1. Wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego na rzecz Skarbu
Państwa następuje z urzędu, a na rzecz jednostki samorządu terytorialnego – na
wniosek jej organu wykonawczego. Wszczęcie postępowania z urzędu może także
nastąpić na skutek zawiadomienia złożonego przez podmiot, który zamierza
realizować cel publiczny.
2. Wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego następuje po bezskutecznym
upływie dwumiesięcznego terminu do zawarcia umowy, o której mowa
w art. 114 ust. 1, wyznaczonego na piśmie właścicielowi, użytkownikowi
wieczystemu nieruchomości, a także osobie, której przysługuje ograniczone prawo
rzeczowe na tej nieruchomości.
3. Wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego następuje z dniem doręczenia
zawiadomienia stronom lub z dniem określonym w ogłoszeniu o wszczęciu
postępowania, wywieszonym w urzędzie starostwa powiatowego, po upływie terminu,
o którym mowa w art. 114 ust. 4.
4. Odmowa wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego, o które wystąpił
organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego albo podmiot, który zamierza
realizować cel publiczny, następuje w drodze decyzji.
5. Przepisu ust. 2 nie stosuje się w przypadku nieruchomości
o nieuregulowanym stanie prawnym.