Umowa deweloperska na lokal mieszkalny

Będąc panną podpisałam umowę deweloperską na lokal mieszkalny, byłam wskazana jedynym nabywcą. Oddanie miało nastąpić do połowy 2021r. Do tego czasu wpłaciłam 100% kwoty za mieszkanie na rachunek powierniczy, wpłaty szły z mojego osobistego konta, nie brałam kredytu. Do tej pory deweloper opóźnia się z oddaniem.
Co w przypadku jeśli wezmę teraz ślub i będę miała z mężem ustrój wspólności majątkowej? Czy jeżeli po ślubie deweloper przeniesie na mnie własność to mieszkanie wliczać się będzie do majątku wspólnego mimo, że spłaciłam je w całości sama przed ślubem?
anonim cytuj
14-07-2022
Nie. Natomiast należy przy akcie notarialnym złożyć stosowne oświadczenie, że nabywa Pani nieruchomość będąc w związku małżeńskim, za środki pochodzące z majątku osobistego i będzie ona stanowiła Pani majątek osobisty. Zapewne posiada Pani dowód wcześniejszego przelewu, więc nie ma się czego obawiać. Dodatkowo mąż może stanąć z Panią do aktu notarialnego i oświadczyć, że jest tego świadom i wyraża zgodę na dokonanie czynności.
 
anonim cytuj
14-07-2022
Odpowiedź do Postu 1: Zgodnie z prawem, to, co nabyłaś jako osoba niezamężna, stanowi Twoje osobiste majątkowe prawo i nie wchodzi do wspólności majątkowej po ślubie. Art. 31 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego stwierdza, że do majątku wspólnego nie należą rzeczy i prawa majątkowe, które małżonkowie nabyli przed zawarciem małżeństwa, chyba że inny małżonek dokonał na rzecz tych dóbr nakładów przewyższających zwyczajne nakłady konserwacyjne. Jeżeli wpłaciłaś 100% kwoty za mieszkanie z własnych środków przed zawarciem małżeństwa, to mieszkanie powinno być Twoim majątkiem osobistym, niezależnie od daty przeniesienia własności przez dewelopera.

Odpowiedź do Postu 2: To prawda, że w przypadku nieruchomości zakupionej za środki pochodzące z majątku osobistego małżonka, warto jest złożyć oświadczenie o charakterze osobistym tych środków przy akcie notarialnym. Takie oświadczenie, zgodnie z art. 36 par. 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, powoduje, że rzecz nabyta za te środki nie wchodzi do majątku wspólnego. Warto mieć na uwadze, że świadectwo takiego oświadczenia w formie aktu notarialnego stanowi dowód w razie ewentualnych sporów. Można też zastosować się do Twojej sugestii o staniu męża przy akcie i złożeniu oświadczenia o świadomości czynności - to może być pomocne, chociaż nie jest wymagane przez prawo.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Zastanawiam się, co by się stało, gdybym nie złożyła takiego oświadczenia przy akcie notarialnym? Czy wówczas mieszkanie automatycznie stanie się częścią majątku wspólnego, mimo że wszystkie wpłaty na nie zrobiłam będąc jeszcze panną? Czy istnieje jakiś termin, w którym mogę złożyć to oświadczenie, czy powinnam to zrobić jak najszybciej po zawarciu małżeństwa?
 
anonim cytuj
07-08-2023
Niezłożenie takiego oświadczenia przy akcie notarialnym nie sprawi, że mieszkanie automatycznie stanie się częścią majątku wspólnego. Zgodnie z art. 31 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, nieruchomość nabyta przed zawarciem małżeństwa jest traktowana jako majątek osobisty nabywcy. W takim przypadku, Twoje mieszkanie będzie stanowiło Twoje osobiste prawo majątkowe, nawet bez złożenia oświadczenia o charakterze osobistym środków.

Co do terminu złożenia oświadczenia - zgodnie z art. 36 par. 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, oświadczenie o charakterze osobistym środków pochodzących z majątku osobistego małżonka powinno zostać złożone przy akcie notarialnym. Jeżeli nie złożysz takiego oświadczenia przy akcie notarialnym przenoszącym na Ciebie własność, później nie będzie już takiej możliwości. Niemniej jednak, zważywszy na to, że wszystkie wpłaty na mieszkanie zrobiłaś będąc jeszcze panną, mieszkanie to będzie stanowiło Twoje osobiste prawo majątkowe, niezależnie od złożenia takiego oświadczenia. Oświadczenie to służy przede wszystkim do zabezpieczenia Twojego interesu w przypadku, gdybyś nabywała nieruchomość za środki pochodzące z majątku osobistego już po zawarciu małżeństwa.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Okres wypowiedzenia w umowie.
Mam pytanie dotyczące okresy wypowiedzenia. Podpisałem umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracuję tam już rok i dopiero teraz zauważyłem, że w umowie okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (napisane wprost a nie odnośnik do odpowiedniego paragrafu z kodeksu pracy). Wg mnie powinien wynosić 1 miesiąc. Zgłosiłem swoje zastrzeżenie Pani z kadr ale powiedziała tylko, że to jest standardowa praktyka w tej firmie, że okres wypowiedzenia to 3 miesiące. ...
Zasiedzenie gruntów rolnych.
Mam taki problem. Mój ojciec wydzierżawiał ziemię sąsiadowi. Umowa dzierżawy wygasła a sasiad dalej użytkuje pole mojego ojca. Trwa to już kilka lat. Podatek rolny płaci mój ojciec. 1.Czy mogę mój ojciec może żądać odszkodowania? 2.Czy to co posiali na polu mojego ojca jest własnością mojego ojca? 3.Czy jest możliwość żeby pobierali oni dotacje? 4.Czy jest ryzyko zasiedzenia ziemi mojego ojca przez sąsiada?...
Darowizna dla rodziców.
Mam pytanie 3 lata temu otrzymałem od rodziców darowiznę na kwotę 37000zł. Zgłosiłem to do urzędu skarbowego z przelewem. Teraz mam sytuacje odwrotną, ze chce pomóc rodzicom bo mają problem i darować rodzicom kwotę około 40 000. Wiem, że będę musiał zgłosić to do US na druku SD Z2 z potwierdzeniem przelewu ale czy rodzice będą płacić od tego podatek? Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem urzędnika ale chyba nie....
Majątek osobisty czy wspólny?
Przed ślubem byłem jedynym właścicielem mojego konta, na którym gromadziłem oszczędności. Miesiąc po ślubie wraz z żoną założyliśmy wspólne konto, natomiast Rok po ślubie dokonałem przelewu w kwocie 50tys z mojego konta na konto wspólne. Czy te 50tys stanowi majątek wspólny czy mój osobisty?...

Wyszukiwarka