umowa uzyczenia

Witam serdecznie rok temu uzyczylam swoj dom siostrze z partnerem.Miesiac pozniej zaczely sie awantury miedzy nimi wyzwiska z jego strony ,naduzywanie alkoholu ,wczoraj doszlo awantury z udzialem moich starszych rodzicow ktorzy mieszkaja obok.Pijany partner siostry wyzywal do moich rodzicow.Umowe uzyczenia podpisalam z mozliwoscia 6 miesiecznego wypowiedzenia na okres 5 lat .W obecnej sytuacji chcialabym ja wypowiedziec temu panu natychmiastowo ,na jaki artykul prawny moge sie powolac.
anonim cytuj
10-10-2020
Na art. w zawartej umowie który mowi o mozliwosci wypowiedzenia bez zachowania okresu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
10-10-2020
Umowę użyczenia możesz wypowiedzieć na piśmie ( dla celów dowodowych ) w każdym czasie, następnie wezwać także na piśmie do opróżnienia lokalu z zakreślonym terminie a z braku efektów skierować sprawę do sądu z art. 222 k.c. o eksmisję i zapłatę za bezumowne korzystanie z lokalu.
 
anonim cytuj
10-10-2020
Witaj,

Podobnie jak poprzednicy wspomnieli, przede wszystkim, umowę użyczenia możesz wypowiedzieć w każdym czasie, z zachowaniem formy pisemnej. To jest wynik zastosowania ogólnych zasad zawartych w Kodeksie cywilnym.

Jednakże, jeżeli chodzi o natychmiastowe wypowiedzenie umowy, nie jest to takie proste. Przytoczony przez Ciebie zapis umowy, który mówi o możliwości wypowiedzenia umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, nie jest jednoznaczny i prawdopodobnie będzie wymagał interpretacji przez sąd.

Po pierwsze, musisz sprawdzić, czy zapis umowy rzeczywiście pozwala na natychmiastowe wypowiedzenie umowy bez okresu wypowiedzenia. Czy jest w nim jasno określone, w jakich konkretnych sytuacjach możesz to zrobić?

Po drugie, jeśli w umowie nie ma takich określonych sytuacji, to problem staje się bardziej skomplikowany. Można powoływać się na art. 688 § 2 k.c., który mówi o możliwości odstąpienia od umowy przez jedną ze stron, jeśli zachowanie drugiej strony stanowi rażące naruszenie tej umowy. Z drugiej strony, trudno stwierdzić na pewno, czy sąd uzna, że zachowanie partnera Twojej siostry stanowi rażące naruszenie umowy.

W każdym razie, musisz najpierw wypowiedzieć umowę pisemnie i wezwać partnera Twojej siostry do opuszczenia domu. Jeżeli to nie poskutkuje, to wtedy powinnaś skierować sprawę do sądu na podstawie art. 222 k.c., jak już zasugerował jeden z poprzedników.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Rozważając opcje, które opisaliście, zastanawiam się, czy w moim przypadku mógłbym uznać zachowanie partnera mojej siostry za rażące naruszenie umowy? Czy jest jakaś konkretna definicja tego, co stanowi 'rażące naruszenie' w kontekście prawa cywilnego?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Podstawa prawna do takiego stwierdzenia znajduje się w art. 60 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli jedna ze stron rażąco naruszyła umowę, druga strona może od niej odstąpić.

Co do definicji "rażącego naruszenia", polskie prawo cywilne nie dostarcza nam konkretnego wyjaśnienia. Sądowy wykład i praktyka zwykle sugerują, że rażące naruszenie to takie, które jest poważne i uniemożliwia dalsze wykonanie umowy zgodnie z jej założeniami. Nie jest to kwestia ilościowa, ale jakościowa. W praktyce rażące naruszenie to często sytuacja, w której strona umowy nie wykonuje swoich obowiązków w sposób istotny.

Czy zachowanie partnera Twojej siostry można uznać za rażące naruszenie umowy, zależy od okoliczności faktycznych i dowodów, które posiadasz. Czy powoduje on nieznośne warunki dla innych mieszkańców? Czy zdarzało się to wielokrotnie? Czy ignorował Twoje prośby o zaprzestanie takiego zachowania? Te i inne podobne pytania pomogą ocenić, czy jego działania mogą być uznane za rażące naruszenie umowy.

Pamiętaj, że ewentualne odstąpienie od umowy powinno być wykonane na piśmie i zawierać uzasadnienie, oparte na konkretnych faktach i dowodach.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy najmu.
Witam ,chciałbym zapytać się o wypowiedzenie umowy przez najemcę tzn. mnie . Wprowadziłem się do tego mieszkania 4 lata temu ,umowa była podpisana na okres roku z miesięcznym wypowiedzeniem i po roku automatycznie przeszła na czas nieokreślony z miesiąca na miesiąc . Chciałbym teraz się wyprowadzić z mieszkania ze względu głownie na wynajmującego i jego zachowanie ,czynsz płace co miesiąc ,czasami płaciłem go z góry na dwa miesiące bo miałem nadw...
Ile czasu ma pracodawca na wypowiedzenie umowy
Witam, mam pytanie. Jestem niezdolny do pracy z powodu orzeczenia lekarskiego. Aktualny pracodawca nie nie chce mi rozwiązać umowy o prace tylko ciągle proponuje mi zmianę stanowiska gdzie ja ciągle odmawiam i mam do tego prawo aby odmówić. Dodatkowo jestem straszony ze zostanę zwolniony dyscyplinarnie z powodu braku kontynuacji L4 gdzie jestem ciągle namawiany abym wziął L4 oraz przedstawił zaświadczenie od lekarza, że jestem trwale niezdolny do...
przewóz zwierząt domowych w autobusie
Witam, mam pytanie co zrobić w sytuacji jeżeli kierowca nie będzie chciał mnie wpuścić do autobusu mimo, że spełniam regulamin? Ostatnio właśnie kierowca mi zagroził, że nie wpuści mnie do autobusu, bo w regulaminie jest "małe zwierzę domowe". Napisane jest jak byk "zwierzę domowe" które jest zabezpieczone i jedzie na kolanach może być w autobusie. Oczywiście on uznał, że mój pies z którym jechałam nie jest zwierzęciem domowy...
Zamiana pracy społecznej.
Witam Czy jak dostanę karę ograniczenia wolności to będę mógł ja zamienić na pozbawienie wolności w zawieszeniu? (Nigdy nie byłem karany)...

Wyszukiwarka