Dział spadku i zniesienie współwłasności

Dział spadku i zniesienie współwłasności
Proszę o pomoc- założyłam sprawę o zniesienie wspolwlasnosci w 2019, w trakcie zmarła 1 osoba. Zrobiłam postępowanie spadkowe po niej i dalam kopię prawomocnego postanowienia z udziałami do dokumentów w sprawie o zniesienie wspolwlasnosci.
Obecnie Sąd pisze "... Zobowiązuje wnioskodawczynie do zmodyfikowania wniosku poprzez wniesienie o dział spadku po zmarłym... Pod rygorem zawieszenia postępowania o zniesienie wspolwlasnosci".
Co muszę zrobić? Dodać pismo " Wniosek o dział spadku po zmarłym." do tej sygnatury co obecnie jest i dać znowu kopię prawomocnego postanowienia? Zmarły był ubezwłasnowolniony i mieszkał w Domu opieki bez majątku własnego, po nim zostaje tylko udział w przedmiocie sporu ( działka z budynkiem w małym udziale). Po nim dziedziczą osoby występujące już w postępowaniu o zniesienie wspolwlasnosci.
Wniosek o zniesienie wspolwlasnosci był opłacony 1 tys. zł ( brak zgody współwłaścicieli), obecnie nadal nie ma zgody więc wniosek o dział spadku kosztuje 500 zł/300 zł? Czy poprosić we wniosku o przesłanie nr rachunku i wskazanie kwoty do uiszczenia opłaty?
Poproszę o wszelkie wskazówki w tej sytuacji.
anonim cytuj
23-11-2021
1) należy napisać pismo do Sądu, że po zmarłym uczestniku .... zgodnie z postanowieniem Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku dziedziczą (wskazać osoby), które są uczestnikami niniejszego postępowania lub podać dane osobowe spadkobierców (imie, nazwisko, adres),
2) zmodyfikować wniosek o zniesienie współwłasności w ten sposób, aby udział spadkowy zmarłego rozdysponować (złożyć propozycje podziału) na jego spadkobierców stwierdzonych postanowieniem Sądu.
 
anonim cytuj
23-11-2021
Dzień dobry,

Podobnie jak sugerowano w odpowiedzi na forum, powinna Pani zmodyfikować swój wniosek z uwzględnieniem zmian wynikłych z postępowania spadkowego. Działanie to wynika z art. 676 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli przed dokonaniem działu umrze którykolwiek ze współwłaścicieli, na jego miejscu wchodzą jego spadkobiercy.

Pismo, które powinna Pani złożyć, powinno zawierać następujące informacje:

Informacje o śmierci jednego z uczestników postępowania o zniesienie współwłasności, wskazanie postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku oraz dane spadkobierców. Jeśli spadkobiercy są już uczestnikami postępowania, nie ma konieczności ponownego podawania ich danych.

Zmodyfikowany wniosek o zniesienie współwłasności, w którym uwzględnione są udziały spadkobierców zmarłego. Pani propozycja podziału powinna uwzględniać te nowe udziały.

Jeśli chodzi o opłatę, to zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności sądowe w sprawach cywilnych (Dz.U. 2002 nr 163 poz. 1348), wniosek o dział spadku powinien być opłacony. Warto jednak poprosić sąd o przesłanie informacji na temat konkretnego numeru rachunku i kwoty do uiszczenia, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Zachowek od darowizny.
Kilkanaście lat temu otrzymałam od ojca darowiznę bez testamentu. Ojciec nie żyje już około 15 lat. Chciałabym się dowiedzieć czy moje rodzeństwo może teraz wnioskować o zachowek po tak długim czasie? Chce zaznaczyć ze nie było testamentu, darowiznę otrzymałam za życia ojca. Sporo w internecie piszą o 5 latach przedawnienia ale od testamentu, a nic odnośnie darowizny bez testamentu - jak w tym przypadku wygląda przedawnienie?...
Umowa na pół etatu.
Pracuję od miesiąca na umowie na pół etatu ,chcę się zwolnić ,napisałam podanie o rozwiązanie umowy z podaniem daty , a pracodawca twierdzi że muszę pracować do końca października okres wypowiedzenia ,pracuje tylko miesiąc i tylko na pół etatu, nawet nie płaci najniższej krajowej nie było podwyżki w lipcu jak ustawa nakazuje Powiedziałam jej, że praca poniżej najniższej jest łamaniem praw pracownika to powiedziała że jak mi nie pasuje to żebym ...
Reklamacja obuwia.
Zakupiłam pod koniec styczni 2023 roku obuwie - kozaki skórzane. Chodziłam w nich do końca sezonu, czyli mniej więcej 1,5 miesiąca. Po sezonie, zabezpieczone obuwie trafiło w pudełku na przechowanie. W połowie grudnia 2023, buty wróciły do użytku, ale po pierwszej „chlapie” okazało się, że przecieka lewy but. Złożyłam w sklepie reklamację, buty trafiły do producenta, który uznał reklamację i zadeklarował naprawę. Buty wróciły, zaczęłam ich ponown...
Podatek od kopert ślubnych, jak to wygląda?
Podatek ,,od kopert ślubnych" - otrzymaliśmy z małżonką w ramach prezentów ślubnych ok. 45 000 zł - grupa podatkowa 0. Jak to wygląda z podatkiem, wpłaceniem tego na konto, aby nie mieć przyjemności z fiskusem i nie odprowadzać podatku z tego tytułu....

Wyszukiwarka