Odrzucenie spadku po terminie.

Witam mam mały problem od śmierci Taty minęło 6 lat. Teraz zgłosił się do mnie komornik z żądaniem spłaty zadłużenia po Tacie bo nie odrzuciłem spadku. O żadnych długach itd nigdy nie wiedziałem z tego co mi było wiadomo tata też nie miał żadnych kredytów itd. Ale na aktualną chwilę wychodzi że jednak coś było zatajone o czym nie wiedziałem. Spadku nie odrzuciłem bo
nie było co odrzucać Tata nic nie posiadał, na chwilę śmierci był bezrobotnym, wszystkie rachunki itd płaciłem ja, był na moim utrzymaniu.
Po tacie nie zostało nic, brak jakiegokolwiek inwentarza mieszkania majątku itd. po prostu totalne 0. Moje pytanie czy da się coś z tym jeszcze zrobić? BO boję się że nawet po zapłaceniu tej kwoty mowa tutaj o około 5 tys. zaraz coś wyskoczy z szafy i się zrobi z tego 50 tyś. Nie wiem nawet czego można się spodziewać po 6 latach. Istnieje coś takiego jak przedawnienie ?
anonim cytuj
06-04-2024
Spadek to nie tylko to co posiadała osoba zmarła. Do spadku należą także niespłacone zobowiązania , tj. długi.
 
anonim cytuj
06-04-2024
W sytuacji podanej w pytaniu jest już za późno na odrzucenie spadku. Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
 
anonim cytuj
06-04-2024
Teraz zgłosił się do mnie komornik z żądaniem spłaty zadłużenia po Tacie

Można powołać się na przedawnienie.
Z art. 804 § 2. Kodeksu postępowania cywilnego wynika, że jeżeli z treści tytułu wykonawczego wynika, że termin przedawnienia dochodzonego roszczenia upłynął, a wierzyciel nie przedłożył dokumentu, o którym mowa w art. 797 § 11, organ egzekucyjny odmawia wszczęcia egzekucji.
 
anonim cytuj
06-04-2024
Musisz złożyć oświadczenie co do uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia pod wpływem błędu oświadczenia w przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia spadku. We wniosku powinieneś wskazać, że dochowałeś należytej staranności co do zapoznania się ze stanem faktycznym majątku spadkodawcy. Wskazać ewentualnie inne kwestie które doprowadziły do błędu co do podjętej decyzji o nieodrzucenia spadku.
Sam raczej sobie nie poradzisz. Polecam skorzystanie z usług Adwokata. Przedstawisz mu stan faktyczny, napisze stosowne oświadczenie.
 
anonim cytuj
06-04-2024

Sugerowane Tematy

termin odwołania wypowiedzenia
Składając oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Czy termin odwołania wypowiedzenia 7 dni jest nieprzekraczalny? Czy da się go "obejść"? Myślę tu o odwołaniu od oświadczenia i przywrócenie na dotychczasowe stanowisko pracy....
Uzupełnienie pozwu.
Dostałem wezwanie o uzupełnienie pozwu. Na razie jest tylko na moim panelu, listu nie otrzymałem jeszcze, mimo że wysłany tydzień temu. Czy mogę już napisać pismo uzupełniające i odesłać do sądu czy muszę czekać i odebrać najpierw ten list?...
Pieniądze na koncie zablokowane przez komornika
Witam. Nie wiedziałam że mam komornika na koncie bankowym, na które wpływała kwota wolna czyli 2230 zł z wypłaty mojej. Wczoraj syn przelał na to moje konto 2 tys, po czym automatycznie zostało zablokowane przez komornika. Czy jest szansa żeby te pieniądze odzyskać? To była wypłata syna...
pożyczka pieniędzy
W jaki sposób najtaniej i legalnie mogę pożyczyć komuś gotówkę? Wystarczy umowa pożyczki na określony procent i PCC?...

Wyszukiwarka