stalking

Mam pytanie. Ile czasu ma osoba, która została ofiarą stalkingu SMS na zawiadomienie o tym zajściu Policji?
anonim cytuj
17-10-2020
Dla stalkingu termin przedawnienia karalności to obecnie 15 lat.
 
anonim cytuj
17-10-2020
Czyli ofiara ma 15 lat na zgłoszenie tego że została atakowana przez stalkera?
 
anonim cytuj
17-10-2020
Jeśli nękanie miało miejsce po 30 marca tego roku to tak, jeśli wcześniej to 5 lat z powodu zmiany kodeksu karnego.
 
anonim cytuj
17-10-2020
Mam pytanie. Ile czasu ma osoba, która została ofiarą stalkingu SMS na zawiadomienie o tym zajściu Policji?


Stalking, czyli nękanie, jest przestępstwem przewidzianym w art. 190a kodeksu karnego. Osoba, która stała się ofiarą stalkingu, powinna jak najszybciej zgłosić to odpowiednim organom ścigania, jednakże istnieją pewne terminy przedawnienia karalności w odniesieniu do tego przestępstwa.

W odpowiedzi na postawione pytanie:

Przestępstwo stalkingu jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W związku z tym, zgodnie z art. 101 § 1 kodeksu karnego, przedawnienie karalności przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 3 wynosi 5 lat. Jednakże, jeśli nękanie miało miejsce po 30 marca danego roku, jak wspomniano w dyskusji, przedawnienie wynosi 15 lat z uwagi na wprowadzone zmiany w kodeksie karnym.
Czyli ofiara ma 15 lat na zgłoszenie tego że została atakowana przez stalkera?


Nie dokładnie. Osoba pokrzywdzona powinna jak najszybciej zgłosić to zdarzenie, ale jeśli przestępstwo miało miejsce po wprowadzeniu zmian w kodeksie karnym, to organy ścigania mają 15 lat na pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności karnej od dnia popełnienia przestępstwa. Jeśli nękanie miało miejsce przed tą datą, to termin przedawnienia wynosi 5 lat.

Reasumując, dla ofiary nękania ważne jest jak najszybsze zgłoszenie tego przestępstwa, ale z punktu widzenia prawa karalnego termin przedawnienia karalności zależy od daty popełnienia przestępstwa i wynosi 5 lub 15 lat w zależności od okoliczności.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A jeśli chodzi o dowody? Jakie dowody muszę przedstawić, by udowodnić, że byłem ofiarą stalkingu przez SMS? Czy sama historia wiadomości w moim telefonie wystarczy, czy potrzebuję czegoś więcej?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Aby udowodnić stalking poprzez SMS, konieczne będzie zgromadzenie odpowiednich dowodów, które wskazują na to, że byłeś nękany:

Najważniejszym dowodem w takiej sprawie jest oczywiście historia wiadomości SMS w Twoim telefonie, która dokumentuje treść i częstotliwość nękających wiadomości.

Warto również zabezpieczyć wszelkie informacje o numerze telefonu nadawcy oraz daty i godziny wysłania poszczególnych wiadomości. Mogą one służyć jako dodatkowy dowód nękania.

Świadkowie mogą również być cennym źródłem informacji, jeśli ktoś inny miał dostęp do Twojego telefonu i był świadkiem otrzymywania nękających wiadomości.

Jeżeli istnieją jakiekolwiek inne dowody, takie jak nagrania głosowe, zdjęcia, czy inne formy komunikacji z osobą nękającą, również powinny być zgromadzone i przedstawione jako dowód.

W praktyce jednak warto pamiętać, że sama historia SMS może nie być wystarczająca do postawienia zarzutów wobec osoby nękającej. Może być konieczne zgromadzenie szeregu dodatkowych dowodów, które w pełni potwierdzą charakter nękania i jego wpływ na ofiarę.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeśli teraz zgłoszę to na Policję, czy istnieje ryzyko, że moje dane osobowe, takie jak numer telefonu czy imię i nazwisko, zostaną ujawnione sprawcy nękania? Chcę być pewna, że chroniąc siebie, nie narażam się na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Co się stanie, gdy złożę zawiadomienie?
 
anonim cytuj
12-08-2023
A co jeśli nie znam osoby, która mnie nęka? Czy mogę liczyć na wsparcie Policji w ustaleniu tożsamości nadawcy tych SMSów? I czy muszę martwić się o to, żeby te wiadomości nie zostały przypadkiem skasowane? Jak mogę je odpowiednio zabezpieczyć, żeby służyły jako dowód w sprawie?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy jest możliwość anonimowego zgłoszenia takiego zdarzenia? Boję się, że jeśli podam swoje prawdziwe dane, to może to jeszcze bardziej zaognić sytuację. Czy w takiej sytuacji funkcjonariusze są zobowiązani do zachowania mojej anonimowości? Jak to wygląda w praktyce? Czy ktoś miał podobne obawy i może podzielić się doświadczeniem?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeśli teraz zgłoszę to na Policję, czy istnieje ryzyko, że moje dane osobowe, takie jak numer telefonu czy imię i nazwisko, zostaną ujawnione sprawcy nękania?


Zgodnie z polskim prawem, Twoje dane osobowe są chronione i nie mogą być ujawniane bezprawnie. Po złożeniu zawiadomienia w Polskiej Policji, dane pokrzywdzonej osoby są traktowane jako tajemnica służbowa. Jednakże, w trakcie postępowania sądowego, mogą być sytuacje, w których sprawca dowie się o tożsamości pokrzywdzonego, zwłaszcza jeśli będzie konieczność składania zeznań przed sądem. Ważne jest, aby w trakcie zgłaszania przestępstwa wyrazić obawy dotyczące bezpieczeństwa, co pozwoli organom ścigania podjąć odpowiednie środki ostrożności.

