umowa uzyczenia

Witam serdecznie rok temu uzyczylam swoj dom siostrze z partnerem.Miesiac pozniej zaczely sie awantury miedzy nimi wyzwiska z jego strony ,naduzywanie alkoholu ,wczoraj doszlo awantury z udzialem moich starszych rodzicow ktorzy mieszkaja obok.Pijany partner siostry wyzywal do moich rodzicow.Umowe uzyczenia podpisalam z mozliwoscia 6 miesiecznego wypowiedzenia na okres 5 lat .W obecnej sytuacji chcialabym ja wypowiedziec temu panu natychmiastowo ,na jaki artykul prawny moge sie powolac.
anonim cytuj
10-10-2020
Na art. w zawartej umowie który mowi o mozliwosci wypowiedzenia bez zachowania okresu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
10-10-2020
Umowę użyczenia możesz wypowiedzieć na piśmie ( dla celów dowodowych ) w każdym czasie, następnie wezwać także na piśmie do opróżnienia lokalu z zakreślonym terminie a z braku efektów skierować sprawę do sądu z art. 222 k.c. o eksmisję i zapłatę za bezumowne korzystanie z lokalu.
 
anonim cytuj
10-10-2020
Witaj,

Podobnie jak poprzednicy wspomnieli, przede wszystkim, umowę użyczenia możesz wypowiedzieć w każdym czasie, z zachowaniem formy pisemnej. To jest wynik zastosowania ogólnych zasad zawartych w Kodeksie cywilnym.

Jednakże, jeżeli chodzi o natychmiastowe wypowiedzenie umowy, nie jest to takie proste. Przytoczony przez Ciebie zapis umowy, który mówi o możliwości wypowiedzenia umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, nie jest jednoznaczny i prawdopodobnie będzie wymagał interpretacji przez sąd.

Po pierwsze, musisz sprawdzić, czy zapis umowy rzeczywiście pozwala na natychmiastowe wypowiedzenie umowy bez okresu wypowiedzenia. Czy jest w nim jasno określone, w jakich konkretnych sytuacjach możesz to zrobić?

Po drugie, jeśli w umowie nie ma takich określonych sytuacji, to problem staje się bardziej skomplikowany. Można powoływać się na art. 688 § 2 k.c., który mówi o możliwości odstąpienia od umowy przez jedną ze stron, jeśli zachowanie drugiej strony stanowi rażące naruszenie tej umowy. Z drugiej strony, trudno stwierdzić na pewno, czy sąd uzna, że zachowanie partnera Twojej siostry stanowi rażące naruszenie umowy.

W każdym razie, musisz najpierw wypowiedzieć umowę pisemnie i wezwać partnera Twojej siostry do opuszczenia domu. Jeżeli to nie poskutkuje, to wtedy powinnaś skierować sprawę do sądu na podstawie art. 222 k.c., jak już zasugerował jeden z poprzedników.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Rozważając opcje, które opisaliście, zastanawiam się, czy w moim przypadku mógłbym uznać zachowanie partnera mojej siostry za rażące naruszenie umowy? Czy jest jakaś konkretna definicja tego, co stanowi 'rażące naruszenie' w kontekście prawa cywilnego?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Podstawa prawna do takiego stwierdzenia znajduje się w art. 60 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli jedna ze stron rażąco naruszyła umowę, druga strona może od niej odstąpić.

Co do definicji "rażącego naruszenia", polskie prawo cywilne nie dostarcza nam konkretnego wyjaśnienia. Sądowy wykład i praktyka zwykle sugerują, że rażące naruszenie to takie, które jest poważne i uniemożliwia dalsze wykonanie umowy zgodnie z jej założeniami. Nie jest to kwestia ilościowa, ale jakościowa. W praktyce rażące naruszenie to często sytuacja, w której strona umowy nie wykonuje swoich obowiązków w sposób istotny.

Czy zachowanie partnera Twojej siostry można uznać za rażące naruszenie umowy, zależy od okoliczności faktycznych i dowodów, które posiadasz. Czy powoduje on nieznośne warunki dla innych mieszkańców? Czy zdarzało się to wielokrotnie? Czy ignorował Twoje prośby o zaprzestanie takiego zachowania? Te i inne podobne pytania pomogą ocenić, czy jego działania mogą być uznane za rażące naruszenie umowy.

Pamiętaj, że ewentualne odstąpienie od umowy powinno być wykonane na piśmie i zawierać uzasadnienie, oparte na konkretnych faktach i dowodach.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

Zapisy w Księdze Wieczystej.
Na działce ,którą chcemy nabyć znajdują się obiekty budowlane ( stary dom, studnia i budynek gospodarczy) w Księdze Wieczystej nie ma na ten temat żadnych zapisów, jest tylko określona powierzchnia nieruchomości. Czy jest jakieś niebezpieczeństwo przy nabywaniu takiej nieruchomości i czy w akcie notarialnym zapisy dotyczące tego co się znajduje na działce powinny być szczegółowo opisane ? Budynki są stare i nie posiadają dokumentacji....
przejście do drugiej firmy
Witam, jak to jest z pracownikiem w sytuacji gdy zbliża mu się 33 miesiące stażu pracy, powinien dostać umowę o pracę na czas nieokreślony jednak aktualny pracodawca chce aby przeszedł do drugiej firmy (obie firmy tworza spółkę cywilna) żeby tego uniknąć? Ten okres 33 miesiece zaczyna się od nowa, czy jednak przejmuje się pracownika z dobrodziejstwa inwentarza jakim jest dany staż pracy?...
Zleceniodawca zgubił moją umowę zlecenie.
Sprawa wygląda tak, że pracodawca zgubił moją umowę zlecenie przez co robiłem "na czarno" przez parę dni i inne kombinowania, podpisywanie umowy w stylu takim, że ja wypełniam i oddaje pustą i oni sobie coś wpisują (nawet nie wiem co). Już stwierdziłem, że mam tego dość, podziękowałem za współpracę i wysłałem numer konta bankowego. Pracodawca odpisał "A ten numer to po co?" Pewnie nie będzie chciał mi zapłacić. Pytanie do was,...
Jak odzyskać zaległe alimenty?
Dobry wieczór, zaległość alimentacyjna u byłego partnera ok 150 tys. Pracuje na czarno, nie wiem gdzie przebywa. Komornik też nie jest w stanie nic zrobić. Co dalej robić?...

Wyszukiwarka