Postanowienie SN z 29 stycznia 2008, sygn. I PZ 29/07
Data orzeczenia
29 stycznia 2008
Sąd
Sąd Najwyższy
Wydział
Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, Wydział I
Przewodniczący
SSN Romualda Spyt
Tagi
Podstawa prawna
art. 91
kpc
art. 165
kpc
art. 168
kpc
art. 169
kpc
art. 327
kpc
art. 328
kpc
art. 357
kpc
art. 361
kpc
Pokaż pozostałe podstawy prawne (8)
I PZ 29/07
Uchybienie terminowi do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia
wyroku sądu drugiej instancji i doręczenie odpisu tego orzeczenia z uzasadnie-
niem może być usprawiedliwione rozbieżnością w orzecznictwie sądów doty-
czącą tego, czy ustanowiony dla strony pozbawionej wolności i przebywającej
w zakładzie karnym pełnomocnik (pełnomocnik z urzędu) powinien działać po
wydaniu prawomocnego wyroku przez sąd drugiej instancji, czy też jego umo-
cowanie wygasa z chwilą wydania tego orzeczenia.
Przewodniczący SSN Romualda Spyt, Sędziowie SN: Katarzyna Gonera
(sprawozdawca), Zbigniew Hajn.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 stycznia
2008 r. sprawy z powództwa Edwarda D. przeciwko Zbigniewowi A. i Piotrowi H. o
ustalenie istnienia stosunku pracy, wynagrodzenie za pracę, odszkodowanie, rentę
okresową, na skutek zażalenia powoda na postanowienie Sądu Okręgowego-Sądu
Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie z dnia 16 lutego 2007 r. [...]
u c h y l i ł zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do ponownego roz-
poznania Sądowi Okręgowemu w Olsztynie-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecz-
nych.
U z a s a d n i e n i e
Sąd Okręgowy w Olsztynie-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z
20 grudnia 2006 r. [...] oddalił apelację powoda Edwarda D. od wyroku Sądu Rejo-
nowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie, którym oddalono jego
powództwo przeciwko pozwanym Zbigniewowi A. i Piotrowi H. o ustalenie istnienia
stosunku pracy oraz zasądzenie wynagrodzenia za pracę, odszkodowania za wypa-
dek przy pracy oraz renty okresowej od dnia tego wypadku.
2
Powód, pozbawiony wolności i przebywający w zakładzie karnym, nie uczest-
niczył w rozprawie apelacyjnej, był natomiast reprezentowany na niej przez pełno-
mocnika „z urzędu” (ustanowionego przez Sąd Rejonowy w Olsztynie) w osobie
radcy prawnego. Pełnomocnik powoda nie złożyła wniosku o sporządzenie uzasad-
nienia wyroku Sądu Okręgowego z 20 grudnia 2006 r. i doręczenie odpisu tego orze-
czenia z uzasadnieniem. Pismem z 15 stycznia 2007 r. (data złożenia pisma w admi-
nistracji zakładu karnego - art. 165 § 3 k.p.c.) powód złożył wniosek o sporządzenie
uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego z 20 grudnia 2006 r. i doręczenie mu tego
orzeczenia z uzasadnieniem [...], wniosek o ustanowienie dla niego pełnomocnika z
urzędu w osobie adwokata lub radcy prawnego „do sporządzenia kasacji” [...] oraz
wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia
wyroku Sądu Okręgowego z 20 grudnia 2006 r. i doręczenie mu tego orzeczenia
wraz z uzasadnieniem [...]. Wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności
procesowej powód uzasadnił tym, że jest pozbawiony wolności i dlatego nie złożył w
przepisanym terminie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Również z tej
przyczyny (przebywania w zakładzie karnym) nie miał kontaktu ze swoim pełnomoc-
nikiem i nie został zawiadomiony o terminie rozprawy apelacyjnej, na skutek czego
nie wiedział, kiedy zapadł wyrok. Dopiero 12 stycznia 2007 r. dowiedział się od swo-
jego pełnomocnika, że nie został złożony wniosek o sporządzenie uzasadnienia. Nie-
zachowanie terminu do dokonania tej czynności nastąpiło bez jego winy, gdyby bo-
wiem nie był pozbawiony wolności, wówczas z całą pewnością dowiedziałby się o
treści wyroku i złożył w odpowiednim czasie stosowny wniosek.
