Przed czym chroni mnie rozdzielność majątkowa?

Witam , jutro idę z mężem do notariusza , "spisać"rozdzielność majątkową. Może mi ktoś napisać przed czym chroni mnie ona tak na prawdę ?
anonim cytuj
07-10-2021
Intercyza zawierana w trakcie trwania małżeństwa ma nieco inny charakter, a jej zakres zależy od tego, co zadecydują małżonkowie. Zatem, możliwe jest poprzez intercyzę zawieraną w trakcie małżeństwa przyjęcie:
rozdzielności majątkowej dopiero od momentu spisania intercyzy;
rozdzielności majątkowej dopiero od pewnego momentu w przyszłości;
W zakresie wstecznego (tj. od jakiejś daty w przeszłości) ustalenia rozdzielności majątkowej, to przyjmuje się, że może to nastąpić tylko w wyniku orzeczenia sądowego. Nie jest zatem możliwe umowne ustalenie rozdzielności majątkowej z datą określoną w przeszłości.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Od dnia podpisania rozdzielności majątkowej, nie odpowiadasz np za długi męża. Wszystko co zakupisz jest Twoje i nie podlega podziałowi przy rozwodzie.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Dodam przyszlosciowo- rozdzielnosc majątkowa nie ma wpływu na dziedziczenie. Jeśli więc po podpisaniu intercyzy jeden z małżonków narobi długów, to w razie przyjęcia spadku-będą one dziedziczone.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Witam , jutro idę z mężem do notariusza , "spisać"rozdzielność majątkową. Może mi ktoś napisać przed czym chroni mnie ona tak na prawdę ?


Rozdzielność majątkowa, zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, polega na tym, że każdy z małżonków zachowuje swoje majątkowe prawa i obowiązki nabyte przed i w trakcie trwania małżeństwa. Oto główne aspekty ochrony:

Długi: Jak już wspomniano, po ustanowieniu rozdzielności majątkowej nie odpowiadasz za zobowiązania finansowe zawarte przez męża po dniu jej podpisania. Innymi słowy, jeśli twój mąż zaciągnie długi po ustanowieniu rozdzielności, wierzyciele nie mogą sięgać po twój majątek w celu ich spłacenia.

Nabywki: Wszystko, co nabyjesz po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, będzie uważane za twoją wyłączną własność i nie będzie podlegać podziałowi w przypadku rozwodu.

Intercyza zawierana w trakcie trwania małżeństwa ma nieco inny charakter, a jej zakres zależy od tego, co zadecydują małżonkowie.


Rzeczywiście, intercyza, czyli umowa małżeńska o charakterze majątkowym, może być zawierana zarówno przed, jak i w trakcie trwania małżeństwa. To, co umówią się małżonkowie w tej umowie, determinuje zakres ich praw i obowiązków majątkowych.

Dodam przyszlosciowo- rozdzielnosc majątkowa nie ma wpływu na dziedziczenie. Jeśli więc po podpisaniu intercyzy jeden z małżonków narobi długów, to w razie przyjęcia spadku-będą one dziedziczone.


To prawda. Rozdzielność majątkowa nie wpływa na dziedziczenie. Jeśli jeden z małżonków zmarłby posiadając długi, drugi małżonek nie jest automatycznie odpowiedzialny za ich spłatę, chyba że zaakceptowałby spadek bez zastrzeżenia odpowiedzialności do wysokości wartości dziedzictwa (tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza). W takim przypadku mógłby odpowiadać za długi tylko do wysokości wartości przyjętego spadku.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Pożyczka od brata.
Mój problem jest taki ze jakiś czas temu pożyczyłam od brata pieniądze . Umowa była taka ze oddam jak będę miała , jestem po rozwodzie od Listopada 2022 nie mamy jeszcze podziału majątku . Brat zna moją sytuacje i wie ze oddam jak będę miała . Ale pojawił się problem , otóż mój brat przygarnął była żonę jest e ciąży i nagle Uwaga ! Kupił mieszkanie wpłacił zaliczkę i zadzwonił do mnie i powiedział ze do końca miesiąca Mam oddać pieniądze bo on mu...
Pracujemy razem z partnerem w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?
Pracujemy razem z partnerem w jednym dziale (3 osoby na stanowisko) w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie? Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi? Zatrudniając nas wiedzieli że jesteśmy parą. Jak to obejść abyśmy mogli wybrać się razem na urlop?...
termin odwołania wypowiedzenia
Składając oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Czy termin odwołania wypowiedzenia 7 dni jest nieprzekraczalny? Czy da się go "obejść"? Myślę tu o odwołaniu od oświadczenia i przywrócenie na dotychczasowe stanowisko pracy....
Pozew o alimenty z zabezpieczeniem.
Witam . Sąd w odpowiedzi na pozew o alimenty z zabezpieczeniem wezwał do przedstawienia zobowiązań finansowych takich jakich kredyty czynsz raty pozwanego. Pozwany nie chce udostępnić takich informacji i bezczelnie się śmieje ze nie dostanę zabezpieczenia jeśli on mi tego nie udostępni . Co robić w takiej sytuacji? Pisać jego zobowiązania na "oko" ? Proszę o pomoc. Facet cały czas robi pod górę i cwaniakuje nie współpracuje....

Wyszukiwarka