Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników?

Dzień dobry. Zamierzam sprzedać mieszkanie. Zainteresowanie wyraziły osoby, które przy jego zakupie będą posiłkować się kredytem - powiedzieli mi, że muszą "dobrać trochę kredytu" bo nie mają tyle własnych środków. Wolałabym sprzedać mieszkanie gotówkowcom. Teraz zastanawiam się, jak to zrobić bezpiecznie dla siebie. Oni chcą podpisać umowę przedwstępną u notariusza. Co powinno się w niej znaleźć? Zależy mi na w miarę szybkiej sprzedaży, tak góra miesiąc, półtora na załatwienie formalności. Co będzie ode mnie wymagane, by oni dostali kredyt? Dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
10-04-2024
Może to potrwać dłużej i to wszystko. Ty nie ryzykujesz. To oni po umowie przedwstępnej wnioskują o kredyt i jak go dostaną to Zawiercie ostateczna umowę. Przemysł kwestie zaliczki czy zadatku. Bo to różne rzeczy i ile zgodzisz się czekać aż oni uzyskają kredyt. Zazwyczaj miesiąc dwa to max żeby to załatwić, notariusz wie co powinno się znaleźć i was poinstruuje. Możesz też dopytać co i jak.
 
anonim cytuj
10-04-2024
I nie ma się co obawiać takiej formy zakupu. Ponad 80 procent mieszkań jest kupowanych na kredyt hipoteczny więc jest to bardzo powszechny sposób transakcji.
 
anonim cytuj
10-04-2024
Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Mam jeszcze dwie wątpliwości:
- podobno do uzyskania kredytu trzeba dostarczyć akt notarialny sprzedawcy (akt sporządzony w czasie gdy ja kupowałam mieszkanie od mojego sprzedawcy). Czy to jest konieczne? Jest przecież księga wieczysta. Poza tym nie wyobrażam sobie by moje dane i tej drugiej osoby przekazać obcym ludziom. Poza tym kwestia chociażby ceny, jaką ja za mieszkanie zapłaciłam.
- czy potrzebna jest ocena rzeczoznawcy i w jaki sposób to wygląda.
 
anonim cytuj
10-04-2024
Akt notarialny na pewno będzie potrzebny. Zresztą on i tak jest potrzebny nawet wtedy kiedy sprzedajesz mieszkanie za gotówkę. Oraz odwiedzi ciebie rzeczoznawca z banku lub innego podmiotu aby wycenić mieszkanie.
 
anonim cytuj
10-04-2024
Ale czy to oznacza, że mam przekazać swój akt notarialny obcym ludziom aby poszli z nim do banku? Czy można to jakoś inaczej załatwić. Rozumiem, że mam dostarczyć niezbędne dokumenty notariuszowi, który stwierdzi, że one są w porządku. Sama tak kupowałam mieszkanie. Ale danie takiego dokumentu obcym ludziom, aby mogli go dołączyć do wniosku to trochę dla mnie dziwne. Tym bardziej, że nie mam drugiej kopii i nie chcę wchodzić w dodatkowe koszty. Inna sprawa, że umowa przedwstępna ma być zawarta u notariusza, tam okażę dokumenty, to czy sam fakt zawarcia takiej umowy nie będzie dostatecznym faktem, że wszystko jest w porządku.
 
anonim cytuj
10-04-2024

Sugerowane Tematy

Praca i studia.
Mam małe pytanie co do paragrafu 17 KP. W październiku rozpocząłem studia zaoczne w mieście, w którym pracuje i mieszkam. Praca jest dwuzmianowa (6:15-14:15 i 12-20) i już zaczynają się problemy. Zgłosiłem swojemu kierownikowi, że podjąłem studia, na jego prośbę wydrukowałem mu plan zajęć na semestr zimowy żeby wiedział jak ma mi ustawiać godziny pracy. I jak na złość znowu ustawił mi tak godziny pracy, że w piątek nie mogę pojawić się na zajęci...
Czy mogę wystąpić o alimenty na dziecko, jeśli jestem tylko ojczymem?
Hej, Mam pewien dylemat prawny związany z moją sytuacją rodzinno-finansową i szukam pomocy w zrozumieniu moich praw. Otóż, od kilku lat jestem partnerem kobiety, która ma dziecko z poprzedniego związku. Bardzo się zżyliśmy i staram się być dobrym opiekunem dla jej dziecka, ale teraz mamy poważny problem. Niedawno okazało się, że biologiczny ojciec dziecka przestał płacić alimenty, co powoduje duże trudności finansowe w naszym gospodarstwie ...
Testament.
Mój wujek (jestem jego bratanicą), chce zapisać mi w testamencie całe mieszkanie, jestem jedynym żyjącym członkiem jego rodziny. Jego żona zmarła kilka lat temu i ma dwójkę żyjącego rodzeństwa, które mają dzieci. Wujek i ciocia nie mieli dzieci. Czy wujek może mi w całości zapisać w testamencie całe mieszkanie czy będzie on nie ważny ze względu na rodzinę cioci, czy jej rodzina pomimo spisanego testamentu przez wujka po jej śmierci ma prawa do te...
Znaleziony portfel.
Znalazłam portfel z dokumentami w sklepie, w którym pracuję. Czy mogę napisać do właściciela, gdzie się znajduje, czy RODO tego zabrania? Jeśli nie, to co mam zrobić z portfelem?...

Wyszukiwarka