Czy przewoźnik może zakazać używania telefonów komórkowych?

Dzień dobry,
Dziś byłam świadkiem ciekawej sytuacji w busie pewnego prywatnego przewoźnika. Mianowicie kobieta rozmawiająca przez telefon (w momencie, kiedy bus jeszcze stał na stanowisku tj. kierowca nie był w trakcie jazdy) została przez niego dosyć perfidnie upomniana, że ma natychmiast przestać rozmawiać gdyż w busie obowiązuje "zakaz używania telefonów komórkowych" po czym kierowca wskazał palcem na stosowną naklejkę umieszczoną nad wejściem. Pierwszy raz spotkałam się z takim zakazem w transporcie i rozumiem, że chodzi tu o wyeliminowanie czynnika rozpraszającego kierowcę podczas jazdy i zwyczajne zadbanie o komfort pozostałych pasażerów na co mogłaby mieć wpływ czyjaś rozmowa telefoniczna. Niemniej zastanowiło mnie czy:
- Istnieje prawo i artykuł, który mówiłby o ewentualnej karze za używanie telefonu? I jeśli tak, to co za to grozi?
- Czy kobieta, rozmawiająca przez telefon w czasie postoju została słusznie upomniana?
I na koniec to co mnie zastanawia najbardziej, czyli co dokładnie rozumiemy pod hasłem "zakaz używania telefonów komórkowych"? Ad literram, czyli można zostać upomnianym za samo na przykład pisanie sms'ów etc.? Czy chodzi tylko o rozmowy telefoniczne?
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
anonim cytuj
30-11-2021
Kupując bilet na przejazd zaakceptowała regulamin przewoźnika. Co dokładnie jest w regulaminie nie wiemy.
 
anonim cytuj
30-11-2021
Praktycznie każdy przewoźnik ma w regulaminie coś takiego:
"5) Obsługa pojazdu i kierowcy BUS mogą wydawać wskazówki, uwagi oraz polecenia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów, prawidłowe wykonywanie przewozu oraz egzekwowanie postanowień Regulaminu.
6) Pasażerowie zobowiązani są podporządkować się wskazówkom, uwagom oraz poleceniom osób, o których mowa w ustępie 5."
Więc jeśli ktoś jest burakiem nie potrafiącym uszanować innych pasażerów i musi gadać głośno przez telefon, a co za tym idzie rozpraszać kierowcę i zagrażać bezpieczeństwu przewozu - kierowca może zakazać używania telefonu nawet jeśli nie ma żadnego znaczka naklejonego w pojeździe.
-1  
anonim cytuj
30-11-2021

Sugerowane Tematy

Zmiana danych i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym.
Witam, jakieś 2 lata temu zmieniłem adres zameldowania. Dziś się zorientowałem, że w dowodzie rejestracyjnym auta widnieje stary adres. Nie wiedziałem o tym, że trzeba to zgłosić w ciągu 30 dni. Co teraz? Auto zamierzam sprzedać w przeciągu kilku miesięcy. Nie będzie z tym problemu w takim wypadku? Czy muszę to teraz jeszcze gdzieś zgłaszać? Na nowym dowodzie osobistym nie ma miejsca zamieszkania/zameldowania. Jeśli tak, to gdzie się udać z w...
Pytanie dotyczące urlopu rodzicielskiego po zmianach wchodzących 1 sierpnia 2022r.
Dzień dobry. Obecnie przebywam na urlopie z tytułu urodzenia dziecka udzielonego na dotychczasowych zasadach tj. 20tyg. urlopu macierzyńskiego i 32 tyg. urlopu rodzicielskiego. Urlop ten kończy się dnia 7 sierpnia. Czy w tej sytuacji mogę złożyć wniosek o dodatkowe 9 tygodni? Niestety nie mogę doszukać się jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie....
Czy pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badanie okresowe po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby?
Czy pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badanie okresowe po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby? Obecnie pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Pracownik ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy i pracodawca chce go udzielić zaraz po ustaniu świadczenia i wysyła go na badania okresowe przed dniem udzielenia urlopu. Czy jest to obowiązkowe? Czy badania okresowe można wykonać po wykorzystaniu urlopu?...
Wynajem mieszkania cudzoziemcowi.
Wynajęłam mieszkanie polsko-tunezyjskiej parze, ona Polka on Tunezyjczyk. Zależy im, aby umowa była na nich obojga- ponieważ jemu to jest potrzebne do jakiegoś urzędu ds. cudzoziemców. Zaznaczyli, że będą zgodnie i solidarnie płacić czynsz i wszelkie koszta, oraz zgodnie odpowiadają za mieszkanie. I teraz mam pytanie, bo nigdy nie wynajmowałam cudzoziemcowi- co mi jest potrzebne? Czy on musi mieć paszport, ważną wizę, czy prawo pobytu? Czy jako ...

Wyszukiwarka