Odrzucenie spadku

Dziecko urodzone 18.10. Jego babcia zmarla równe 9 miesięcy wcześniej. Czy spadek po babci należy odrzucić? Czy ze względu na to,że w chwili śmierci, dziecka nie było na świecie nie trzeba tego robić?
anonim cytuj
19-07-2022
„dziecko poczęte uważa się za już narodzone, o ile chodzi o korzyści dla niego” w sytuacji, gdy wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek, w którym pasywa przewyższają aktywa, na podstawie art. 1015 k.c., gdy spadkobierca nie złoży w terminie sześciu miesięcy od powzięcia informacji o powołaniu do dziedziczenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – jest to równoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodzejstwem inwentarza.
W praktyce oznacza to, iż dziecko poczęte, ale jeszcze nienarodzone dziedziczy wyłącznie rzeczy i prawa majątkowe należące do spadku, ale z wyłączeniem długów spadkowych.
 
anonim cytuj
19-07-2022
czyli nie muszę się martwić,jeśli w spadek wchodziły tylko długi i każdy spadkobierca odrzucił spadek?
 
anonim cytuj
19-07-2022
dokładnie
 
anonim cytuj
19-07-2022
No nie do końca z tym nie muszę się martwić, jeśli nie odrzucisz spadku w imieniu dziecka, to dziedziczy ono z dobrodziejstwem inwentarza, co za tym idzie musisz złożyć w sądzie wniosek o spis inwentarza ( to generuje koszty), dwa musisz czynnie uczestniczyć w każdym postepowaniu wytoczonym przez wierzyciela wykazując ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy do wysokości stanu czynnego spadku wykazanego w spisie (art 319 kpc). Moim zdaniem mniej czasochłonnym i stresującym będzie odrzucenie spadku.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Dziecko urodzone 18.10. Jego babcia zmarla równe 9 miesięcy wcześniej. Czy spadek po babci należy odrzucić? Czy ze względu na to,że w chwili śmierci, dziecka nie było na świecie nie trzeba tego robić?


Zgodnie z polskim kodeksem cywilnym, istotnie „dziecko poczęte uważa się za już narodzone, o ile chodzi o korzyści dla niego” (art. 931 k.c.). Jeśli zatem chodzi o korzyści majątkowe, dziecko poczęte, ale jeszcze nienarodzone, ma prawo do dziedziczenia po zmarłej osobie.

Co do kwestii spadku:

Jeżeli w spadku są wyłącznie długi i wszyscy spadkobiercy odrzucili spadek, a nie złożysz w imieniu dziecka oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o powołaniu do spadku, to dziecko dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 k.c.). Oznacza to, że odpowiedzialność spadkobiercy jest ograniczona do wartości aktywów spadkowych.

W sytuacji, gdy spadkobierca dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza, musisz złożyć wniosek o spis inwentarza w sądzie (art. 1018 k.c.). Procedura ta generuje pewne koszty. Jeśli wierzyciele wystąpią przeciwko spadkobiercy, musisz uczestniczyć w postępowaniu, wykazując, że odpowiedzialność spadkobiercy jest ograniczona do wartości aktywów spadkowych (art. 319 kpc).

W związku z powyższym, w sytuacji gdy spadek składa się wyłącznie z długów, zalecane jest odrzucenie spadku w imieniu dziecka, aby uniknąć wymienionych procedur i potencjalnych kosztów.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Nauka zaoczna a alimenty.
Witam jeśli dziecko uczy się zaocznie nadal trzeba płacić alimenty?...
Zawieszenie postępowania.
W sprawie o zapłatę przeciwko spółce z o.o. sąd zawiesił mi postępowanie, bo wykreślono jedynego członka zarządu pozwanej spółki. W sumie bym się nie przejął, no bo można powołać kuratora itp. Ale sprawdziłem wniosek o wykreślenie, który złożyła ta spółka do KRS i dopatrzyłem się, że powołano nowego członka zarządu, którego nie ujęto we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców. Czyli formalnie spółka ma zarząd, ale nie został on ujawniony w KRS...
Jestem uczniem a nie mam ubezpieczenia.
Potrzebuję porady, bo nie wiem co powinienem w tej sytuacji zrobić. Mam 19 lat, uczęszczam do technikum więc aktualnie nie pracuję na umowę. Nie mam ubezpieczenia zdrowotnego, za każdą wizytę muszę płacić, a nie ukrywajmy że nie są to tanie rzeczy. Moja mama aktualnie nie pracuje na umowę ze względu na komornika. Mój ojciec jest na rencie i nie utrzymuje ze mną kontaktu, do tego stopnia że postanowiłem zmienić nazwisko na mamy panieńskie....
Nabycie nieruchomości z licytacji komorniczej.
Witam, kupiłem dom na licytacji komorniczej, (całą sprawą zakończona przysądzenie własności, zdanie budynku od dłużnika za mną) gdy chciałem uprawić część ogródka przyszedł sąsiad i powiedział, że ma umowę dzierżawy tego kawałka gruntu. Co zrobić ? Gdzie sprawdzić ? Komornik nie wspominał, że jest tam umowa dzierżawy, w sądzie na licytacji też nie było informacji, informacji z urzędu gminy również zero. Pytanie gdzie udać się żeby sprawdzić czy ...

Wyszukiwarka