Art. 647. Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.
Art. 6471. § 1. Inwestor odpowiada solidarnie z wykonawcą (generalnym wykonawcą) za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych, których szczegółowy przedmiot został zgłoszony inwestorowi przez wykonawcę lub podwykonawcę przed przystąpieniem do wykonywania tych robót, chyba że w ciągu trzydziestu dni od dnia doręczenia inwestorowi zgłoszenia inwestor złożył podwykonawcy i wykonawcy sprzeciw wobec wykonywania tych robót przez podwykonawcę.
§ 2. Zgłoszenie, o którym mowa w § 1, nie jest wymagane, jeżeli inwestor i wykonawca określili w umowie, zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności, szczegółowy przedmiot robót budowlanych wykonywanych przez oznaczonego podwykonawcę.
§ 3. Inwestor ponosi odpowiedzialność za zapłatę podwykonawcy wynagrodzenia w wysokości ustalonej w umowie między podwykonawcą a wykonawcą, chyba że ta wysokość przekracza wysokość wynagrodzenia należnego wykonawcy za roboty budowlane, których szczegółowy przedmiot wynika odpowiednio ze zgłoszenia albo z umowy, o których mowa w § 1 albo 2. W takim przypadku odpowiedzialność inwestora za zapłatę podwykonawcy wynagrodzenia jest ograniczona do wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy za roboty budowlane, których szczegółowy przedmiot wynika odpowiednio ze zgłoszenia albo z umowy, o których mowa w § 1 albo 2.
§ 4. Zgłoszenie oraz sprzeciw, o których mowa w § 1, wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 5. Przepisy § 1–4 stosuje się odpowiednio do solidarnej odpowiedzialności inwestora, wykonawcy i podwykonawcy, który zawarł umowę z dalszym podwykonawcą, za zapłatę wynagrodzenia dalszemu podwykonawcy.
§ 6. Postanowienia umowne sprzeczne z treścią § 1–5 są nieważne.
Art. 646. Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być o...
Art. 648. § 1. Umowa o roboty budowlane powinna być stwierdzona pismem. § 2. Wymagana przez właściwe przepisy dokumentacja stanowi część składową umowy. § 3. (uchylony).
Powiązania
Powiązane orzeczenia (10) I ACa 523/14 Wyrok SA w Białymstoku z 21 listopada 2014 r. w sprawie o zapłatę. I ACa 76/15 Wyrok SA w Białymstoku z 17 czerwca 2015 r. w sprawie o zapłatę. I ACa 177/16 Wyrok SA w Białymstoku z 23 czerwca 2016 r. w sprawie o zapłatę. I ACa 888/16 Wyrok SA w Białymstoku z 7 kwietnia 2017 r. w sprawie o zapłatę. I ACa 63/13 Wyrok SA w Białymstoku z 15 marca 2013 r. w sprawie o zapłatę. I ACa 522/18 Wyrok SA w Białymstoku z 28 listopada 2018 r. w sprawie o zapłatę. I ACa 863/16 Wyrok SA w Białymstoku z 15 marca 2017 r. w sprawie o zapłatę. I ACa 25/14 Wyrok SA w Białymstoku z 23 kwietnia 2014 r. w sprawie o zapłatę. I ACa 744/15 Wyrok SA w Białymstoku z 18 grudnia 2015 r. w sprawie o zapłatę. I ACa 333/15 Wyrok SA w Białymstoku z 6 sierpnia 2015 r. w sprawie o zapłatę.Szczegóły
Wyszukiwarka
- Kodeks Karny dostęp do ustawy
- 22 Kodeks Karny konkretny artykuł ustawy
- Sąd Okręgowy w Ełku informacje o sądzie
- Pełnomocnictwo ogólne dostęp do wzorców