Ile czasu mam na zapłacenie zasądzonej nawiązki dla poszkodowanej osoby?

Dzień dobry, pisze do Państwa o poradę. W połowie października zakończyła się sprawa karna w której sąd orzekł nawiązkę dla poszkodowanej strony. Niedawno dostałem wezwanie do zapłaty tej nawiązki w terminie 5 dni od otrzymania listu od pełnomocnika poszkodowanych. Ile czasu mam na jej zapłacenie w internecie nie znalazłem dokładnego terminu a wysokość tej nawiązki to prawie 8tyś zł a ze mam 20 lat nadal się ucze i nie pracuje to jest to dość dużo. Dziękuje za każda odpowiedz
anonim cytuj
24-11-2021
Nawiązkę powinien Pan uiścić od razu po uprawomocnieniu się wyroku.
Jeśli tak się nie stanie, pokrzywdzony może zwrócić się do komornika o wdrożenie egzekucji.
Radzę spróbować dojść do porozumienia z pokrzywdzonym odnośnie spłaty ratalnej należności.
 
anonim cytuj
24-11-2021
Dzień dobry, pisze do Państwa o poradę. W połowie października zakończyła się sprawa karna w której sąd orzekł nawiązkę dla poszkodowanej strony.


Zasądzenie nawiązki dla poszkodowanej strony jest jednym z możliwych środków, jakie sąd może zastosować w sprawach karnych na podstawie Kodeksu karnego. Oto kluczowe kwestie dotyczące zapłaty zasądzonej nawiązki:

Termin zapłaty: Jeśli w wyroku sądu nie określono konkretnego terminu zapłaty nawiązki, należy dokonać jej zapłaty niezwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku. W przeciwnym wypadku może to skutkować dodatkowymi konsekwencjami, takimi jak wdrożenie postępowania egzekucyjnego.

Komornik: Jeżeli nawiązka nie zostanie zapłacona w odpowiednim czasie, poszkodowany ma prawo zwrócić się z tytułem egzekucyjnym do komornika w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Kodeks karny: Zgodnie z art. 46 Kodeksu karnego, sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego jako środek naprawienia wyrządzonej szkody. Jednakże kodeks nie określa dokładnego terminu zapłaty, stąd konieczność zapłaty "niezwłocznie".

Należy zwrócić uwagę, że poszkodowany może wykazać się wyrozumiałością i zgodzić się na spłatę nawiązki w ratach, choć nie ma takiego obowiązku. Jeśli nie masz możliwości jednorazowego uregulowania całej kwoty, warto nawiązać kontakt z poszkodowanym i przedstawić swoją sytuację, starając się uzgodnić warunki spłaty.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Jak mam opłacić nawiązkę bez numeru konta i numeru telefonu. Jak mam się skontaktować z poszkodowanym?
 
anonim cytuj
24-10-2023
Jak mam opłacić nawiązkę bez numeru konta i numeru telefonu. Jak mam się skontaktować z poszkodowanym?


W sytuacji braku danych kontaktowych poszkodowanego, można podjąć następujące kroki:

Niezwłoczne podjęcie działań mających na celu pozyskanie wymaganych danych kontaktowych jest kluczowe, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji związanych z opóźnieniem w zapłacie nawiązki.
 
anonim cytuj
25-10-2023

Sugerowane Tematy

monitoring przy domu
Mam dom przy ulicy, część domu jest od strony ulicy, plus brama, pod oknem własnym, na trawniku nasze auto. Chcę zamontować z rodziną kamerę z okna brata (1 piętro, jego okno wychodzi na ulicę), skierowane na auto i na bramę, gdyż kretynow na świecie nie brakuje. Chcę się zabezpieczyć jakby ktoś drażnił psy, lub mieć dowody jak komuś wpadnie do głowy truc psy, niszczyć auto itp. Nie interesuje mnie kto przechodzi ulica itp, tylko te dwie kwestie ...
Zmiana zameldowania.
Mam pytanie donośnie zmiany miejsca zameldowania. I internecie ciężko znaleźć aktualne informacje na ten temat, a jak już są to sprzeczne na różnych stronach. Czy muszę zmieniać dowód osobisty? Czy muszę zgłosić zmianę miejsca zameldowania do Urzędu Skarbowego? Gdzie jeszcze muszę powiadomić o zmianie?...
brak wpisu w ksiegach wieczystych
witajcie . odziedziczylam po mamie czesc gospodarstwa rolnego jednak nie byla wpisana w ksiegi wieczyste . zlozylam do sadu wniosek o wpisanie wspolwlascicieli do ks jednak zostal oddalony wlasnie ze wzgledu na to ze nie byla tam wpisana mama jedynie ojciec . mieli wspolnote majatkowa - dziadkowie oddali im gospodarstwo w zamian za emeryture z krus tzw przekazanie gospodarstwa rolnego wiec pomimo ze w ksiegach widnial tylko ojciec pol nalezalo d...
majątek po rodzicach
Razem z siostrą dziedziczymy majątek po zmarłych rodzicach. Czy jeśli siostra jest dłużniczką i zrzeknie się na moją korzyść swojej części majątku to jej długi w jakiś sposób nie przejdą na mnie? Proszę o radę...

Wyszukiwarka