1. Wysokość przypadającej opłaty określa w orzeczeniu kończącym
postępowanie sąd.
2. Jeżeli w orzeczeniu, o którym mowa w ust. 1, opłaty nie określono albo
błędnie ustalono jej wysokość, orzeczenie w tym przedmiocie wydaje sąd
odwoławczy lub sąd pierwszej instancji; w wypadku gdy opłaty nie określono,
orzeczenie może wydać także referendarz sądowy.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w razie rozpoznania wniosku lub
prośby bez uiszczenia opłaty.