Przed czym chroni mnie rozdzielność majątkowa?

Witam , jutro idę z mężem do notariusza , "spisać"rozdzielność majątkową. Może mi ktoś napisać przed czym chroni mnie ona tak na prawdę ?
anonim cytuj
07-10-2021
Intercyza zawierana w trakcie trwania małżeństwa ma nieco inny charakter, a jej zakres zależy od tego, co zadecydują małżonkowie. Zatem, możliwe jest poprzez intercyzę zawieraną w trakcie małżeństwa przyjęcie:
rozdzielności majątkowej dopiero od momentu spisania intercyzy;
rozdzielności majątkowej dopiero od pewnego momentu w przyszłości;
W zakresie wstecznego (tj. od jakiejś daty w przeszłości) ustalenia rozdzielności majątkowej, to przyjmuje się, że może to nastąpić tylko w wyniku orzeczenia sądowego. Nie jest zatem możliwe umowne ustalenie rozdzielności majątkowej z datą określoną w przeszłości.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Od dnia podpisania rozdzielności majątkowej, nie odpowiadasz np za długi męża. Wszystko co zakupisz jest Twoje i nie podlega podziałowi przy rozwodzie.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Dodam przyszlosciowo- rozdzielnosc majątkowa nie ma wpływu na dziedziczenie. Jeśli więc po podpisaniu intercyzy jeden z małżonków narobi długów, to w razie przyjęcia spadku-będą one dziedziczone.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Witam , jutro idę z mężem do notariusza , "spisać"rozdzielność majątkową. Może mi ktoś napisać przed czym chroni mnie ona tak na prawdę ?


Rozdzielność majątkowa, zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, polega na tym, że każdy z małżonków zachowuje swoje majątkowe prawa i obowiązki nabyte przed i w trakcie trwania małżeństwa. Oto główne aspekty ochrony:

Długi: Jak już wspomniano, po ustanowieniu rozdzielności majątkowej nie odpowiadasz za zobowiązania finansowe zawarte przez męża po dniu jej podpisania. Innymi słowy, jeśli twój mąż zaciągnie długi po ustanowieniu rozdzielności, wierzyciele nie mogą sięgać po twój majątek w celu ich spłacenia.

Nabywki: Wszystko, co nabyjesz po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, będzie uważane za twoją wyłączną własność i nie będzie podlegać podziałowi w przypadku rozwodu.

Intercyza zawierana w trakcie trwania małżeństwa ma nieco inny charakter, a jej zakres zależy od tego, co zadecydują małżonkowie.


Rzeczywiście, intercyza, czyli umowa małżeńska o charakterze majątkowym, może być zawierana zarówno przed, jak i w trakcie trwania małżeństwa. To, co umówią się małżonkowie w tej umowie, determinuje zakres ich praw i obowiązków majątkowych.

Dodam przyszlosciowo- rozdzielnosc majątkowa nie ma wpływu na dziedziczenie. Jeśli więc po podpisaniu intercyzy jeden z małżonków narobi długów, to w razie przyjęcia spadku-będą one dziedziczone.


To prawda. Rozdzielność majątkowa nie wpływa na dziedziczenie. Jeśli jeden z małżonków zmarłby posiadając długi, drugi małżonek nie jest automatycznie odpowiedzialny za ich spłatę, chyba że zaakceptowałby spadek bez zastrzeżenia odpowiedzialności do wysokości wartości dziedzictwa (tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza). W takim przypadku mógłby odpowiadać za długi tylko do wysokości wartości przyjętego spadku.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty na rodzica.
Witam mam pytanie. Czy matka, która miała zabrane prawa rodzicielskie, nie płaciła alimentów bo nie miała dochodów ( alimenty były wypłacane przez fundusz alimentacyjny ) może pozwać nas, jako dorosłe córki o płacenie jej alimentów ?...
Jak bezpiecznie kupić zadłużoną nieruchomość?
Witam. Zamierzam kupić dom od małżeństwa, którzy mają długi i komornika. Z tego co wiem, to komornik ma odebrać dług u notariusza i resztę pieniędzy im oddać. Ludzie ci chcą za te pieniądze kupić mieszkanie. Są to alkoholicy i obawiam się, że pieniądze szybko znikną a oni się nie wyprowadzą. Jak mogę się przed tym zabezpieczyć? Co zrobić, żeby w razie czego eksmisja była skuteczna?...
Szanse na warunkowe umorzenie postępowania
Witam. Będę musiała odpowiedzieć za swoje czyny. Kradłam w sklepie kilkanaście- kilkadziesiąt razy… Nie dostałam jeszcze wezwania na policję na przesłuchanie, ale myśle ze stanie się to niebawem. Dlatego tez nie wiem co na mnie znaleźli i na jaka kwotę. Może to być 3000zl ale również 7000 zł, naprawdę nie wiem ile będą grzebać . Zastanawiam się czy w moim przypadku kiedy ilość tych kradzieży jest znaczna… mam szanse na warunkowe umorzen...
Zapalenie się auta po odbiorze z warsztatu, odmowa wypłaty odszkodowania. Co w tym przypadku zrobić? Jak się odwołać do ubezpieczyciela?
Znajomy oddał auto do warsztatu samochodowego. Robione były m.in. wtryski... Odebrał auto, w drodze do domu auto mu się zapaliło. Jako że zdarzenie nastąpiło zaraz po odebraniu auta z warsztatu, domniemana wina warsztatu. Sprawa zgłoszona do ubezpieczyciela z oc warsztatu. Był rzeczoznawca, stwierdził że to wina warsztatu, że nie użyli klucza dynamometrycznego. Dzisiaj przyszło pismo o odmowie wypłaty odszkodowania. Co w tym przypadku zrobić? Jak...

Wyszukiwarka