1. Jeżeli wierzytelność została zgłoszona przez wierzyciela po
upływie terminu wyznaczonego do zgłaszania wierzytelności, bez względu na
przyczynę opóźnienia, czynności już dokonane w postępowaniu upadłościowym są
skuteczne wobec tego wierzyciela, zgłoszenie nie ma wpływu na złożone już plany
podziału, a jego uznaną wierzytelność uwzględnia się tylko w planach podziału
funduszów masy upadłości sporządzonych po jej uznaniu.
2. Jeżeli postanowienie dotyczące wierzytelności zgłoszonej po upływie
terminu wyznaczonego do zgłaszania wierzytelności nie zostało wydane albo nie
stało się prawomocne do dnia zakończenia lub umorzenia postępowania upadłościowego, postępowanie w tym zakresie podlega umorzeniu. Jeżeli jednak
wierzytelność zgłoszono po zatwierdzeniu ostatecznego planu podziału funduszów
masy upadłości, pozostawia się ją bez rozpoznania.