Odrzucenie spadku

Dziecko urodzone 18.10. Jego babcia zmarla równe 9 miesięcy wcześniej. Czy spadek po babci należy odrzucić? Czy ze względu na to,że w chwili śmierci, dziecka nie było na świecie nie trzeba tego robić?
anonim cytuj
19-07-2022
„dziecko poczęte uważa się za już narodzone, o ile chodzi o korzyści dla niego” w sytuacji, gdy wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek, w którym pasywa przewyższają aktywa, na podstawie art. 1015 k.c., gdy spadkobierca nie złoży w terminie sześciu miesięcy od powzięcia informacji o powołaniu do dziedziczenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – jest to równoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodzejstwem inwentarza.
W praktyce oznacza to, iż dziecko poczęte, ale jeszcze nienarodzone dziedziczy wyłącznie rzeczy i prawa majątkowe należące do spadku, ale z wyłączeniem długów spadkowych.
 
anonim cytuj
19-07-2022
czyli nie muszę się martwić,jeśli w spadek wchodziły tylko długi i każdy spadkobierca odrzucił spadek?
 
anonim cytuj
19-07-2022
dokładnie
 
anonim cytuj
19-07-2022
No nie do końca z tym nie muszę się martwić, jeśli nie odrzucisz spadku w imieniu dziecka, to dziedziczy ono z dobrodziejstwem inwentarza, co za tym idzie musisz złożyć w sądzie wniosek o spis inwentarza ( to generuje koszty), dwa musisz czynnie uczestniczyć w każdym postepowaniu wytoczonym przez wierzyciela wykazując ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy do wysokości stanu czynnego spadku wykazanego w spisie (art 319 kpc). Moim zdaniem mniej czasochłonnym i stresującym będzie odrzucenie spadku.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Dziecko urodzone 18.10. Jego babcia zmarla równe 9 miesięcy wcześniej. Czy spadek po babci należy odrzucić? Czy ze względu na to,że w chwili śmierci, dziecka nie było na świecie nie trzeba tego robić?


Zgodnie z polskim kodeksem cywilnym, istotnie „dziecko poczęte uważa się za już narodzone, o ile chodzi o korzyści dla niego” (art. 931 k.c.). Jeśli zatem chodzi o korzyści majątkowe, dziecko poczęte, ale jeszcze nienarodzone, ma prawo do dziedziczenia po zmarłej osobie.

Co do kwestii spadku:

Jeżeli w spadku są wyłącznie długi i wszyscy spadkobiercy odrzucili spadek, a nie złożysz w imieniu dziecka oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o powołaniu do spadku, to dziecko dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 k.c.). Oznacza to, że odpowiedzialność spadkobiercy jest ograniczona do wartości aktywów spadkowych.

W sytuacji, gdy spadkobierca dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza, musisz złożyć wniosek o spis inwentarza w sądzie (art. 1018 k.c.). Procedura ta generuje pewne koszty. Jeśli wierzyciele wystąpią przeciwko spadkobiercy, musisz uczestniczyć w postępowaniu, wykazując, że odpowiedzialność spadkobiercy jest ograniczona do wartości aktywów spadkowych (art. 319 kpc).

W związku z powyższym, w sytuacji gdy spadek składa się wyłącznie z długów, zalecane jest odrzucenie spadku w imieniu dziecka, aby uniknąć wymienionych procedur i potencjalnych kosztów.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Posiedzenie o warunkowe umorzenie postępowania.
Czy posiedzenie sądu w kwestii warunkowego umorzenia postępowania odbywa się w posiedzeniu jawnym? Na posiedzeniu będzie rozpatrywany wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, sprawca wypadku przyznał się do zarzucanego czynu i czyn nie budzi wątpliwości, sama poszkodowana nie może wziąć udziału w posiedzeniu ze względu na stan zdrowia, czy jako publiczność w posiedzeniu mogą wziąć udział osoby bliskie? Czy posiedzenie jest z urzędu rozpatrywan...
Umowa barterowa.
Czy przy zawarciu umowy barterowej muszę podawać aż tyle danych osobowych pesel, nr dowodu ,imię, nazwisko ,adres zamieszkania . Osobiscie nie znam firmy/osoby z którą mam ją podpisać. Jest to osoba z internetu i obawiam się że za dużo tych danych jest....
Wynagrodzenie w ciąży.
Witam. Żona była od września 2021 do mają 2023 na L4 a następnie na urlopie macierzyńskim. W tym czasie nie dostała podwyżki wynagrodzenia. Po powrocie do pracy dostała podwyżkę, ale okazało się że jest w ciąży i od końca maja ponownie jest na l4. Ciąża jest podwyższonego ryzyka bo bliźniacza. Kwestia sporna to wyliczanie zasiłku chorobowego. Czy powinno być liczone od wyższej stawki na umowie czy od wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy? Przez t...
Cesja na większe mieszkanie.
Mieszkanie zakupione 01.2023, w międzyczasie pojawiła się możliwość pozyskania większej gotówki. Czy jest możliwość wykonania cesji na inne np. większe mieszkanie jeszcze przed odbiorami i przekazaniem własności? Jak to wygląda od strony prawnej. Dziękuję i pozdrawiam...

Wyszukiwarka