Po pierwsze, koszty pochówku osoby, która była ubezpieczona w ZUS, mogą zostać pokryte z zasiłku pogrzebowego przyznawanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aktualna wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 4 tysiące złotych. Warto podkreślić, że zasiłek ten jest przyznawany niezależnie od tego, czy osoba zmarła była aktywnym płatnikiem składek, czy też nie.
Jeśli zmarła osoba była zarejestrowana jako bezrobotny, to może ona być uprawniona do zasiłku pogrzebowego z powiatowego urzędu pracy.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) może pokryć koszty pochówku, jeżeli nie ma możliwości uzyskania środków z innych źródeł (np. z ZUS czy powiatowego urzędu pracy). W takiej sytuacji warto skierować się do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej.
Zasiłek dostaje osoba która zajmuje się pogrzebem o ile to ta osoba ma odprowadzane składki ZUS. Przyjęło się że pieniądze wypłacane są gdy osoba zmarła ma ubezpieczenie a to nie prawda
Rzeczywiście, to niezgodne z prawem założenie. Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pochówku, niezależnie od tego, czy sama odprowadzała składki do ZUS. Ważne jest natomiast to, aby osoba zmarła była ubezpieczona.
Po drugie, w sytuacji, gdy nie ma możliwości pokrycia kosztów pochówku przez żadną z wymienionych instytucji, koszty te pokrywa Skarb Państwa, w praktyce z funduszy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.