zawieszona działalność gospodarcza - czy mogę pozwać

Witam serdecznie.
Mam pytanie czy mogę pozwać przedsiębiorcę w Sądzie Rejonowym w Wydziale Gospodarczym, który zawiesił działalność gospodarczą ? W bazie CEIDG jest informacja, że status indywidualnej działalności gospodarczej jest wykreślony. Podstawa prawna wykreślenia: art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy - zgłoszenie do CEIDG informacji o prawomocnym orzeczeniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, z wyłączeniem orzeczenia zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej
anonim cytuj
17-11-2020
Tak, możesz pozwać przedsiębiorcę, który zawiesił lub wykreślił swoją działalność gospodarczą, jednak w takim przypadku będziesz musiał dochodzić swoich roszczeń od niego jako osoby fizycznej, a nie jako podmiotu gospodarczego. Warto zwrócić uwagę, że wykreślenie działalności gospodarczej nie zwalnia przedsiębiorcę z odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z prowadzonej działalności.

W przypadku, gdy przedsiębiorca zawiesił działalność gospodarczą, odpowiedzialność prawna wynikająca z prowadzonej działalności nadal istnieje, jednak w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej.

W przypadku wykreślenia działalności gospodarczej z CEIDG, odpowiedzialność prawna nadal spoczywa na byłym przedsiębiorcy jako osobie fizycznej. Możesz skierować swoje roszczenie do właściwego sądu - Sądu Rejonowego, jednak w zależności od okoliczności sprawy może być konieczne skierowanie sprawy do Wydziału Cywilnego, a nie Gospodarczego.

Warto również pamiętać, że w przypadku wykreślenia działalności gospodarczej z powodu orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, byłemu przedsiębiorcy może być utrudnione uregulowanie zobowiązań wynikających z prowadzonej działalności. W takim przypadku, warto rozważyć skorzystanie z pomocy radcy prawnego lub adwokata, który pomoże ocenić sytuację i doradzi, jakie są możliwości dochodzenia roszczeń w Twoim przypadku.
 
anonim cytuj
28-04-2023
Warto pamiętać o terminach przedawnienia roszczeń. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego, roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Termin przedawnienia może się różnić w zależności od rodzaju roszczenia.

Solidarna odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej:
Jeśli przedsiębiorca, którego zamierzasz pozwać, prowadził działalność jako wspólnik w spółce cywilnej, warto wiedzieć, że wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki (art. 23 § 1 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że możesz dochodzić swoich roszczeń od każdego ze wspólników, niezależnie od tego, który z nich zawinił.

Windykacja należności:
Jeśli masz trudności z dochodzeniem swoich roszczeń, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej. Firmy te mogą pomóc w dochodzeniu należności, negocjacjach z dłużnikiem oraz monitorowaniu spłaty zadłużenia.

Upadłość przedsiębiorcy:
W sytuacji, gdy przedsiębiorca ogłosi upadłość, Twoje roszczenia mogą być uwzględnione w postępowaniu upadłościowym. W takim przypadku, ważne jest zgłoszenie swoich roszczeń w odpowiednim terminie i zgodnie z przepisami ustawy Prawo upadłościowe.

Ochrona interesów wierzycieli w przypadku przekształcenia przedsiębiorstwa:
Jeśli przedsiębiorca przekształcił swoją działalność gospodarczą, na przykład z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z o.o., warto sprawdzić, czy Twoje roszczenia zostały odpowiednio zabezpieczone w trakcie procesu przekształcenia. Przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują odpowiednie procedury, mające na celu ochronę interesów wierzycieli.

Mediacja i sądownictwo polubowne:
W przypadku sporów z przedsiębiorcami, warto rozważyć skorzystanie z mediacji lub sądownictwa polubownego jako alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Chociaż nie są one obowiązkowe, mogą prowadzić do szybszego i mniej kosztownego rozwiązania sporu niż proces sądowy. Mediacja może pomóc stronom w osiągnięciu kompromisu, podczas gdy sądownictwo polubowne polega na wyznaczeniu prywatnych sędziów, którzy podejmują decyzję na podstawie przedstawione dowody i argumenty.

Egzekucja sądowa:
Jeśli uzyskasz wyrok sądowy na swoją korzyść, możesz potrzebować pomocy komornika sądowego w celu egzekucji wyroku i odzyskania należności od przedsiębiorcy. Warto zwrócić uwagę na przepisy Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, które regulują proces egzekucji sądowej w Polsce.

Odpowiedzialność osób zarządzających w spółkach kapitałowych:
Jeśli dochodzisz roszczeń przeciwko przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w formie spółki kapitałowej (np. spółka z o.o. lub spółka akcyjna), warto wiedzieć, że członkowie zarządu mogą ponosić odpowiedzialność za zobowiązania spółki w przypadku niewywiązania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa (np. art. 299 Kodeksu spółek handlowych). W takim przypadku może być możliwe dochodzenie roszczeń także od członków zarządu.

Monitorowanie sytuacji finansowej przedsiębiorcy:
W przypadku długotrwałych stosunków z przedsiębiorcami warto monitorować ich sytuację finansową oraz zmiany w strukturze własnościowej czy zarządzającej. Pozwoli to na szybsze zareagowanie w przypadku ewentualnych problemów z płatnościami czy innymi zobowiązaniami.
 
anonim cytuj
28-04-2023

Sugerowane Tematy

394kpc
If adjuvant treatment includes OFS, current recommendations favor an aromatase inhibitor over tamoxifen viagra vs levitra gonorrhoeae isolates in the EU EEA have emerged for ceftriaxone, cefixime and azithromycin between 2016 and 2019...
Wypowiedzenie umowy na urlopie macierzyńskim.
Mam pytanie. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, 9 czerwca powinnam już wrócić do pracy, ale jak się okazuje nie ma już dla mnie miejsca. Na jakich zasadach mogę zostać zwolniona? Co może być powodem zwolnienia? Umowa na czas nieokreślony....
Konflikt przy zdaniu wynajmowanego lokalu.
Dzień dobry, zdaje lokal i wyszedł konflikt... chodzi o to, że na ścianach były jakieś półki, kilka dziurek do zaklejenia i pomalowania, baner na zewnątrz wisiał jedna płytka jest zbita na podłodze lekko i właściciel mówi że trzeba położyć całą nowa podłogę bo takich płytek nie ma, ścianę zagipsować i pomalować całą, na zewnątrz elewacje ściągnąć i położyć nową mimo 4 kołków. Dostaje rachunek na naście tysięcy (wymieniłem tylko kilka z tych rzecz...
Podpisano umowę przedwstępna kupna sprzedaży mieszkania. Kontakt z kupującym urwał się, mijają kolejne miesiące, a z kupującym nie można się skontaktować
Witam. Bardzo proszę o radę Sytuacja wygląda następująco. Podpisano umowę przedwstępna kupna sprzedaży mieszkania (nie była to umowa notarialna) z zadatkiem bez podania terminu podpisania aktu notarialnego i kontakt z kupującym urwał się, po miesiącu kupujący wpłacił dodatkowa kwotę (zaliczkę) na prywatne konto w celu uspokojenie sprzedającego stosując wymówki (urlop wyjazd) ale mijają kolejne miesiące, płacony jest czynsz a z kupującym nie mo...

Wyszukiwarka