Zasiedzenie nieruchomości.

Kupiłem w 2008 r aktem notarialnym działkę rolną. Księga wieczysta czysta. Płacę podatek rolny.
A tu niespodzianka, właśnie dostałem 2024r pismo sądowe o zakazie zbywania i obciążania tej nieruchomości ! I pozew o stwierdzenie nabycia przez zasiedzenie 30 lat.
Czy to możliwe? Fakt jest taki, że w momencie zakupu działki w 2008r. oglądałem ją i nie było tam żadnych upraw - ziemia była porośnięta zachwaszczoną trawą. I więcej później tam nie byłem.
W pozwie jest powołanie się na kupno tej działki w 1974r na umowę ustną przez nieżyjącego ojca pozywającego i ustne przekazanie mu tej działki. Informuje o użytkowaniu tej działki od tego czasu. ŻADNYCH DOWODÓW. Podobno są świadkowie? Pozew wystawiony przez adwokata.
Czy to jest możliwe, że wygra sprawę?
anonim cytuj
21-02-2024
Czy możliwe? tak.
Czy prawdopodobne? Któż to wie.
Masz dowody na zachwaszczenie i brak użytkowania przez powoda w 2008?
 
anonim cytuj
21-02-2024
Byłem z kolegą, który może potwierdzić, że w 2008r. pole było zachwaszczone.
Facet powołuje się na okres czasu od 1974r. czyli 30 lat minęło w 2004r. Mój zakup w 2008r
Bo ja uważam w tym momencie, że zostałem przez niego w ten sposób oszukany, gdyż moja hipoteka była czysta i kupiłem w 2008r dobrej wierze. Nie ujawnił swoich roszczeń.
Dzisiaj jadę spotkać się z osobą, od której kupiłem tą działkę.
1. Czy miał wtedy obowiązek wystąpić o zasiedzenie i wpis do KW?
2. Czy to zaniechanie nie przerywa/unieważnia jego roszczenia?
2. Czy jest jakiś okres przedawnienia roszczeń? Jestem właścicielem od 16 lat.
 
anonim cytuj
21-02-2024
Ad. 1 Nie. Wystąpienie o stwierdzenie zasiedzenia to prawo, a nie obowiązek.
Ad. 2 Jak wyżej.
Ad. 3 Nie. Roszczenie o stwierdzenia zasiedzenia nie przedawnia się.
 
anonim cytuj
21-02-2024
No to chyba niemożliwe. Czyli co, mam stać przy działce i pilnować, czy ktoś nie uprawia działki ? Roszczenie dotyczy okresu, kiedy nie byłem właścicielem!
Czyli stawiam dom w 2024r. na swojej działce z czystą hipoteką i ktoś po 40 latach występuje o to, że to jego własność, bo uprawiał ją w latach 1974 - 2004 ??? I dom też będzie jego?
I co wtedy -to jakaś paranoja.
 
anonim cytuj
21-02-2024
Zakładam, że nie wiedziałeś w chwili zakupu działki, że ktoś inny rości sobie do niej prawa - w takim razie to co opisujesz nie ma wpływu na twoje prawo do nieruchomości. Sytuacja podpada pod art. 5 ukwh.
 
anonim cytuj
21-02-2024
Zgadza się, powinieneś powołać się przed sądem na art. 5 ukwh.
Natomiast gdyby sąd mimo to orzekł, że doszło do zasiedzenia wówczas oznaczałoby to, że nie jesteś i nigdy nie był właścicielem.
Jeśli do zasiedzenia doszło w 2004, to osoba sprzedająca tę nieruchomość w 2008 r. nie miała prawa nią rozporządzać i czynność sprzedaży była bezskuteczna. Podkreślam - wszystko zależy od tego, czy sąd uzna, że doszło do skutecznego zasiedzenia.
 
anonim cytuj
21-02-2024
Nie mogę się zgodzić. Niezależnie od stwierdzenia zasiedzenia w chwili sprzedaży nieruchomości zbywca był ujawniony w księdze jako właściciel, a z tego co pisze autor nabył on działkę w dobrej wierze. Jako, że była to sprzedaż, nie ulega wątpliwości że czynność była odpłatna. Był zatem chroniony poprzez rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych i skutecznie nabył działkę.
Polecam w tym zakresie chociażby lekturę wyroku Sądu Najwyższego z dnia 21 lutego 2013 r., wydanym w sprawie IV CSK 481/12, gdzie wprost wskazane jest iż "nie budzi wątpliwości możliwość objęcia ochroną wynikającą z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych przypadku, w którym przyczyną niezgodności pomiędzy stanem ujawnionym w księdze a rzeczywistym stanem prawnym był upływu terminu zasiedzenia nieruchomości biegnącego przeciwko jej wpisanemu właścicielowi".
 
anonim cytuj
21-02-2024
Dla przypomnienia faktów: w 2008r kupiłem działkę z czystą hipoteką. W 2024 otrzymałem pozew od nieznanej mi osoby o zasiedzenie mojej działki 30lat od (1974 do 2004). NIE MA WYROKU, dopiero mam odpowiedzieć na ten pozew.
W kodeksie cywilnym jest:
Art. 175. Odpowiednie stosowanie przepisów ustawy do biegu zasiedzenia
Do biegu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o biegu przedawnienia roszczeń.
W jaki sposób zastosować ten artykuł w moim przypadku?
 
anonim cytuj
21-02-2024

Sugerowane Tematy

Pracodawca nie opłaca składek ZUS
Dowiedziałam się że mój pracodawca nie opłaca moich składek ZUS od kwietnia 2019 roku. Dodatkowo od sierpnia nie wysyła do ZUS raportów rozliczeniowych. Na moim koncie PUE przedstawione są pozycje tylko do lipca. Reszty nie ma. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Jestem od dwóch tygodni na zwolnieniu lekarskim. Czy mogę mieć z tego tytułu jakieś problemy? Co mogę z tym zrobić skoro nie mam kontaktu z pracodawcą, ponieważ tydzień temu stosunek ...
Kupiłam mieszkanie, wykończyłam je i teraz sprzedałam. Jakiej wysokości podatek zapłacę?
Kupiłam mieszkanie od dewelopera w 2020 roku za 388 500zl. Materiały plus meble pozwalające na wykończenie mieszkania pod klucz wyniosły 50 000 zł. Sprzedałam dzisiaj mieszkanie za 500 000 zł. Jakiej wysokości podatek zapłacę?...
Jak bezpiecznie kupić zadłużoną nieruchomość?
Witam. Zamierzam kupić dom od małżeństwa, którzy mają długi i komornika. Z tego co wiem, to komornik ma odebrać dług u notariusza i resztę pieniędzy im oddać. Ludzie ci chcą za te pieniądze kupić mieszkanie. Są to alkoholicy i obawiam się, że pieniądze szybko znikną a oni się nie wyprowadzą. Jak mogę się przed tym zabezpieczyć? Co zrobić, żeby w razie czego eksmisja była skuteczna?...
Wypowiedzenie umowy użyczenia.
Moja siostra zameldowała w naszym domu swojego faceta z którym ma małe dziecko. Mieszkają tu od ponad roku. Za prąd płacę ja ,on się nie dokłada do rachunków .Jestem z siostrą współwłaścicielem nieruchomości i całej działki. Czy mogę w tym przypadku wypowiedzieć umowę użyczenia mieszkania temu mężczyźnie pomimo iż został tu zameldowany przez moją siostrę i ja się początkowo na to zgodziłem?...

Wyszukiwarka