Darowizna mieszkania za dożywotnią opiekę.

Dzień dobry. Moja matka twierdzi, że dorosłe dzieci powinny sponsorować rodziców, gdyż Ci mają niskie emerytury.
Moja matka ma 3700 netto emerytury (uważam ze nie jest tragicznie. Nie leczy się na nic. Nie kupuje żadnych lekarstw)
Mój brat otrzymał od matki darowiznę mieszkania z dożywociem.
Czy w takiej sytuacji, on jest zobowiązany do ewentualnego wsparcia finansowego matki ?
Matka zawsze do mnie kieruje te słowa, jakby oczekiwała ode mnie wsparcia.
Sama mam córkę 12 i zarabiam 6500 netto i uważam, że w mojej sytuacji jak i w jej (potrafi z emerytury utrzymywać się ale nie na luksusowym poziomie)
Czy ktoś wie jak to prawie wygląda?
anonim cytuj
06-04-2024
Nikt nie jest zobowiązany do sponsorowania nikogo. Rodzice, jeśli znajdą się w niedostatku, co trzeba uzasadnić, mogą żądać od dzieci alimentów i tylko sąd może je orzec, a komornik ściągać.
 
anonim cytuj
06-04-2024
No tak ale emerytura 3700 to nie jest niedostatek.
 
anonim cytuj
06-04-2024
Nie jest zdefiniowane pojęcie niedostatku, to podlega ocenie każdego przypadku. Biorąc pod uwagę polskie realia i koszty utrzymania, Pani mama nie znajduje się w niedostatku. Chyba, że zachodzą dodatkowe okoliczności, ciężka, przewlekła choroba, wysokie koszty leczenia i rehabilitacji.
 
anonim cytuj
06-04-2024
Poinformować matkę, że jeżeli oczekuje pomocy finansowej to powinna kierować się do brata, który dostał mieszkanie umową dożywocia. On jest zobowiązany do pomocy w pierwszej kolejności. Na ten moment matka o ile nie jest chora i nie wydaje całej emerytury na leki nie znajduje się w niedostatku. Niedostatek w pojęciu ogólnym oznacza brak zaspokojonych podstawowych potrzeb. Gdyby jednak w takowym była brat powinien takowe potrzeby jej zapewnić .
 
anonim cytuj
06-04-2024
Jeśli mieszkanie przepisane jest za dożywotnią opiekę, to na obdarowanym ciąży utrzymanie i opieka nad dożywotnikiem za życia jak i po śmierci (pogrzeb według zwyczaju).
 
anonim cytuj
06-04-2024

Sugerowane Tematy

Kupno auta a zajęcie komornicze.
Mam pytanie, chce kupić auto, mój mąż ma komornika, czy gdy go zrobię współwłaścicielem to komornik może zająć to auto ?...
Dożywotnia służebność.
Jestem właścicielem mieszkania, które zamierzam sprzedać ale w księdze wieczystej tego lokalu jest wpis w dziale 3 KW odnośnie ograniczonego prawa rzeczowego o nieodpłatnej dożywotnej służebności osobistej dla mojego dziadka i babci, którzy już zmarli. Mam pytanie czy sama muszę wyprostować te zmiany w księdze wieczystej czy podczas sprzedaży zrobi to notariusz....
Zatarcie skazania.
Dzień dobry, czy można starać się o zatarcie skazania po 5 latach od zwolnienia warunkowego z ZK jeśli toczy się w tym czasie sprawa karna, w której osoba jeszcze nie została skazana i nie ma prawomocnego wyroku ?...
Podpisanie umowy najmu u notariusza.
Koleżanka chce wynająć mieszkanie. Właściciel chce, aby umowę podpisać u notariusza. Czy to jest normalne postępowanie, Znajoma pierwszy raz będzie podpisywać taką umowę? Jak to się odbywa czy u notariusza stawiają się wynajmujący i najemca. Na co zwrócić uwagę zarówno z punktu widzenia najmującego jak i wynajmującego?...

Wyszukiwarka