Umowa deweloperska na lokal mieszkalny

Będąc panną podpisałam umowę deweloperską na lokal mieszkalny, byłam wskazana jedynym nabywcą. Oddanie miało nastąpić do połowy 2021r. Do tego czasu wpłaciłam 100% kwoty za mieszkanie na rachunek powierniczy, wpłaty szły z mojego osobistego konta, nie brałam kredytu. Do tej pory deweloper opóźnia się z oddaniem.
Co w przypadku jeśli wezmę teraz ślub i będę miała z mężem ustrój wspólności majątkowej? Czy jeżeli po ślubie deweloper przeniesie na mnie własność to mieszkanie wliczać się będzie do majątku wspólnego mimo, że spłaciłam je w całości sama przed ślubem?
anonim cytuj
14-07-2022
Nie. Natomiast należy przy akcie notarialnym złożyć stosowne oświadczenie, że nabywa Pani nieruchomość będąc w związku małżeńskim, za środki pochodzące z majątku osobistego i będzie ona stanowiła Pani majątek osobisty. Zapewne posiada Pani dowód wcześniejszego przelewu, więc nie ma się czego obawiać. Dodatkowo mąż może stanąć z Panią do aktu notarialnego i oświadczyć, że jest tego świadom i wyraża zgodę na dokonanie czynności.
 
anonim cytuj
14-07-2022
Odpowiedź do Postu 1: Zgodnie z prawem, to, co nabyłaś jako osoba niezamężna, stanowi Twoje osobiste majątkowe prawo i nie wchodzi do wspólności majątkowej po ślubie. Art. 31 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego stwierdza, że do majątku wspólnego nie należą rzeczy i prawa majątkowe, które małżonkowie nabyli przed zawarciem małżeństwa, chyba że inny małżonek dokonał na rzecz tych dóbr nakładów przewyższających zwyczajne nakłady konserwacyjne. Jeżeli wpłaciłaś 100% kwoty za mieszkanie z własnych środków przed zawarciem małżeństwa, to mieszkanie powinno być Twoim majątkiem osobistym, niezależnie od daty przeniesienia własności przez dewelopera.

Odpowiedź do Postu 2: To prawda, że w przypadku nieruchomości zakupionej za środki pochodzące z majątku osobistego małżonka, warto jest złożyć oświadczenie o charakterze osobistym tych środków przy akcie notarialnym. Takie oświadczenie, zgodnie z art. 36 par. 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, powoduje, że rzecz nabyta za te środki nie wchodzi do majątku wspólnego. Warto mieć na uwadze, że świadectwo takiego oświadczenia w formie aktu notarialnego stanowi dowód w razie ewentualnych sporów. Można też zastosować się do Twojej sugestii o staniu męża przy akcie i złożeniu oświadczenia o świadomości czynności - to może być pomocne, chociaż nie jest wymagane przez prawo.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Zastanawiam się, co by się stało, gdybym nie złożyła takiego oświadczenia przy akcie notarialnym? Czy wówczas mieszkanie automatycznie stanie się częścią majątku wspólnego, mimo że wszystkie wpłaty na nie zrobiłam będąc jeszcze panną? Czy istnieje jakiś termin, w którym mogę złożyć to oświadczenie, czy powinnam to zrobić jak najszybciej po zawarciu małżeństwa?
 
anonim cytuj
07-08-2023
Niezłożenie takiego oświadczenia przy akcie notarialnym nie sprawi, że mieszkanie automatycznie stanie się częścią majątku wspólnego. Zgodnie z art. 31 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, nieruchomość nabyta przed zawarciem małżeństwa jest traktowana jako majątek osobisty nabywcy. W takim przypadku, Twoje mieszkanie będzie stanowiło Twoje osobiste prawo majątkowe, nawet bez złożenia oświadczenia o charakterze osobistym środków.

Co do terminu złożenia oświadczenia - zgodnie z art. 36 par. 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, oświadczenie o charakterze osobistym środków pochodzących z majątku osobistego małżonka powinno zostać złożone przy akcie notarialnym. Jeżeli nie złożysz takiego oświadczenia przy akcie notarialnym przenoszącym na Ciebie własność, później nie będzie już takiej możliwości. Niemniej jednak, zważywszy na to, że wszystkie wpłaty na mieszkanie zrobiłaś będąc jeszcze panną, mieszkanie to będzie stanowiło Twoje osobiste prawo majątkowe, niezależnie od złożenia takiego oświadczenia. Oświadczenie to służy przede wszystkim do zabezpieczenia Twojego interesu w przypadku, gdybyś nabywała nieruchomość za środki pochodzące z majątku osobistego już po zawarciu małżeństwa.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Sprzedawca nie chce wysłać towaru.
Przeglądając sklep internetowy zauważyłem, iż jeden z towarów warty ok 2000 PLN (cenę sprawdziłem teraz, w momencie dokonania zakupu nie znałem tej ceny) jest w promocyjnej cenie 1 PLN. Kupiłem 2 sztuki. Sklep na stronie nie posiada regulaminu sklepu. Sklep stacjonarny jest otwarty pon-pt 11.00-19.00. Zakupu dokonałem dzisiaj (w niedzielę), więc w momencie dokonania zakupu nie byłem w stanie skontaktować się ze sprzedawcą. Sprzedawca wysłał maile...
Umowa dożywocia.
Było małżeństwo. Umową dożywocia zapisali wnuczce dom, pomijając swoje dzieci, które podpisały zrzeczenie u notariusza. Jedno z nich umiera. Czy po śmierci drugiego dzieci mają prawo do zachowku od wnuczki?...
Dział spadku a choroba jednego ze spadkobierców
Co w przypadku gdy jeden ze spadkobierców jest chory - ma Alzheimera. ? Babcia nie poukladala spraw spadkowych przed śmiercią- zmarła nagle. Dziadek został sam. Nie podejmuje żadnych decyzji . Nie dysponuje i nie rozporządza pieniedzmi- opiekuje się nim ja( wnuczka ) i wujek. Chce założyć sprawdzę o nabycie spadku . Jak to będzie z dziadkiem ? ...
Chwilówka
Witam, zaciągnąłem jakiś czas temu pożyczkę w firmie A. Firma A sprzedała dług do firmy B, ponieważ nie wywiązałem się z umowy. Firma A nie poinformowała mnie w ogóle o fakcie zbytu długu do firmy B, teraz dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym od firmy B. Jak mogę zakwestionować w piśmie niezasadność takiego długu?...

Wyszukiwarka