Urlop

W pracy mamy tabelkę z wolnymi dniami urlopowymi. Wg tej tabelki przez najbliższe 4 miesiące nie można wziąć ani jednego dnia urlopu a do końca roku jest łącznie około 20 wolnych dni. Czy pracodawca ma prawo zablokować urlopy przez tak długi okres czasu? Mam do wykorzystania jeszcze ponad 20 dni a w najbliższym czasie nie mam możliwości wzięcia nawet 1 dnia wolnego na wizytę u lekarza.
anonim cytuj
30-05-2024
Pracodawca ma prawo do zarządzania urlopami pracowników, jednak nie może całkowicie zablokować możliwości skorzystania z urlopu przez dłuższy okres bez uzasadnionych powodów. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy:

Prawo do urlopu: Zgodnie z art. 152 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, który powinien być udzielony w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu, aby pracownik mógł go wykorzystać, zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy.

Plan urlopów: Art. 163 Kodeksu pracy wskazuje, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jeżeli jednak pracodawca blokuje możliwość skorzystania z urlopu przez długi okres, powinien to uzasadnić istotnymi potrzebami zakładu pracy.

Obowiązek udzielenia urlopu: Pracodawca nie może uniemożliwiać pracownikowi skorzystania z przysługującego mu urlopu przez długi czas. Jeśli do końca roku masz do wykorzystania 20 dni urlopu, pracodawca powinien umożliwić Ci ich wykorzystanie. W przeciwnym razie naraża się na zarzut naruszenia przepisów o urlopach, co może skutkować odpowiedzialnością prawną.

Urlop na żądanie: Należy pamiętać, że masz prawo do 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym, które możesz wykorzystać w terminie przez siebie wskazanym, a pracodawca nie może odmówić jego udzielenia, chyba że występują szczególne okoliczności.

Podsumowując, pracodawca nie powinien całkowicie blokować możliwości skorzystania z urlopu przez tak długi okres bez uzasadnionych przyczyn. Masz prawo domagać się udzielenia urlopu zgodnie z przepisami prawa pracy. W przypadku dalszych problemów warto rozważyć skierowanie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.
 
anonim cytuj
29-08-2024

Sugerowane Tematy

Mały metraż a księga wieczysta.
Biuro pośrednictwa nieruchomościami ogłosiło sprzedaż kawalerki 18m2. W czasie rozmowy poinformowano mnie, że lokal ten nie ma księgi wieczystej. Powodem tego jest mały metraż. Czy rzeczywiście na tak małe lokale nie można założyć KW. Bardzo proszę o odpowiedź....
Czy jestem odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez mojego dziecka?
Witam, Mam pewien problem prawny i nie jestem pewien, jak powinienem się zachować w tej sytuacji. Kilka dni temu moje dziecko, które ma 8 lat, bawiło się w naszym ogrodzie z kolegami. Podczas zabawy ich piłka wystrzeliła i uderzyła w sąsiadujące ogrodzenie sąsiada, powodując uszkodzenia. Sąsiad poinformował mnie o tym zajściu i zażądał, żebym naprawił zniszczone ogrodzenie, a także zapłacił za koszty naprawy. Niestety, nie mam ubezpieczenia...
Rozwiązanie umowy o pracę.
Witam. Mam zamiar zrezygnować z pracy tylko jest mały problem. Z końcem 23r skończyła mi się umowa zlecenie która podpisałam. Od stycznia 24r jestem na umowie o pracę na pół etatu. Do fizycznego podpisania umowy nie doszło do dnia dzisiejszego, umowa jest tzw. Słowna. Zgłoszona do ZUS-u jestem. Czy w momencie gdy będę chciała odejść z pracy obowiązuje mnie jakiś okres wypowiedzenia? Czy mogę z dnia na dzień odejść? Za porozumieniem stron wątpię ż...
Świadek
Czy na świadka do sądu na rozprawę można sobie wziąć każdego, nie pytając danej osoby o zgodę?...

Wyszukiwarka