Na rozprawie przed Sądem Okręgowym, wyznaczonej na 16 lutego 2007 r. w
celu rozpoznania wniosku powoda o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o
sporządzenie uzasadnienia wyroku tego Sądu z 20 grudnia 2006 r. i doręczenie
orzeczenia z uzasadnieniem, powód stawił się osobiście wraz ze swoim pełnomocni-
kiem z urzędu. Oświadczył, że został po terminie (do złożenia wniosku o sporządze-
nie uzasadnienia wyroku) zawiadomiony przez pełnomocnika, iż „sprawa się odbyła”.
Z kolei pełnomocnik powoda podniosła, że jej zdaniem nie była już zobowiązana do
złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku. Po rozprawie być może zbyt późno zawia-
domiła powoda, że nie była zobowiązana do złożenia tego wniosku.
Postanowieniem z 16 lutego 2007 r. Sąd Okręgowy oddalił wniosek powoda o
przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku z 20
3
grudnia i doręczenie tego orzeczenia z uzasadnieniem. Postanowienie z 16 lutego
2007 r. nie zostało uzasadnione.
Pismem z 23 lutego 2007 r. pełnomocnik powoda wniosła - w imieniu powoda
- o wydanie postanowienia w przedmiocie odrzucenia wniosku o sporządzenie uza-
sadnienia wyroku z 20 grudnia 2006 r. i jego doręczenie. Zwróciła uwagę, że samo
postanowienie o oddaleniu wniosku w przedmiocie przywrócenia terminu jest nieza-
skarżalne (jako niekończące postępowania w sprawie) i może podlegać kontroli in-
stancyjnej wyłącznie na skutek wniesienia zażalenia na postanowienie w przedmio-
cie odrzucenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia i jego doręczenie. Wniosek po-
wyższy został ponowiony w piśmie procesowym pełnomocnika powoda z 8 marca
2007 r. po błędnym pouczeniu przez Sąd Okręgowy, że postanowienie z 16 lutego
2007 r. jest zaskarżalne „zgodnie z treścią art. 394 § 1 pkt 7 k.p.c.” (pouczenie to
było błędne, ponieważ powołany przepis dotyczy postanowień wydanych przez sąd
pierwszej instancji, podczas gdy postanowienie z 16 lutego 2007 r. wydał Sąd Okrę-
gowy działający jako sąd drugiej instancji).
Postanowieniem z 22 marca 2007 r. Sąd Okręgowy odrzucił wniosek pełno-
mocnika powoda o wydanie postanowienia w przedmiocie wniosku o sporządzenie
uzasadnienia wyroku z 20 grudnia 2006 r. i jego doręczenie.
Na powyższe postanowienie zażalenie wniosła pełnomocnik powoda z urzędu,
domagając się jego uchylenia. W uzasadnieniu zażalenia podniesiono, między in-
nymi, że w niniejszej sprawie wystąpiła szczególna okoliczność związana z pozba-
wieniem powoda wolności. Zdaniem pełnomocnika powoda, w obecnym stanie praw-
nym wyrok sądu drugiej instancji jest prawomocny z chwilą ogłoszenia, a zatem
umocowanie pełnomocnika z urzędu kończy się z tą chwilą. Złożenie przez pełno-
mocnika z urzędu wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i jego doręczenie
mogłoby być potraktowane jako zgłoszone przez osobę nieuprawnioną. Tylko powód
osobiście mógł złożyć ten wniosek. Na skutek pozbawienia wolności uzyskał on wia-
domość o zapadłym wyroku po upływie terminu do złożenia wniosku. Uchybienie
tego terminu nastąpiło jednak bez jego winy. Brak jest również winy pełnomocnika,
gdyż jego pełnomocnictwo ustało.
