Odrzucenie spadku

Dziecko urodzone 18.10. Jego babcia zmarla równe 9 miesięcy wcześniej. Czy spadek po babci należy odrzucić? Czy ze względu na to,że w chwili śmierci, dziecka nie było na świecie nie trzeba tego robić?
anonim cytuj
19-07-2022
„dziecko poczęte uważa się za już narodzone, o ile chodzi o korzyści dla niego” w sytuacji, gdy wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek, w którym pasywa przewyższają aktywa, na podstawie art. 1015 k.c., gdy spadkobierca nie złoży w terminie sześciu miesięcy od powzięcia informacji o powołaniu do dziedziczenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – jest to równoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodzejstwem inwentarza.
W praktyce oznacza to, iż dziecko poczęte, ale jeszcze nienarodzone dziedziczy wyłącznie rzeczy i prawa majątkowe należące do spadku, ale z wyłączeniem długów spadkowych.
 
anonim cytuj
19-07-2022
czyli nie muszę się martwić,jeśli w spadek wchodziły tylko długi i każdy spadkobierca odrzucił spadek?
 
anonim cytuj
19-07-2022
dokładnie
 
anonim cytuj
19-07-2022
No nie do końca z tym nie muszę się martwić, jeśli nie odrzucisz spadku w imieniu dziecka, to dziedziczy ono z dobrodziejstwem inwentarza, co za tym idzie musisz złożyć w sądzie wniosek o spis inwentarza ( to generuje koszty), dwa musisz czynnie uczestniczyć w każdym postepowaniu wytoczonym przez wierzyciela wykazując ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy do wysokości stanu czynnego spadku wykazanego w spisie (art 319 kpc). Moim zdaniem mniej czasochłonnym i stresującym będzie odrzucenie spadku.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Dziecko urodzone 18.10. Jego babcia zmarla równe 9 miesięcy wcześniej. Czy spadek po babci należy odrzucić? Czy ze względu na to,że w chwili śmierci, dziecka nie było na świecie nie trzeba tego robić?


Zgodnie z polskim kodeksem cywilnym, istotnie „dziecko poczęte uważa się za już narodzone, o ile chodzi o korzyści dla niego” (art. 931 k.c.). Jeśli zatem chodzi o korzyści majątkowe, dziecko poczęte, ale jeszcze nienarodzone, ma prawo do dziedziczenia po zmarłej osobie.

Co do kwestii spadku:

Jeżeli w spadku są wyłącznie długi i wszyscy spadkobiercy odrzucili spadek, a nie złożysz w imieniu dziecka oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o powołaniu do spadku, to dziecko dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 k.c.). Oznacza to, że odpowiedzialność spadkobiercy jest ograniczona do wartości aktywów spadkowych.

W sytuacji, gdy spadkobierca dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza, musisz złożyć wniosek o spis inwentarza w sądzie (art. 1018 k.c.). Procedura ta generuje pewne koszty. Jeśli wierzyciele wystąpią przeciwko spadkobiercy, musisz uczestniczyć w postępowaniu, wykazując, że odpowiedzialność spadkobiercy jest ograniczona do wartości aktywów spadkowych (art. 319 kpc).

W związku z powyższym, w sytuacji gdy spadek składa się wyłącznie z długów, zalecane jest odrzucenie spadku w imieniu dziecka, aby uniknąć wymienionych procedur i potencjalnych kosztów.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Nabycie spadku.
Za 3 tygodnie ma odbyć się sprawa o nabycie spadku po wielu zmarłych. Niestety wczoraj zmarł jeden z uczestników postępowania. Z racji tego że był kawalerem i jego rodzice już nie żyją dziedziczy po nim rodzeństwo, które też jest w gronie uczestników postępowania spadkowego. W związku z tym ich udział w prawie do spadku zwiększy się o część po swoim bracie. Czy jako wnioskodawca muszę przed rozprawą poinformować sąd o zaistniałej sytuacji i np. ...
Alimenty dla ojca
Czy to prawda, że jeśli ojciec dzieci podczas separacji, nie interesowal sie dziećmi, potem podczas rozwodu z tego tytułu zostal pozbawiony praw rodzicielskich. To w przyszłości nie może podać dzieci o alimenty?....
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.
Witam, mam problem z byłym pracownikiem. W okresie swojej pracy wykorzystał 5 dni urlopu wypoczynkowego w tym 1 dzień na żądanie. Na świadectwie księgowa wpisała że wykorzystał 20 dni. Został naliczony ekwiwalent za 15 dni nie wykorzystanych. On nie chce przyjąć tego świadectwa i karze je poprawić bo on chce mieć napisane że wykorzystał 5 dni nie 20. Czy ma takie prawo i księgowa musi to poprawić ?...
Czy można starać się o zwrócenie kosztów przejazdu na rozprawę do sądu?
Witam. Dostałem pismo z sądu aby stawić się na rozprawę w charakterze świadka. Czy można starać się o zwrócenie kosztów przejazdu dodam że do sądu mam 50 km w jedną stronę. I czy jest coś takiego jak uzasadnienie nie obecności w pracy z tego powodu ?...

Wyszukiwarka