Nagroda może zostać przyznana:
1) z inicjatywy własnej ministra;
2) na wniosek:
a) rektora uczelni wojskowej, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony,
b) prezydenta federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki,
c) przewodniczącego organu opiniodawczego lub przedstawicielskiego środowiska akademickiego,
d) przewodniczącego ogólnokrajowej organizacji albo ogólnokrajowego zrzeszenia (federacji) związków zawodo- wych pracowników szkolnictwa wyższego.