1. Wytwórca:
1) będący stroną umowy o przyłączenie, w której termin dostarczenia po raz pierwszy do sieci energii elektrycznej przypada przed dniem 31 grudnia 2028 r., oraz
2) który nie uzyskał decyzji, o której mowa w art. 16 ust. 1, z powodu upływu terminu na złożenie wniosku, o którym mowa w art. 13 ust. 1, oraz
3) który zamierza uczestniczyć w aukcji, o której mowa w art. 26 ust. 1
– może zwrócić się do dnia 31 marca 2022 r. do operatora systemu przesyłowego lub operatora systemu dystrybucyjnego z wnioskiem o zmianę tej umowy przez określenie w niej nowego terminu dostarczenia po raz pierwszy do sieci energii elektrycznej wytworzonej w morskiej farmie wiatrowej, przy czym termin ten nie może przypadać później niż w dniu 31 grudnia 2028 r. 2. W terminie 90 dni od dnia złożenia przez wytwórcę wniosku, o którym mowa w ust. 1, strony umowy o przyłączenie aktualizują jej postanowienia, w szczególności określają nowy termin dostarczenia po raz pierwszy do sieci energii elektrycznej wytworzonej w morskiej farmie wiatrowej, a także określają nowy harmonogram przyłączenia do sieci.
Art. 56a. 1. Operatorowi systemu przesyłowego lub operatorowi systemu dystrybucyjnego przysługuje prawo do wypowiedzenia umowy o przyłączenie do sieci, w całości lub w części, ze skutkiem natychmiastowym, wytwórcy, który oświadczył w tej umowie, że zamierza ubiegać się o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda a nie wziął udziału w aukcji, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1, lub tej aukcji nie wygrał. W przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, wypowiedzenie następuje z przyczyn dotyczących wytwórcy. 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku wytwórcy, któremu przyznano prawo do pokrycia ujemnego salda na zasadach określonych w rozdziale 3 w zakresie danej morskiej farmy wiatrowej.
Treść przepisu