Co jeżeli osoba składająca pozew podała zły adres pozwanego?

Czy jeżeli osoba która złożyła pozew w sądzie podała zły adres pozwanego i pozwany nic nie wie ,że takowy pozew wogole został złożony. To co w takiej sytuacji zrobi sąd?
anonim cytuj
23-07-2022
Słyszałam też że nie doręczony sąd traktuje jako odebrany ale mogę się mylić
 
anonim cytuj
23-07-2022
Słyszałam też że nie doręczony sąd traktuje jako odebrany ale mogę się mylić

Od około 3 lat już tak nie jest.
 
anonim cytuj
23-07-2022
Od około 3 lat już tak nie jest.

Dla tego właśnie napisałam że mogę się mylić a szkoda bo na pewno ułatwiło by to sprawę
 
anonim cytuj
23-07-2022
Nie doręczony pozew ,nakaże powodowi doręczyć za pośrednictwem komornika
 
anonim cytuj
23-07-2022
Jeśli powód podał błędny adres pozwanego, sąd w pierwszej kolejności próbuje doręczyć pozew. Jeżeli doręczenie nie nastąpi z powodu błędnego adresu, sąd może wezwać powoda do podania prawidłowego adresu. Jeśli powód nie dostarczy poprawnego adresu w wyznaczonym terminie, istnieje ryzyko umorzenia postępowania.

Odpowiedź na Post 2:

To prawda, że w pewnym momencie w polskim prawie procesowym istniał przepis, który stanowił, że jeżeli pozew nie zostanie doręczony dwukrotnie, to traktowany jest jako doręczony. Jednak obecnie ta zasada została zmieniona.

Odpowiedź na Post 3:

Zgadza się. Zmiana ta została wprowadzona w celu zabezpieczenia praw pozwanego i zapewnienia, że zostanie prawidłowo poinformowany o wszczętym przeciwko niemu postępowaniu.

Odpowiedź na Post 5:

Dokładnie. Sąd może nakazać doręczenie pozwu za pośrednictwem komornika. Jeżeli jednak również komornik nie będzie w stanie doręczyć pozwu, sąd może podjąć decyzję o umorzeniu postępowania. Warto zaznaczyć, że koszty takiego doręczenia ponosi powód. Jeżeli jednak pozew zostanie doręczony przez komornika, postępowanie przed sądem będzie kontynuowane.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeżeli jednak pozew zostanie doręczony przez komornika, postępowanie przed sądem będzie kontynuowane.


Czy w takim przypadku pozew doręczony przez komornika ma jakąś dodatkową moc prawną lub inne skutki dla pozwanego? I czy pozwany będzie miał jakieś dodatkowe koszty związane z doręczeniem przez komornika czy to wszystko spada na powoda?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, jeżeli pozew nie został doręczony z powodu podania błędnego adresu pozwanego przez powoda, sąd wezwie powoda do podania prawidłowego adresu. Jeżeli powód nie dostarczy prawidłowego adresu w wyznaczonym terminie, sąd może umorzyć postępowanie na koszt powoda (art. 130 § 1 k.p.c.).


Poprzednio obowiązujący przepis stanowił, że jeżeli pozew nie zostanie doręczony dwukrotnie, traktuje się go jako doręczony. Jednakże obecnie ta zasada została zmieniona.



Pozew doręczony przez komornika nie ma specjalnej mocy prawnej w porównaniu z pozwem doręczonym w inny sposób. Jednakże, jego doręczenie za pośrednictwem komornika zapewnia, że pozew został doręczony w sposób prawidłowy, co pozwala sądowi kontynuować postępowanie. Jeśli chodzi o koszty doręczenia, wszystkie koszty związane z działaniami komornika ponosi powód. Jednakże, jeśli pozwany zostanie uznany za winnego w sprawie, może zostać obciążony kosztami postępowania, co może obejmować również koszty doręczenia przez komornika.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy moge sprawdzić co obejmuje spadek?
Czy można gdzieś sprawdzić co obejmuje spadek po zmarłym wujku? Wujek był kawalerem, nie miał dzieci, część rodziny zrzeka się spadku bo są tam podobno długi ok 50 tys zł, z tego co wiem to są też jakieś ziemię. Chciałabym dokładnie wiedzieć, żeby móc podjąć przemyślana decyzje. ...
Długi po ojcu.
Moi rodzice rozwiedli się ze sobą prawie 30 lat temu ,ja zostałem z matką ,ojciec założył nową rodzinę . Kontaktów z ojcem nie mam już ponad 15 lat ,nawet nie wiem gdzie on mieszka i co się u niego dzieje. Ojciec w przeszłości narobił sobie długów,ponoć był niewypłacalny ,i szukali go różni ludzie.Ponoć te długi dalej nad nim wiszą. Ja sam żyje skromnie tj.nie mam długów,pracuje uczciwie ,zbieram pieniądze i odkładam i nie chcę ,aby to wszystk...
Praca w niedzielę i święta.
Witam, zaczęłam pracować w lodziarni, jak wygląda prawnie praca w niedziele i święta w takim biznesie? Jestem na umowie o pracę. Szefostwo goni nas do roboty codziennie plus w każdą niedziele i w każde święto. Pracujemy we dwie. Czy kłania się tu PIP?...
Sprzedaż garażu z byłym mężem.
Kobieta po rozwodzie, jest właścicielką miejsca postojowego w hali garażowej, drugim właścicielem jest jej były mąż. Nie ma z nim kontaktu. Jak sprzedać w takiej sytuacji to miejsce? Jak się go pozbyć? Co zrobić?...

Wyszukiwarka