Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego (K.p.c.), komornik ma prawo do pobrania wynagrodzenia za przeprowadzenie egzekucji oraz kosztów postępowania egzekucyjnego. W praktyce oznacza to, że z kwoty, którą komornik ściągnie od dłużnika, odlicza najpierw swoje wynagrodzenie oraz koszty postępowania, a dopiero potem przekazuje wierzycielowi (w tym przypadku osobie, która jest uprawniona do alimentów) pozostałą sumę.
komornik bierze 15% od kwoty jaka wpłacić dłużnik
Dokładnie, wynagrodzenie komornika wynosi zwykle do 15% kwoty ściągniętej od dłużnika, ale nie więcej niż określony maksymalny limit. Jeśli suma ściągnięta przez komornika w danym miesiącu jest niska, istnieje możliwość, że większa część tej kwoty zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów komornika.
Na pewno musi pani dostać bierzace alimenty a resztę bierze komornik dla siebie do momentu gdy nie zostanie zaspokojona jego zaległość.
To prawda. Komornik powinien w pierwszej kolejności zaspokoić bieżące alimenty na rzecz uprawnionego, a dopiero potem zaspokajać swoje wynagrodzenie oraz inne zaległe kwoty. Jeśli alimenty były wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego z powodu niewypłacalności dłużnika, kwoty ściągnięte przez komornika będą najpierw przeznaczane na pokrycie zaległości wobec Funduszu.
Jeżeli zauważyła Pani nieprawidłowości w działaniach komornika, zalecam skierowanie skargi na jego działania do właściwego sądu rejonowego. W skardze warto przedstawić dokładny opis sytuacji i podać, jakie kwoty zostały ściągnięte przez komornika oraz jakie kwoty zostały Pani przekazane. W oparciu o te informacje sąd będzie mógł ocenić, czy działania komornika były zgodne z prawem.