1. Z wnioskiem o mianowanie na wyższy stopień wojskowy występują:
1) przełożony żołnierza zajmujący stanowisko służbowe co najmniej dowódcy kompanii lub inne stanowisko służbowe za- szeregowane do stopnia etatowego porucznika/kapitana – na stopnie wojskowe w korpusie szeregowych i podoficerów;
2) dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni terytorialną służbę wojskową, lub przełożony tego dowódcy – na stopnie wojskowe w korpusie oficerów do stopnia pułkownika (komandora) włącznie. 2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, przedstawia się drogą służbową przełożonemu uprawnionemu do mianowania na dany stopień wojskowy.
Treść przepisu