Przed czym chroni mnie rozdzielność majątkowa?

Witam , jutro idę z mężem do notariusza , "spisać"rozdzielność majątkową. Może mi ktoś napisać przed czym chroni mnie ona tak na prawdę ?
anonim cytuj
07-10-2021
Intercyza zawierana w trakcie trwania małżeństwa ma nieco inny charakter, a jej zakres zależy od tego, co zadecydują małżonkowie. Zatem, możliwe jest poprzez intercyzę zawieraną w trakcie małżeństwa przyjęcie:
rozdzielności majątkowej dopiero od momentu spisania intercyzy;
rozdzielności majątkowej dopiero od pewnego momentu w przyszłości;
W zakresie wstecznego (tj. od jakiejś daty w przeszłości) ustalenia rozdzielności majątkowej, to przyjmuje się, że może to nastąpić tylko w wyniku orzeczenia sądowego. Nie jest zatem możliwe umowne ustalenie rozdzielności majątkowej z datą określoną w przeszłości.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Od dnia podpisania rozdzielności majątkowej, nie odpowiadasz np za długi męża. Wszystko co zakupisz jest Twoje i nie podlega podziałowi przy rozwodzie.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Dodam przyszlosciowo- rozdzielnosc majątkowa nie ma wpływu na dziedziczenie. Jeśli więc po podpisaniu intercyzy jeden z małżonków narobi długów, to w razie przyjęcia spadku-będą one dziedziczone.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Witam , jutro idę z mężem do notariusza , "spisać"rozdzielność majątkową. Może mi ktoś napisać przed czym chroni mnie ona tak na prawdę ?


Rozdzielność majątkowa, zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, polega na tym, że każdy z małżonków zachowuje swoje majątkowe prawa i obowiązki nabyte przed i w trakcie trwania małżeństwa. Oto główne aspekty ochrony:

Długi: Jak już wspomniano, po ustanowieniu rozdzielności majątkowej nie odpowiadasz za zobowiązania finansowe zawarte przez męża po dniu jej podpisania. Innymi słowy, jeśli twój mąż zaciągnie długi po ustanowieniu rozdzielności, wierzyciele nie mogą sięgać po twój majątek w celu ich spłacenia.

Nabywki: Wszystko, co nabyjesz po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, będzie uważane za twoją wyłączną własność i nie będzie podlegać podziałowi w przypadku rozwodu.

Intercyza zawierana w trakcie trwania małżeństwa ma nieco inny charakter, a jej zakres zależy od tego, co zadecydują małżonkowie.


Rzeczywiście, intercyza, czyli umowa małżeńska o charakterze majątkowym, może być zawierana zarówno przed, jak i w trakcie trwania małżeństwa. To, co umówią się małżonkowie w tej umowie, determinuje zakres ich praw i obowiązków majątkowych.

Dodam przyszlosciowo- rozdzielnosc majątkowa nie ma wpływu na dziedziczenie. Jeśli więc po podpisaniu intercyzy jeden z małżonków narobi długów, to w razie przyjęcia spadku-będą one dziedziczone.


To prawda. Rozdzielność majątkowa nie wpływa na dziedziczenie. Jeśli jeden z małżonków zmarłby posiadając długi, drugi małżonek nie jest automatycznie odpowiedzialny za ich spłatę, chyba że zaakceptowałby spadek bez zastrzeżenia odpowiedzialności do wysokości wartości dziedzictwa (tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza). W takim przypadku mógłby odpowiadać za długi tylko do wysokości wartości przyjętego spadku.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Zaległe alimenty.
Witam pisze ,aby dowiedzieć się co mogę zrobić żeby odzyskać zaległość alimentacyjna. Były mąż ma zaległość na prawie 6 tysięcy złotych której nie spłaca. Chciałabym dowiedzieć się co mogę więcej zrobić jednocześnie zaznaczę że co chwilę trafia do zakładów karnych i na synów płaci mama fundusz....
Wywiad środowiskowy po zabraniu praw rodzicielskich.
Czy zawsze przy zabraniu praw rodzicielskich przez wnioskodawczynię jest wykonywany wywiad środowiskowy przez dzielnicowego u wnioskodawczyni i na czym on polega?...
Egzekucja komornicza.
Przychodzę z pytaniem odnośnie egzekucji komorniczej. Mąż miał dług alimentacyjny, który wynosił niecałe 5000 zł i został spłacony, od czerwca z wynagrodzenia komornik zabierał już tylko kwotę bieżących alimentów tj., 551 zł. zostawiając mężowi kwotę odpowiadającą najniższej krajowej. 8 stycznia mąż złożył wypowiedzenie w pracy z zaznaczeniem że pracuje do końca lutego tego roku. Wczoraj mąż dostał odcinek płacowy i tu pojawiła się "niespo...
Czy z racji tego, że miałam kiedyś konflikt z prawem może być problem z widzeniem?
Mam pytanie. W 2018 roku miałam dwa wyroki. Jeden skończył się grzywną, drugi odróbkami. Grzywna została zapłacona, odróbki wykonane i wszystko zamknięte. Aktualnie mój partner przebywa w ZK i moje pytanie brzmi. Czy z racji tego, że miałam kiedyś konflikt z prawem może być problem z widzeniem? Dodam, że skazana nigdy nie byłam...

Wyszukiwarka