1. Postępowanie dyscyplinarne wszczyna z urzędu przełożony. 2. Postępowanie dyscyplinarne można wszcząć także na wniosek sądu lub prokuratora albo na wniosek innego orga- nu, instytucji lub osoby, pokrzywdzonych w wyniku czynu funkcjonariusza. 3. W przypadku wniosku, o którym mowa w ust. 2, przełożony zawiadamia odpowiednio sąd, prokuratora albo po- krzywdzonego o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i wyniku tego postępowania, natomiast materiały przekazane przez sąd, prokuratora albo pokrzywdzonego włącza się do akt postępowania dyscyplinarnego.