1. Przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego,
a w gminie wójt (burmistrz, prezydent miasta), przekazuje niezwłocznie wniosek,
o którym mowa w art. 15, przewodniczącemu organu stanowiącego tej jednostki.
2. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego powołuje ze swego
składu komisję do sprawdzenia, czy wniosek mieszkańców o przeprowadzenie
referendum odpowiada przepisom ustawy.
3. Do udziału w pracach komisji w charakterze obserwatora zaprasza się
inicjatora referendum lub jego pełnomocnika. Inicjator referendum lub jego
pełnomocnik może w razie potrzeby, w tym z własnej inicjatywy, składać komisji
dodatkowe wyjaśnienia i przedstawiać dowody. Komisja może również żądać od
inicjatora referendum lub jego pełnomocnika złożenia takich wyjaśnień
i przedstawienia dowodów.
4. Wniosek o przeprowadzenie referendum niespełniający warunków, o których
mowa w art. 15, komisja zwraca inicjatorowi referendum, wyznaczając
czternastodniowy termin do usunięcia uchybień.
5. Jeżeli komisja stwierdzi, że wniosek o przeprowadzenie referendum zawiera
uchybienia, których nie można usunąć, przekazuje wniosek organowi stanowiącemu
jednostki samorządu terytorialnego wraz ze swoją opinią.
6. Przepisu ust. 4 nie stosuje się w przypadku, gdy uchybienia wniosku polegają
na zebraniu niewystarczającej ilości prawidłowo złożonych podpisów osób
popierających wniosek, chyba że nie upłynął jeszcze termin, o którym mowa w art. 14 ust. 1.
Treść przepisu