Postanowieniem z 3 lipca 2007 r., I PZ 12/07, Sąd Najwyższy uchylił postano-
wienie Sądu Okręgowego z 22 marca 2007 r. W uzasadnieniu tego postanowienia
Sąd Najwyższy stwierdził, że postanowienie sądu drugiej instancji w zakresie oddala-
jącym wniosek o przywrócenie uchybionego terminu nie podlega odrębnemu zaskar-
4
żeniu jako niekończące postępowania w sprawie (art. 3941
§ 2 k.p.c.), co wynika z
uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 31 maja 2000 r., III ZP 1/00
(OSNAPiUS 2000 nr 24, poz. 887). Charakter postanowienia kończącego postępo-
wanie w sprawie i z tego względu zaskarżalnego (o ile są spełnione pozostałe prze-
słanki określone w art. 3941
§ 2 k.p.c.) ma natomiast postanowienie sądu drugiej in-
stancji w zakresie odrzucającym wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku sądu
drugiej instancji i jego doręczenie (por. postanowienia Sądu Najwyższego z 17 lipca
2003 r., II UZ 36/03, OSNP 2004 nr 10, poz. 178 oraz z 15 grudnia 2005 r., I PZ
22/05, OSNP 2006 nr 21-22, poz. 330, a także uzasadnienia postanowień z 7 stycz-
nia 2003 r., I PZ 104/02, OSNP 2004 nr 13, poz. 231, z 16 grudnia 2005 r., II PZ
47/05, OSNP 2006 nr 23-24, poz. 360 oraz z 17 stycznia 2006 r., I UZ 40/05, OSNP
2007 r. nr 3-4, poz. 57). Postanowienie Sądu Okręgowego z 16 lutego 2007 r., mimo
nieprecyzyjnej redakcji, obejmowało w istocie rozstrzygnięcie co do dwóch wniosków
złożonych przez powoda: 1) wniosku w przedmiocie przywrócenia uchybionego ter-
minu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku Sądu drugiej instan-
cji i doręczenie tego wyroku wraz z uzasadnieniem oraz 2) wniosku o sporządzenie
uzasadnienia wyroku Sądu drugiej instancji i jego doręczenie. Odrzucenie wniosku
powoda o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku (art. 328 § 1 zdanie dru-
gie w związku z art. 391 § 1 zdanie pierwsze k.p.c.) mogło nastąpić w jednym posta-
nowieniu wraz z oddaleniem wniosku o przywrócenie terminu do jego złożenia. Po-
wód złożył bowiem te wnioski jednocześnie, zgodnie zresztą z art. 169 § 3 k.p.c.
Chociaż w sentencji postanowienia z 16 lutego 2007 r. nie użyto sformułowania „od-
rzucić wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku”, to nie może bu-
dzić wątpliwości, że postanowienie to dotyczy też tego wniosku i nie uwzględnia go.
Inaczej mówiąc, postanowienie Sądu Okręgowego z 16 lutego 2007 r. - mimo błędnej
redakcji - zawiera negatywne rozstrzygnięcie co do obu wniosków złożonych przez
powoda, a mianowicie: 1) wniosku o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o
sporządzenie uzasadnienia wyroku Sądu drugiej instancji i doręczenie tego wyroku
wraz z uzasadnieniem oraz 2) wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku Sądu
drugiej instancji i jego doręczenie. Postanowienie oddalające wniosek o przywrócenie
terminu do dokonania czynności procesowej i odrzucające wniosek o sporządzenie
uzasadnienia zostało wydane i ogłoszone na posiedzeniu jawnym (16 lutego 2007 r.),
a więc ma do niego zastosowanie art. 357 § 1 k.p.c. w związku z art. 391 § 1 zdanie
pierwsze k.p.c. Podlega więc uzasadnieniu na wniosek strony złożony w terminie
5
tygodniowym od dnia ogłoszenia. Wniosek taki został złożony przez powoda w termi-
nie (23 lutego 2007 r.). Sąd odwoławczy powinien więc na podstawie art. 357 § 1 i 3
k.p.c. sporządzić uzasadnienie postanowienia z 16 lutego 2007 r. w zakresie odrzu-
cającym wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku oraz doręczyć
odpis tego postanowienia wraz z uzasadnieniem skarżącemu.
Po zwrocie akt do Sądu Okręgowego zostało sporządzone uzasadnienie po-
stanowienia z 16 lutego 2007 r. [...]. W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia
Sąd Okręgowy stwierdził, że w postępowaniu wywołanym wnioskiem o przywrócenie
terminu powód podał, że o rozprawie apelacyjnej dowiedział się od swojego pełno-
mocnika już po terminie tej rozprawy. Natomiast jego profesjonalny pełnomocnik,
radca prawny, podała, że nie była zobowiązana do złożenia wniosku o sporządzenie
uzasadnienia wyroku. Żadnych innych okoliczności, które mogły być przyczyną nie-
działania lub opóźnienia w działaniu, ani powód, ani jego pełnomocnik nie wskazali.
We wniosku o przywrócenie terminu powód nie negował uchybienia terminowi, po-
wołał się jedynie na swoją niewiedzę o terminach, która uniemożliwiła mu dokonanie
czynności procesowej w odpowiednim czasie. Sąd Okręgowy nie uwzględnił okolicz-
ności dotyczącej niewiedzy powoda. Zdaniem Sądu Okręgowego, powód nie wykazał
jakiejkolwiek staranności. We wniosku o przywrócenie terminu nie wskazał żadnych
przyczyn mających jakikolwiek wpływ na to uchybienie. Sam fakt nieznajomości
prawa nie jest - w myśl art. 168 § 1 k.p.c. - przesłanką usprawiedliwiającą uchybienie
terminowi, tym bardziej że powód był reprezentowany przez profesjonalnego pełno-
mocnika.
Zażalenie na postanowienie z 16 lutego 2007 r. wniosła pełnomocnik powoda
z urzędu, zarzucając naruszenie art. 328 § 1 zdanie drugie k.p.c. w związku z art.
387 § 3 k.p.c. i art. 391 k.p.c. oraz art. 168 § 1 k.p.c. poprzez niezasadne odrzucenie
wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i jego doręczenie wraz z uzasadnie-
niem, art. 327 § 2 k.p.c. poprzez jego niezastosowanie i uniemożliwienie powodowi
złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, art. 328 § 2 k.p.c. w związku
z art. 361 k.p.c. poprzez niewskazanie podstawy prawnej odrzucenia wniosku o spo-
rządzenie uzasadnienia wyroku oraz niewypowiedzenie się w przedmiocie uprawnień
pełnomocnika z urzędu do działania po uprawomocnieniu się orzeczenia. Jednocze-
śnie w oparciu o art. 380 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. pełnomocnik powoda
zakwestionowała rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w przedmiocie oddalenia wnio-
sku o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyro-
6
ku z 20 grudnia 2006 r. oraz doręczenie tego orzeczenia z uzasadnieniem, gdyż nie
jest ono słuszne, bowiem narusza art. 168 § 1 k.p.c. Pełnomocnik powoda wniosła o
uchylenie zaskarżonego postanowienia w całości i przekazanie sprawy (wniosku o
przywrócenie terminu) do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu, ewentual-
nie o jego zmianę i przywrócenie powodowi terminu do złożenia wniosku o sporzą-
dzenie uzasadnienia wyroku z 20 grudnia 2006 r. oraz doręczenie tego orzeczenia
wraz z uzasadnieniem.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Zażalenie jest uzasadnione. Przedstawiony powyżej przebieg postępowania w
kwestii wpadkowej (incydentalnej) dotyczącej przywrócenia terminu do dokonania
czynności procesowej potwierdza tezę, że instytucja procesowa przywrócenia termi-
nu (art. 168 - 172 k.p.c.) należy do najtrudniejszych, a sposób rozpoznania wniosku o
przywrócenie terminu do najbardziej skomplikowanych w całej procedurze cywilnej.
Sąd Okręgowy miał bowiem wyraźne trudności z prawidłowym rozpoznaniem wnio-
sku powoda o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnie-
nia wyroku tego Sądu z 20 grudnia 2006 r. i doręczenie tego orzeczenia wraz z uza-
sadnieniem.
Na obecnym etapie postępowania - po wydaniu przez Sąd Najwyższy posta-
nowienia z 3 lipca 2007 r., I PZ 12/07 - do Sądu Okręgowego należało już tylko do-
konanie oceny spełnienia przez powoda przesłanek przewidzianych w art. 168 § 1
k.p.c. Zgodnie z art. 168 § 1 k.p.c., przywrócenie terminu może nastąpić tylko wtedy,
gdy strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swej winy. Brak winy
strony w uchybieniu terminowi podlega ocenie z uwzględnieniem wszystkich okolicz-
ności danej sprawy, w sposób uwzględniający obiektywny miernik staranności, jakiej
można wymagać od strony dbającej należycie o swoje interesy. Przykładowo, o
braku winy można mówić w wypadku choroby strony lub jej pełnomocnika, która
uniemożliwia nie tylko podjęcie działania osobiście, ale i skorzystanie z pomocy in-
nych osób, w wypadku klęski żywiołowej, katastrofy albo w wypadku udzielenia stro-
nie mylnej informacji przez pracownika sądu (por. postanowienie Sądu Najwyższego
z 11 stycznia 2007 r., II CZ 116/06, LEX nr 258551). Brak winy w niedokonaniu w
terminie czynności procesowej przyjmuje się wówczas, gdy wystąpiły przeszkody
niezależne od strony, w tym także, gdy strona z powodu choroby błędnie zrozumiała
7
pouczenie o sposobie i terminie dokonania czynności procesowej (por. postanowie-
nie Sądu Najwyższego z 5 stycznia 2006 r., I UZ 38/05, OSNP 2007 nr 1-2, poz. 32).
Brak winy strony w uchybieniu terminowi, o którym mowa w art. 168 § 1 k.p.c., pod-
lega ocenie z uwzględnieniem wszystkich okoliczności danej sprawy, w sposób
uwzględniający obiektywny miernik staranności, jakiej można wymagać od strony
dbającej należycie o swoje interesy. Błąd profesjonalnego pełnomocnika w zakresie
stosowania prawa nie może stanowić podstawy do żądania przywrócenia terminu
(por. postanowienie Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2007 r., III CZ 22/07, LEX nr
319631).
Przypomnienie poglądów orzecznictwa na kwestię okoliczności usprawiedli-
wiających uchybienie przez stronę terminowi do dokonania czynności procesowej
było celowe w kontekście przedstawionych przez powoda przyczyn tego uchybienia.
Wbrew temu, co przyjął Sąd Okręgowy w podstawie faktycznej zaskarżonego
zażaleniem postanowienia z 16 lutego 2007 r., przyczyny tej nie stanowiła wyłącznie
nieznajomość prawa procesowego przez powoda. Uzasadniając zaskarżone posta-
nowienie Sąd Okręgowy stwierdził, że we wniosku o przywrócenie terminu powód nie
negował uchybienia terminowi, powołał się jedynie na swoją niewiedzę o terminach,
która uniemożliwiła mu dokonanie czynności procesowej w odpowiednim czasie. Sąd
Okręgowy nie uwzględnił tej okoliczności - dotyczącej niewiedzy powoda - jako
usprawiedliwienia uchybienia argumentując, że sam fakt nieznajomości prawa nie
jest według art. 168 § 1 k.p.c. przesłanką usprawiedliwiającą uchybienie terminowi,
tym bardziej że powód był reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika.
Przytoczona argumentacja Sądu Okręgowego jest istotnym uproszczeniem - a
nawet przeinaczeniem - rzeczywistych przyczyn uchybienia terminowi podanych
przez powoda.
Faktycznie wniosek o przywrócenie terminu opierał się na dwóch zasadni-
czych przyczynach - zupełnie innych niż niewiedza powoda co do terminów proce-
sowych, ponadto całkowicie pominiętych przez Sąd Okręgowy - a mianowicie na tym,
że po pierwsze - powód, pozbawiony wolności i przebywający w zakładzie karnym,
nie był powiadomiony o terminie rozprawy apelacyjnej, a o tym, że rozprawa ta się
już odbyła i jakiej treści zapadł wyrok, dowiedział się od swojego pełnomocnika 12
stycznia 2007 r., czyli po terminie do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia,
po drugie - pełnomocnik powoda z urzędu była przekonana, że jej umocowanie do
8
reprezentowania powoda w procesie wygasło z chwilą wydania prawomocnego wy-
roku przez Sąd drugiej instancji.
Wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej powód
uzasadnił przede wszystkim tym, że jest pozbawiony wolności i dlatego nie złożył w
ustawowym terminie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Również z tej
przyczyny (przebywania w zakładzie karnym) nie miał kontaktu ze swoim pełnomoc-
nikiem i nie został zawiadomiony o terminie rozprawy apelacyjnej, na skutek czego
nie wiedział, kiedy i jakiej treści zapadł wyrok. Dopiero 12 stycznia 2007 r. dowiedział
się od swojego pełnomocnika, że nie został złożony wniosek o sporządzenie uza-
sadnienia. Niezachowanie terminu do dokonania tej czynności nastąpiło bez jego
winy, gdyby bowiem nie był pozbawiony wolności, wówczas z całą pewnością dowie-
działby się o treści wyroku i złożył w odpowiednim terminie stosowny wniosek. Na
rozprawie przed Sądem Okręgowym, wyznaczonej w celu rozpoznania wniosku po-
woda o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wy-
roku z 20 grudnia 2006 r. i doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem, powód oświad-
czył, że został po terminie (do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wy-
roku) zawiadomiony przez swojego pełnomocnika, iż „sprawa się odbyła” [...]. Z kolei
pełnomocnik powoda podniosła, że jej zdaniem nie była już zobowiązana do złożenia
wniosku o uzasadnienie wyroku. Po rozprawie być może zbyt późno zawiadomiła
powoda, że nie była zobowiązana do złożenia tego wniosku. W zażaleniu na posta-
nowienie z 22 marca 2007 r. pełnomocnik powoda stwierdziła, że w rozpoznawanej
sprawie wystąpiła szczególna okoliczność związana z pozbawieniem powoda wolno-
ści. Jej zdaniem, w obecnym stanie prawnym wyrok sądu drugiej instancji jest pra-
womocny z chwilą ogłoszenia, a zatem umocowanie pełnomocnika z urzędu kończy
się z tą chwilą. Złożenie przez pełnomocnika z urzędu wniosku o sporządzenie uza-
sadnienia wyroku i jego doręczenie mogłoby być potraktowane jako zgłoszone przez
osobę nieuprawnioną. Tylko powód osobiście mógł złożyć ten wniosek. Na skutek
pozbawienia wolności uzyskał on wiadomość o zapadłym wyroku po upływie terminu
do złożenia wniosku. Uchybienie terminowi nastąpiło jednak bez jego winy. Brak jest
również winy pełnomocnika, gdyż jego pełnomocnictwo ustało.
Przytoczone powyżej okoliczności - przede wszystkim fakt pozbawienia po-
woda wolności i przebywania w zakładzie karnym - wymagały oceny z punktu widze-
nia spełnienia przesłanek z art. 168 § 1 k.p.c., od czego Sąd Okręgowy się uchylił.
Stanowiło to podstawę do uchylenia zaskarżonego postanowienia Sądu Okręgowego
9
z 16 lutego 2007 r. w całości i przekazania sprawy (wniosku o przywrócenie terminu
do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku z 20 grudnia 2006 r. i doręczenie orze-
czenia z uzasadnieniem) do ponownego rozpoznania na podstawie art. 3941
§ 3
k.p.c. w związku z art. 39815
§ 1 k.p.c.
W związku z podnoszoną przez pełnomocnika powoda z urzędu kwestią
ewentualnego wygaśnięcia umocowania pełnomocnika ustanowionego przez sąd z
chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu drugiej instancji, należy stwierdzić, że
zagadnienie to nie jest jednolicie rozstrzygane w doktrynie i orzecznictwie. W doktry-
nie (por. np. T.Ereciński, J.Gudowski, M.Jędrzejewska: Kodeks postępowania cywil-
nego. Komentarz. Tom I, Warszawa 2006 i 2007, tezy do art. 91) podniesiono, że po
zmianie Kodeksu postępowania cywilnego ustawami z 2 lipca 2004 r. i 22 grudnia
2004 r. (które weszły w życie 5 i 6 lutego 2005 r.) powstał problem, czy pełnomoc-
nictwo procesowe obejmuje z mocy prawa - na podstawie art. 91 k.p.c. - umocowa-
nie do wniesienia skargi kasacyjnej oraz skargi o stwierdzenie niezgodności z pra-
wem prawomocnego orzeczenia, a także do występowania w postępowaniu zaini-
cjowanym wniesieniem tych skarg. W związku z tym wyrażono pogląd, że skoro art.
