Czy przewoźnik może zakazać używania telefonów komórkowych?

Dzień dobry,
Dziś byłam świadkiem ciekawej sytuacji w busie pewnego prywatnego przewoźnika. Mianowicie kobieta rozmawiająca przez telefon (w momencie, kiedy bus jeszcze stał na stanowisku tj. kierowca nie był w trakcie jazdy) została przez niego dosyć perfidnie upomniana, że ma natychmiast przestać rozmawiać gdyż w busie obowiązuje "zakaz używania telefonów komórkowych" po czym kierowca wskazał palcem na stosowną naklejkę umieszczoną nad wejściem. Pierwszy raz spotkałam się z takim zakazem w transporcie i rozumiem, że chodzi tu o wyeliminowanie czynnika rozpraszającego kierowcę podczas jazdy i zwyczajne zadbanie o komfort pozostałych pasażerów na co mogłaby mieć wpływ czyjaś rozmowa telefoniczna. Niemniej zastanowiło mnie czy:
- Istnieje prawo i artykuł, który mówiłby o ewentualnej karze za używanie telefonu? I jeśli tak, to co za to grozi?
- Czy kobieta, rozmawiająca przez telefon w czasie postoju została słusznie upomniana?
I na koniec to co mnie zastanawia najbardziej, czyli co dokładnie rozumiemy pod hasłem "zakaz używania telefonów komórkowych"? Ad literram, czyli można zostać upomnianym za samo na przykład pisanie sms'ów etc.? Czy chodzi tylko o rozmowy telefoniczne?
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka