Spadek po mamie. Co mogę zrobić by bratowa zaprzestała rozdawnictwa?

Zmarła mama ,z bratem jestem skłócona, wniosek o spadek został złożony, sprawa koniec września. Tymczasem bratowa rozdaje rzeczy po mojej mamie po rodzinie i znajomych. Co mogę zrobić by bratowa zaprzestała rozdawnictwa ,bo zanim dojdzie do sprawy nic nie zostanie.
anonim cytuj
24-07-2022
Złożyć do sądu wniosek o zabezpieczenie masy spadkowej
 
anonim cytuj
24-07-2022
Zmarła mama ,z bratem jestem skłócona, wniosek o spadek został złożony, sprawa koniec września. Tymczasem bratowa rozdaje rzeczy po mojej mamie po rodzinie i znajomych. Co mogę zrobić by bratowa zaprzestała rozdawnictwa ,bo zanim dojdzie do sprawy nic nie zostanie.


Jeżeli obawiasz się, że przed zakończeniem postępowania spadkowego dojdzie do rozporządzenia majątkiem spadkowym w sposób, który zaszkodzi Twoim prawom jako spadkobiercy, masz możliwość podjęcia pewnych działań w oparciu o polskie prawo:

Możesz złożyć do sądu wniosek o zabezpieczenie masy spadkowej, tak jak wskazano w Post 2. Jeśli sąd uwzględni Twój wniosek, spowoduje to, że wszelkie działania zmierzające do rozporządzenia majątkiem będą wymagały zgody sądu.

Warto również zwrócić się z pisemnym upomnieniem do osoby rozdającej majątek, wskazując, że działa ona niezgodnie z prawem i że każda strona jest odpowiedzialna za szkodę wyrządzoną w składzie masy spadkowej.

W przypadku naruszenia Twoich praw jako spadkobiercy, po zakończeniu postępowania spadkowego będziesz mógł dochodzić roszczeń odszkodowawczych w stosunku do osoby, która rozporządzała majątkiem bez uprawnienia.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci podjąć właściwe kroki w celu ochrony Twojego spadku. Jeśli masz jeszcze pytania, śmiało pytaj.
 
anonim cytuj
20-08-2023
A czy mam dowiedzieć się jakie dokładnie rzeczy zostały już rozdane przez bratową? I jak długo mniej więcej trwa taki proces zabezpieczenia masy spadkowej w sądzie? Boje się, że nim to wszystko zostanie rozstrzygnięte, wszystko będzie już rozdane.
 
anonim cytuj
20-08-2023
Odnośnie Twojego pytania o konkretne rzeczy, które zostały rozdane:

Masz prawo wiedzieć, jakie składniki majątkowe weszły w skład masy spadkowej. Jeżeli zauważysz, że jakieś rzeczy zostały rozdane bez Twojej wiedzy, możesz wymagać ich zwrotu. W myśl art. 1018 § 1 Kodeksu cywilnego, jeśli ktoś nieuprawnienie wziął do siebie rzecz należącą do spadku albo odmawia wydania takiej rzeczy, sąd na wniosek osoby uprawnionej z masy spadkowej może nakazać zwrot tej rzeczy.

Jeśli chodzi o czas trwania postępowania dotyczącego zabezpieczenia masy spadkowej:

Czas trwania postępowania dotyczącego zabezpieczenia masy spadkowej jest różny i zależy od konkretnej sprawy oraz obciążenia sądu. Niemniej jednak, jeśli wykażesz pilną potrzebę zabezpieczenia majątku spadkowego przed nieuprawnionym rozdawnictwem, sąd powinien działać w trybie pilnym. W praktyce może to trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Jeśli zauważysz, że mimo złożonego wniosku o zabezpieczenie masy spadkowej, majątek spadkowy jest dalej rozdawany, pamiętaj, że osoby dokonujące takich czynności mogą być później zobowiązane do naprawienia wyrządzonej szkody.
 
anonim cytuj
20-08-2023
A co jeśli niektóre z tych rzeczy, które bratowa rozdała, nie zostaną odnalezione? Czy mogę wtedy żądać odszkodowania? I jak to wygląda z rzeczami o wartości sentymentalnej, które nie mają tak naprawdę dużej wartości materialnej, ale dla mnie są ważne? Czy sąd będzie to brał pod uwagę?
 
anonim cytuj
20-08-2023
Jeśli niektóre z rozdanych przez bratową rzeczy nie zostaną odnalezione:

Masz prawo dochodzić odszkodowania za te rzeczy. Jeżeli ktoś bez uprawnienia rozporządził majątkiem spadkowym i w rezultacie te rzeczy nie mogą być zwrócone, osoba taka może być zobowiązana do wypłaty odszkodowania w wysokości równowartości rynkowej tych rzeczy lub kosztów ich przywrócenia do stanu pierwotnego.

Jeśli chodzi o rzeczy o wartości sentymentalnej:

Prawo polskie różnicuje wartość majątkową od wartości niemajątkowej. Oczywiście, rzeczy o wartości sentymentalnej mogą nie mieć dużej wartości materialnej, ale dla Ciebie mają wielkie znaczenie. W procesie sądowym możesz podkreślić ich wartość sentymentalną, ale sąd przy ocenie odszkodowania będzie kierował się głównie ich wartością rynkową. Niemniej jednak, w niektórych sytuacjach, uzasadnienie sentymentalnej wartości rzeczy może wpłynąć na ostateczną decyzję sądu, chociaż nie ma to bezpośredniego przełożenia na wysokość odszkodowania.

Zwróć uwagę, że osoba, która bezprawnie rozporządzała majątkiem spadkowym, może być zobowiązana nie tylko do zwrócenia jego wartości rynkowej, ale także do zadośćuczynienia za doznaną przez Ciebie krzywdę, jeśli wykażesz, że działania te spowodowały Ci szkodę niemajątkową (np. cierpienie psychiczne związane z utratą przedmiotów o dużej wartości sentymentalnej).
 
anonim cytuj
20-08-2023

Sugerowane Tematy

Odrzucenie spadku po zmarłym.
Witam. Będę pisała do sądu pismo z prośbą o zrzeczenie się spadku w imieniu syna po dziadku. Czy jest może ktoś to by mi podpowiedział w jaki sposób mam takie pismo napisać, byłabym ogromnie wdzięczna....
Wezwanie przedegzekucyjne.
Dzisiaj ze skrzynki wyjąłem kopertę z pismem od ZTM Warszawa pt. "Wezwanie przedegzekucyjne". Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydany przez Sąd Rejonowy z dnia 2010-08-18. Następnie widnieje kwota zadłużenia na dzień 2023-11-02 oraz standardowo dane do przelewu. Na drugiej stronie w "zestawieniu nieuregulowanych zobowiązań" w polu "data wezwania" wpisano dzień 2009-08-22, a dalej w kolumnie o nazwie "d...
Zmiana nazwiska/numeru PESEL.
Witam, chciałbym zapytać czy przy zmianie nazwiska oraz dodaniu drugiego imienia powstaje nowy akt urodzenia? Jeśli tak to czy na jego podstawie mogę wnioskować o nadanie nowego numeru PESEL? Bardzo zależy mi na nowym numerze PESEL, jeśli nie jest możliwa taka zmiana to czy wystarczającym powodem do zmiany numeru PESEL będzie bezprawne posługiwanie się nim (moim numerem PESEL) przez osoby trzecie?...
ekwiwalent za niewykorzystany urlop
Witam Mam pytanie czy komornik może zabrać ekwiwalent za niewykorzystany urlop??...

Wyszukiwarka