91 k.p.c. nie uwzględnia obu omawianych skarg, to należy przyjąć, że pełnomocnic-
two procesowe (wynikające z umocowania przez stronę albo z ustanowienia pełno-
mocnika przez sąd) nie obejmuje z mocy prawa uprawnienia do ich wniesienia.
Gdyby ustawodawca chciał rozciągnąć zakres umocowania także na obie skargi,
uczyniłby to podobnie jak w odniesieniu do skargi o wznowienie postępowania, która
jako środek prawny przysługujący od prawomocnego orzeczenia (podobnie jak
skarga kasacyjna oraz skarga na bezprawność) została osobno wymieniona w art.
91 k.p.c.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego - po pewnych wahaniach - przyjmuje się
ostatnio, że udzielenie pełnomocnictwa do reprezentowania strony w określonej
sprawie bez ograniczenia jego zakresu oznacza umocowanie go także do sporzą-
dzenia i wniesienia skargi kasacyjnej (por. postanowienie z 7 kwietnia 2006 r., III CZ
13/06, OSNC 2006 nr 10, poz. 176), nie obejmuje natomiast umocowania do wnie-
sienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (por.
postanowienie z 23 marca 2007 r., V CZ 18/07, LEX nr 274243). To samo należy
odnieść do zakresu umocowania pełnomocnika ustanowionego przez sąd (por. po-
stanowienie z 24 sierpnia 2007 r., I CZ 98/07, niepublikowane, w którym przyjęto, że
z chwilą wydania prawomocnego orzeczenia przez sąd drugiej instancji nie wygasa
10
pełnomocnictwo ustanowione z urzędu, a pełnomocnik ustanowiony przez sąd jest
uprawniony do wniesienia skargi kasacyjnej). We wcześniejszym orzecznictwie
przyjmowano, że skoro art. 91 pkt 1 k.p.c. stanowi, iż zakres pełnomocnictwa proce-
sowego obejmuje czynności związane z nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia,
przysługującym od prawomocnego orzeczenia, jakim jest skarga o wznowienie po-
stępowania (art. 399 k.p.c.), i obejmuje postępowanie wywołane jej wniesieniem, to
czynnościami procesowymi łączącymi się ze sprawą w rozumieniu art. 91 pkt 1 k.p.c.
są także czynności związane z innymi nadzwyczajnymi środkami prawnymi przysłu-
gującymi od prawomocnych orzeczeń i podejmowane w postępowaniu wywołanym
ich wniesieniem. Takimi środkami są skarga kasacyjna (art. 3981
k.p.c.) i skarga o
stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (art. 4211
k.p.c.).
Żadne racje nie przemawiają za tym, żeby zakres pełnomocnictwa procesowego był
ograniczony tylko do jednego nadzwyczajnego środka prawnego przysługującego od
prawomocnego orzeczenia i postępowania wywołanego jego wniesieniem, a nie
obejmował innych takich środków i postępowań wywołanych ich wniesieniem (por.
postanowienie z 24 sierpnia 2005 r., II CZ 73/05, Monitor Prawniczy 2006 nr 23, s.
1276, LEX nr 202645).
Biorąc pod uwagę, między innymi, przytoczone orzeczenia i poglądy doktryny,
Sąd Okręgowy powinien ocenić, jakie znaczenie - w związku z wnioskiem powoda o
przywrócenie terminu - nadać zachowaniu jego pełnomocnika z urzędu, w szczegól-
ności niezłożeniu wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku z 20 grudnia 2006 r.
w związku z przyjętym założeniem, że pełnomocnictwo z urzędu wygasło z chwilą
wydania prawomocnego wyroku przez Sąd Okręgowy. Ustanowienie pełnomocnika
procesowego przez sąd jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa proceso-
wego przez stronę, a działanie na podstawie tego umocowania (lub zaniechanie
działania) pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego (por. posta-
nowienie z 24 lutego 2006 r., II CZ 1/06, LEX nr 201029). Kwestia przyczyn (uspra-
wiedliwionych lub nie) niezłożenia przez pełnomocnika powoda w ustawowym termi-
nie wniosku o sporządzenie uzasadnienia nie została przez Sąd Okręgowy w jaki-
kolwiek sposób rozważona.
Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd Najwyższy orzekł jak w senten-
cji postanowienia.
========================================