Przed czym chroni mnie rozdzielność majątkowa?

Witam , jutro idę z mężem do notariusza , "spisać"rozdzielność majątkową. Może mi ktoś napisać przed czym chroni mnie ona tak na prawdę ?
anonim cytuj
07-10-2021
Intercyza zawierana w trakcie trwania małżeństwa ma nieco inny charakter, a jej zakres zależy od tego, co zadecydują małżonkowie. Zatem, możliwe jest poprzez intercyzę zawieraną w trakcie małżeństwa przyjęcie:
rozdzielności majątkowej dopiero od momentu spisania intercyzy;
rozdzielności majątkowej dopiero od pewnego momentu w przyszłości;
W zakresie wstecznego (tj. od jakiejś daty w przeszłości) ustalenia rozdzielności majątkowej, to przyjmuje się, że może to nastąpić tylko w wyniku orzeczenia sądowego. Nie jest zatem możliwe umowne ustalenie rozdzielności majątkowej z datą określoną w przeszłości.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Od dnia podpisania rozdzielności majątkowej, nie odpowiadasz np za długi męża. Wszystko co zakupisz jest Twoje i nie podlega podziałowi przy rozwodzie.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Dodam przyszlosciowo- rozdzielnosc majątkowa nie ma wpływu na dziedziczenie. Jeśli więc po podpisaniu intercyzy jeden z małżonków narobi długów, to w razie przyjęcia spadku-będą one dziedziczone.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Witam , jutro idę z mężem do notariusza , "spisać"rozdzielność majątkową. Może mi ktoś napisać przed czym chroni mnie ona tak na prawdę ?


Rozdzielność majątkowa, zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, polega na tym, że każdy z małżonków zachowuje swoje majątkowe prawa i obowiązki nabyte przed i w trakcie trwania małżeństwa. Oto główne aspekty ochrony:

Długi: Jak już wspomniano, po ustanowieniu rozdzielności majątkowej nie odpowiadasz za zobowiązania finansowe zawarte przez męża po dniu jej podpisania. Innymi słowy, jeśli twój mąż zaciągnie długi po ustanowieniu rozdzielności, wierzyciele nie mogą sięgać po twój majątek w celu ich spłacenia.

Nabywki: Wszystko, co nabyjesz po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, będzie uważane za twoją wyłączną własność i nie będzie podlegać podziałowi w przypadku rozwodu.

Intercyza zawierana w trakcie trwania małżeństwa ma nieco inny charakter, a jej zakres zależy od tego, co zadecydują małżonkowie.


Rzeczywiście, intercyza, czyli umowa małżeńska o charakterze majątkowym, może być zawierana zarówno przed, jak i w trakcie trwania małżeństwa. To, co umówią się małżonkowie w tej umowie, determinuje zakres ich praw i obowiązków majątkowych.

Dodam przyszlosciowo- rozdzielnosc majątkowa nie ma wpływu na dziedziczenie. Jeśli więc po podpisaniu intercyzy jeden z małżonków narobi długów, to w razie przyjęcia spadku-będą one dziedziczone.


To prawda. Rozdzielność majątkowa nie wpływa na dziedziczenie. Jeśli jeden z małżonków zmarłby posiadając długi, drugi małżonek nie jest automatycznie odpowiedzialny za ich spłatę, chyba że zaakceptowałby spadek bez zastrzeżenia odpowiedzialności do wysokości wartości dziedzictwa (tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza). W takim przypadku mógłby odpowiadać za długi tylko do wysokości wartości przyjętego spadku.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Ile lat po ukończeniu szkoły można zdawać maturę?
Chciałbym zapytać czy mogę zdawać maturę jeśli liceum ukończyłam ponad 5lat temu? Słyszałam kiedyś że czas na zrobienie matury jest tylko do 5lat po ukończeniu szkoły średniej....
Zgoda na odrzucenie spadku przez małoletniego
Co napisać w uzasadnieniu o zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego? Dziadek zmarł ale nie mieliśmy z nim kontaktu. Miał bardzo dużo długów ale nie mamy na to dowodów....
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.
Witam. Mam pytanie odnośnie zrzeczenia się spadku po moim ojcu. Czy moje dzieci też muszę brać pod uwagę? (8 lat i niespełna rok) Nie wydaje mi się żeby ojciec miał komorników za pożyczki czy kredyty. Na pewno miał komornika za alimenty. Czy dług po dziadku może przejść na dzieci ?...
Pracę społeczne z zamianą na areszt.
Witam, mam orzeczony wyrok roku ograniczenia wolności konkretniej 30 godz. miesięcznie. Odrobiłem już 10 miesięcy ten jest jedenasty, mam masę spraw na głowie i może być tak że nie zdążę wyrobić 7,5 h w tym miesiącu . Wcześniej w grudniu nie odrobiłem 14h, o tamto konsultowałem się z kuratorem i będę to mógł odrobić w kwietniu, pytanie co by było gdyby mi ostatecznie chcieli zamienić to na pozbawienie wolności? Byłaby to połowa z całego wyroku cz...

Wyszukiwarka