zawieszona działalność gospodarcza - czy mogę pozwać

Witam serdecznie.
Mam pytanie czy mogę pozwać przedsiębiorcę w Sądzie Rejonowym w Wydziale Gospodarczym, który zawiesił działalność gospodarczą ? W bazie CEIDG jest informacja, że status indywidualnej działalności gospodarczej jest wykreślony. Podstawa prawna wykreślenia: art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy - zgłoszenie do CEIDG informacji o prawomocnym orzeczeniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, z wyłączeniem orzeczenia zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej
anonim cytuj
17-11-2020
Tak, możesz pozwać przedsiębiorcę, który zawiesił lub wykreślił swoją działalność gospodarczą, jednak w takim przypadku będziesz musiał dochodzić swoich roszczeń od niego jako osoby fizycznej, a nie jako podmiotu gospodarczego. Warto zwrócić uwagę, że wykreślenie działalności gospodarczej nie zwalnia przedsiębiorcę z odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z prowadzonej działalności.

W przypadku, gdy przedsiębiorca zawiesił działalność gospodarczą, odpowiedzialność prawna wynikająca z prowadzonej działalności nadal istnieje, jednak w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej.

W przypadku wykreślenia działalności gospodarczej z CEIDG, odpowiedzialność prawna nadal spoczywa na byłym przedsiębiorcy jako osobie fizycznej. Możesz skierować swoje roszczenie do właściwego sądu - Sądu Rejonowego, jednak w zależności od okoliczności sprawy może być konieczne skierowanie sprawy do Wydziału Cywilnego, a nie Gospodarczego.

Warto również pamiętać, że w przypadku wykreślenia działalności gospodarczej z powodu orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, byłemu przedsiębiorcy może być utrudnione uregulowanie zobowiązań wynikających z prowadzonej działalności. W takim przypadku, warto rozważyć skorzystanie z pomocy radcy prawnego lub adwokata, który pomoże ocenić sytuację i doradzi, jakie są możliwości dochodzenia roszczeń w Twoim przypadku.
 
anonim cytuj
28-04-2023
Warto pamiętać o terminach przedawnienia roszczeń. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego, roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Termin przedawnienia może się różnić w zależności od rodzaju roszczenia.

Solidarna odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej:
Jeśli przedsiębiorca, którego zamierzasz pozwać, prowadził działalność jako wspólnik w spółce cywilnej, warto wiedzieć, że wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki (art. 23 § 1 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że możesz dochodzić swoich roszczeń od każdego ze wspólników, niezależnie od tego, który z nich zawinił.

Windykacja należności:
Jeśli masz trudności z dochodzeniem swoich roszczeń, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej. Firmy te mogą pomóc w dochodzeniu należności, negocjacjach z dłużnikiem oraz monitorowaniu spłaty zadłużenia.

Upadłość przedsiębiorcy:
W sytuacji, gdy przedsiębiorca ogłosi upadłość, Twoje roszczenia mogą być uwzględnione w postępowaniu upadłościowym. W takim przypadku, ważne jest zgłoszenie swoich roszczeń w odpowiednim terminie i zgodnie z przepisami ustawy Prawo upadłościowe.

Ochrona interesów wierzycieli w przypadku przekształcenia przedsiębiorstwa:
Jeśli przedsiębiorca przekształcił swoją działalność gospodarczą, na przykład z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z o.o., warto sprawdzić, czy Twoje roszczenia zostały odpowiednio zabezpieczone w trakcie procesu przekształcenia. Przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują odpowiednie procedury, mające na celu ochronę interesów wierzycieli.

Mediacja i sądownictwo polubowne:
W przypadku sporów z przedsiębiorcami, warto rozważyć skorzystanie z mediacji lub sądownictwa polubownego jako alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Chociaż nie są one obowiązkowe, mogą prowadzić do szybszego i mniej kosztownego rozwiązania sporu niż proces sądowy. Mediacja może pomóc stronom w osiągnięciu kompromisu, podczas gdy sądownictwo polubowne polega na wyznaczeniu prywatnych sędziów, którzy podejmują decyzję na podstawie przedstawione dowody i argumenty.

Egzekucja sądowa:
Jeśli uzyskasz wyrok sądowy na swoją korzyść, możesz potrzebować pomocy komornika sądowego w celu egzekucji wyroku i odzyskania należności od przedsiębiorcy. Warto zwrócić uwagę na przepisy Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, które regulują proces egzekucji sądowej w Polsce.

Odpowiedzialność osób zarządzających w spółkach kapitałowych:
Jeśli dochodzisz roszczeń przeciwko przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w formie spółki kapitałowej (np. spółka z o.o. lub spółka akcyjna), warto wiedzieć, że członkowie zarządu mogą ponosić odpowiedzialność za zobowiązania spółki w przypadku niewywiązania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa (np. art. 299 Kodeksu spółek handlowych). W takim przypadku może być możliwe dochodzenie roszczeń także od członków zarządu.

Monitorowanie sytuacji finansowej przedsiębiorcy:
W przypadku długotrwałych stosunków z przedsiębiorcami warto monitorować ich sytuację finansową oraz zmiany w strukturze własnościowej czy zarządzającej. Pozwoli to na szybsze zareagowanie w przypadku ewentualnych problemów z płatnościami czy innymi zobowiązaniami.
 
anonim cytuj
28-04-2023

Sugerowane Tematy

Odwieszenie kary w zawieszeniu.
Witam mam pytanie mąż miał karę w zawieszeniu za kradzież 2 na 5 lat minęły 4 lata i zostało skazany za pobicie na 10 miesięcy napisał o dozór elektroniczny i dzisiaj dostał zawiadomienie o posiedzeniu w sprawie wcześniejszej kary zawieszenia moje pytanie brzmi czy ma jakieś szanse ze mu nie odwiesza tamtej kary dodam że jest jedynym żywicielem rodziny a mamy syna małego....
Zajmowanie mieszkania bez tytułu prawnego.
Obecnie zamieszkuję z mamą oraz bratem mieszkanie socjalne lecz bez tytułu prawnego ze względu na przekroczony próg zarobków. Mieliśmy się wyprowadzać pod koniec roku, lecz straciłem pracę i nie będę miał dochodów od listopada gdy minie mi miesięczny okres wypowiedzenia. Dopóki nie znajdę pracy będziemy mieć tylko rentę mojej mamy około 800zł i to co będę miał odłożone z wypłaty. I moje pytanie jest takie czy istnieje możliwość żeby odzyskać tytu...
Odrzucenie spadku po zmarłym.
Witam. Będę pisała do sądu pismo z prośbą o zrzeczenie się spadku w imieniu syna po dziadku. Czy jest może ktoś to by mi podpowiedział w jaki sposób mam takie pismo napisać, byłabym ogromnie wdzięczna....
Czy jeśli ma się długi to można mieć więcej niż jednego komornika?
Mam trochę długów nie dużych ale jednak , spłacam aktualnie jednego komornika dogadałam się na pewną kwotę co miesiąc. Czy w tym czasie może inny komornik z innej sprawy domagać się spłaty Czy dopiero jak spłacę tego pierwszego?...

Wyszukiwarka