A co jeśli nie znam osoby, która mnie nęka? Czy mogę liczyć na wsparcie Policji w ustaleniu tożsamości nadawcy tych SMSów?


Tak, możesz liczyć na wsparcie Policji. Organy ścigania mają narzędzia i metody pozwalające na ustalenie tożsamości nadawcy wiadomości, np. poprzez współpracę z operatorami sieci komórkowych. Istotne jest jednak zgłoszenie sprawy jak najszybciej, aby dane nie zostały usunięte lub nadpisane.

I czy muszę martwić się o to, żeby te wiadomości nie zostały przypadkiem skasowane? Jak mogę je odpowiednio zabezpieczyć, żeby służyły jako dowód w sprawie?


Aby zabezpieczyć wiadomości jako dowód, najlepiej jest wykonać zrzuty ekranu zawierające treść, datę i godzinę otrzymania SMS-a. Dodatkowo, warto zachować oryginalne wiadomości w pamięci telefonu. Możesz też rozważyć przekazanie informacji na temat nękania bliskiej osobie lub zaufanemu znajomemu, aby mieli świadomość sytuacji i mogli potwierdzić Twoje zeznania w razie potrzeby.

Czy jest możliwość anonimowego zgłoszenia takiego zdarzenia?


Anonimowe zgłoszenie jest możliwe, ale może ograniczyć możliwości działania Policji. W sytuacji, gdy pokrzywdzony chce, aby przestępstwo było ścigane, konieczne jest podanie swoich danych osobowych. Jednak, jak wcześniej wspomniano, te dane są chronione. Jeśli masz obawy o swoje bezpieczeństwo, powiedz o tym funkcjonariuszowi przy składaniu zawiadomienia.

Mam nadzieję, że udzieliłem wyczerpujących odpowiedzi na Państwa pytania. W razie dalszych wątpliwości proszę o kontakt.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy jeśli otrzymuję groźby przez SMS-y, ale nie jestem pewien, czy są one na tyle poważne, aby zgłosić je na policję, mogę je gdzieś skonsultować?


Tak, istnieją organizacje i fundacje, które oferują wsparcie ofiarom przemocy i stalkingu. Możesz skontaktować się z nimi, przedstawić treść wiadomości i poprosić o ocenę. W Polsce jednym z takich miejsc jest np. Niebieska Linia - ogólnopolskie centrum interwencyjne, które oferuje wsparcie dla osób doświadczających przemocy.

Czy groźby głosowe, czyli na przykład groźby pozostawiane na poczcie głosowej, też są uważane za stalking?


Tak, groźby głosowe również mogą być uznane za formę stalkingu. Ważne jest, aby takie groźby były odpowiednio udokumentowane. Jeśli masz możliwość, zapisz je i przechowuj w bezpiecznym miejscu. Może to służyć jako dodatkowy dowód w sprawie.

Czy są jakieś programy wsparcia dla ofiar stalkingu?


Tak, w Polsce działają różne organizacje i instytucje, które oferują wsparcie dla ofiar przemocy, w tym stalkingu. Oprocz wspomnianej już Niebieskiej Linii, warto skontaktować się z lokalnymi organizacjami działającymi na rzecz ofiar przemocy. Wiele z nich oferuje pomoc psychologiczną, prawną oraz wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych. Jeśli czujesz potrzebę wsparcia psychologicznego, nie krępuj się skorzystać z takiej pomocy.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Budowa domu na wspólnej działce.
Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi, bo już nie wiem za co mam się zabrać w pierwszej kolejności... Mój mąż jest współwłaścicielem działki gruntowej, chcieliśmy wybudować na niej dom, czy jest jakiś inny sposób oprócz wzniesienia własności, czy podziału działki ażeby wybudowany przez Nas dom był tylko NASZ? Dom budowany na wspólnej działce, będzie prawnie należał również do drugiego właściciela działki... W K/W są części ułamkowe działek, ale tak...
Ciąża a umowa o pracę na czas określony.
Jestem w pierwszym miesiącu ciąży. Mam umowę o pracę do 31 stycznia. 1. Czy mogę iść na zwolnienie ciążowe przed zakończeniem umowy i wtedy pracodawca musi mi przedłużyć umowę przynajmniej do porodu? Będę dostawała świadczenia do dnia porodu? 2. Co jeżeli nie pójdę teraz na zwolnienie i pracodawca nie przedłuży mi umowy? Z racji, że nie będę miała pracy, to w lutym już nie będę mogła iść na płatne L4?...
Jazda pod wpływem alkoholu.
Bliskiej osobie zatrzymano prawo jazdy w Polsce za jazdę pod wpływem alkoholu (0,34mg). Obywatel Polski, prawo jazdy szwajcarskie. Pytanie brzmi czy będzie mógł prowadzić pojazdy w Szwajcarii? Sprawa ciągnie się trzy miesiące. Prawo jazdy zatrzymane. Czy skoro nie jest polskie to w ogóle mają prawo je trzymać? Naczytaliśmy się różnych rzeczy w internecie, chcemy rozwiać wątpliwości. Czy jest tu może adwokat specjalizujący się w takich sprawac...
Czy można odmówić wystawienia faktury imiennej?
Prowadzę działalność nierejestrowaną i zbieram faktury/paragony imienne aby odliczyć sobie koszty. Ostatnio w jednej z sieciówek odmówiono mi wystawiania, tłumacząc, że bez NIP-u nie wystawią. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Prosić o kierownika? Zależy mi na towarze ale na fakturze również...

Wyszukiwarka