę o podpowiedź, co zrobić w tej sytuacji.Cztery lata ,temu miałam wypadek samochodowy ,korzystałam wtedy z pomocy jednej z firm która zapewniła mi lawetę oraz auto zastępcze.Auto zdałam ,oddałam kluczyki , podpisaliśmy dokumenty, i rozstaliśmy się w zgodzie Jakie było moje zdziwienie ,gdy dziś dzwoni ,do mnie Pani z tej firmy twierdzą że muszę podpisać aneks do umowy tamtej sprzed czterech lat .Gdyż sprawa jest w sądzie ,bo firma ubezp...
Czy przyjęty spadek można odrzucić?
Cześć. Mam prośbę i wiele pytań. Mama zmarła w maju, w maju również przyjęliśmy spadek po mamie ( ojciec i 4 dzieci) i okazuje się, że w banku jest zadłużenie na 31 tys. Czy możemy zmienić decyzje i spadek odrzucić?...
umowa uzyczenia
Witam serdecznie rok temu uzyczylam swoj dom siostrze z partnerem.Miesiac pozniej zaczely sie awantury miedzy nimi wyzwiska z jego strony ,naduzywanie alkoholu ,wczoraj doszlo awantury z udzialem moich starszych rodzicow ktorzy mieszkaja obok.Pijany partner siostry wyzywal do moich rodzicow.Umowe uzyczenia podpisalam z mozliwoscia 6 miesiecznego wypowiedzenia na okres 5 lat .W obecnej sytuacji chcialabym ja wypowiedziec temu panu natychmiastowo ...

Wyszukiwarka