1. Podczas wysłuchania:
1) należy posługiwać się prostym językiem, zadawać pytania otwarte, unikać przenośni oraz komunikatów zawierających ocenę osób bliskich dziecku;
2) nie należy zadawać pytań sugerujących odpowiedzi;
3) należy obserwować reakcje i emocje dziecka, w tym lęk, niepokój, płacz, zdenerwowanie, zmęczenie, znużenie, częstotliwość odraczania wypowiedzi, i reagować odpowiednio do danej sytuacji. 2. Po zakończeniu wysłuchania należy zapytać dziecko, czy ma jakieś pytania do sędziego.