1. Osoba dopuszczona do egzaminów eksternistycznych zdaje egzaminy z zakresu obowiązkowych zajęć eduka- cyjnych określonych w ramowym planie nauczania danego typu szkoły dla dorosłych lub z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego odpowiednio dla branżowej szkoły I stopnia albo branżowej szkoły II stop- nia w okresie nie dłuższym niż 3 lata, licząc od terminu rozpoczęcia pierwszej sesji egzaminacyjnej, o którym mowa w § 7 ust. 1, do której dana osoba została dopuszczona, i obejmującym nie więcej niż sześć sesji egzaminacyjnych. 2. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby, o której mowa w ust. 1, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyj- nej może przedłużyć okres zdawania egzaminów eksternistycznych o dwie sesje egzaminacyjne. 3. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej na wniosek osoby, która w okresie nie dłuższym niż 3 lata od upływu okresu, o którym mowa w ust. 1, ponownie ubiega się o przystąpienie do egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiąz- kowych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania danego typu szkoły dla dorosłych lub z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego odpowiednio dla branżowej szkoły I stopnia albo branżowej szkoły II stopnia, zalicza tej osobie egzaminy eksternistyczne z danych zajęć edukacyjnych zdane w okresie, o którym mowa w ust. 1. 4. W przypadku zaliczenia poprzednio zdanego egzaminu eksternistycznego, o którym mowa w ust. 3, w indywidual- nym protokole egzaminów eksternistycznych, o którym mowa w § 14 ust. 1, jako ocenę z egzaminu eksternistycznego z da- nych zajęć edukacyjnych wpisuje się ocenę uzyskaną z poprzednio zdanego egzaminu eksternistycznego.