Dział spadku i zniesienie współwłasności

Dział spadku i zniesienie współwłasności
Proszę o pomoc- założyłam sprawę o zniesienie wspolwlasnosci w 2019, w trakcie zmarła 1 osoba. Zrobiłam postępowanie spadkowe po niej i dalam kopię prawomocnego postanowienia z udziałami do dokumentów w sprawie o zniesienie wspolwlasnosci.
Obecnie Sąd pisze "... Zobowiązuje wnioskodawczynie do zmodyfikowania wniosku poprzez wniesienie o dział spadku po zmarłym... Pod rygorem zawieszenia postępowania o zniesienie wspolwlasnosci".
Co muszę zrobić? Dodać pismo " Wniosek o dział spadku po zmarłym." do tej sygnatury co obecnie jest i dać znowu kopię prawomocnego postanowienia? Zmarły był ubezwłasnowolniony i mieszkał w Domu opieki bez majątku własnego, po nim zostaje tylko udział w przedmiocie sporu ( działka z budynkiem w małym udziale). Po nim dziedziczą osoby występujące już w postępowaniu o zniesienie wspolwlasnosci.
Wniosek o zniesienie wspolwlasnosci był opłacony 1 tys. zł ( brak zgody współwłaścicieli), obecnie nadal nie ma zgody więc wniosek o dział spadku kosztuje 500 zł/300 zł? Czy poprosić we wniosku o przesłanie nr rachunku i wskazanie kwoty do uiszczenia opłaty?
Poproszę o wszelkie wskazówki w tej sytuacji.
anonim cytuj
23-11-2021
1) należy napisać pismo do Sądu, że po zmarłym uczestniku .... zgodnie z postanowieniem Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku dziedziczą (wskazać osoby), które są uczestnikami niniejszego postępowania lub podać dane osobowe spadkobierców (imie, nazwisko, adres),
2) zmodyfikować wniosek o zniesienie współwłasności w ten sposób, aby udział spadkowy zmarłego rozdysponować (złożyć propozycje podziału) na jego spadkobierców stwierdzonych postanowieniem Sądu.
 
anonim cytuj
23-11-2021
Dzień dobry,

Podobnie jak sugerowano w odpowiedzi na forum, powinna Pani zmodyfikować swój wniosek z uwzględnieniem zmian wynikłych z postępowania spadkowego. Działanie to wynika z art. 676 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli przed dokonaniem działu umrze którykolwiek ze współwłaścicieli, na jego miejscu wchodzą jego spadkobiercy.

Pismo, które powinna Pani złożyć, powinno zawierać następujące informacje:

Informacje o śmierci jednego z uczestników postępowania o zniesienie współwłasności, wskazanie postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku oraz dane spadkobierców. Jeśli spadkobiercy są już uczestnikami postępowania, nie ma konieczności ponownego podawania ich danych.

Zmodyfikowany wniosek o zniesienie współwłasności, w którym uwzględnione są udziały spadkobierców zmarłego. Pani propozycja podziału powinna uwzględniać te nowe udziały.

Jeśli chodzi o opłatę, to zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności sądowe w sprawach cywilnych (Dz.U. 2002 nr 163 poz. 1348), wniosek o dział spadku powinien być opłacony. Warto jednak poprosić sąd o przesłanie informacji na temat konkretnego numeru rachunku i kwoty do uiszczenia, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Odpowiedzialność pracownika za uszkodzenie mienia.
Praca jako kierowca. Samochód nie jest na stałe przypisany do kierowcy. Zdarzają się sytuacje że poruszają się pracownicy różnymi samochodami należącymi do pracodawcy. W przypadku spowodowania wypadku zniszczenia samochodu przez pracownika pracodawca może żądać zwrócenia kosztów takiej naprawy od pracownika? Czy jest to wszystko zależne od tego czy samochód miał AC ale jak ma pracownik sprawdzić czy takie AC ma samochód którego ma pracownik prz...
Odszkodowanie za odwołany lot.
Witam serdecznie, czy jeżeli mój lot został odwołany, planowo 21:20 zaproponowali mi lot o 7:40 następnego dnia z przesiadką w innym kraju, złożyłem reklamacje, w odpowiedzi dostałem przeprosiny i zaoferowali mi zniżkę 30 % na następny lot w ciągu roku. Czy mogę odrzucić ich ofertę i zażądać odszkodowania pieniężnego ?...
Zadłużenie za lokal.
Dostałem zadłużenie za opłaty lokalowe za rok 2014r. Z racji że nie mieszkałem pod wskazanym adresem od 01 listopada 2011 ( zgłoszone w administracji), o tego czasu mieszkam w Niemczech dlatego też nie mogli mnie znaleźć, w lokalu mieszka moja była żona. Złożyłem sprzeciw z racji przedawnienia. Sąd przychylił się do niego. Natomiast dziś dostałem wyrok z posiedzenia niejawnego gdzie ma zapłacić ok. 32 tys. W uzasadnieniu wyroku jest że nie ma mow...
Odrzucenie spadku z Belgii
Dzień dobry mam pytanie jaki jest tryb postępowania w związku z odrzuceniem spadku po zmarłym wujku w Belgii który zostawił nieruchomość za którą nie jest uregulowany podatek od nieruchomości.Chodzi mi dokładnie o to jakie dokumenty oświadczenia itp trzeba zlożyć i do kogo?...

Wyszukiwarka