Testament.

Mój wujek (jestem jego bratanicą), chce zapisać mi w testamencie całe mieszkanie, jestem jedynym żyjącym członkiem jego rodziny. Jego żona zmarła kilka lat temu i ma dwójkę żyjącego rodzeństwa, które mają dzieci. Wujek i ciocia nie mieli dzieci. Czy wujek może mi w całości zapisać w testamencie całe mieszkanie czy będzie on nie ważny ze względu na rodzinę cioci, czy jej rodzina pomimo spisanego testamentu przez wujka po jej śmierci ma prawa do tego mieszkania? Bardzo proszę o pomoc
anonim cytuj
19-02-2024
Czy mieszkanie jest wyłączną własnością wujka, czy też było współwłasnością wujka i cioci, a może własnością jedynie cioci?
 
anonim cytuj
19-02-2024
Mieszkanie było współwłasnością wujka i cioci.
 
anonim cytuj
19-02-2024
W takim razie - o ile ciocia nie pozostawiła testamentu, w którym jedynym swoim spadkobiercą czyni swojego męża, a Twojego wujka - własność mieszkania na ten moment wygląda tak:
3/4 mieszkania należy do wujka, tj. 1/2 która zawsze była jego + 1/2 z połowy jego żony, którą po niej odziedziczył;
1/4 mieszkania należy do spadkobierców cioci - i ta część jest już ich, nawet jeśli postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone.
Innymi słowy, wujek może Ci testamentem przekazać wszystko co jest jego, ale jego jest nie całe mieszkanie, a 3/4 mieszkania.
Żeby być właścicielem całego mieszkania należy najpierw przeprowadzić postępowanie spadkowe po cioci (o ile nie zostało jeszcze przeprowadzone), a następnie dogadać się z rodzeństwem cioci co do formy przekazania wujkowi/Tobie tej 1/4 mieszkania, które odziedziczyli po cioci - mogą darować tą część, mogą w dziale spadku i zniesieniu współwłasności oddać tą część bez spłaty lub ze spłatą, a mogą też tą część sprzedać.
 
anonim cytuj
19-02-2024

Sugerowane Tematy

Czy mogę odmówić zwolnienia lekarskiego?
Czy mogę odmówić zwolnienia lekarskiego? Wolę wykorzystać urlop, niż przebywać na zwolnieniu lekarskim, żeby nie tracić pieniędzy....
Wykreślenie z BIK.
Pytanie, zaległość za fv spłacona 2 lata temu, ale w BIK dalej widnieje. Pytanie jest jakiś sposób na wyciągnięcie kasy od nieuczciwego kontrahenta ? Z 10 maili wysłanych z apelem o usunięcie wpisu....
Sprzedaż ubrań
Wystawiam rzeczy do sprzedaży na VINTED, są to rzeczy używane oraz nowe z metkami lub bez, na które nie posiadam paragonów, jednakże są zakupione w okresie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wystawienia do sprzedaży w serwisie VINTED. Pracuje na etacie, czy jestem zobowiązana odprowadzać podatek od sprzedaży? Jeśli tak to w jakiej formie, comiesięcznej, rocznej przy okazji zeznania podatkowego? Ubrania nowe, z metkami sprzedaję ze stratą, czyli po c...
Obowiązek alimentacyjny ojca powstający przed urodzeniem dziecka.
Partner zostawił mnie w ciąży , teraz mam takie pytanie złożyłam wniosek o ojcostwo i alimenty ale z tego co mi wiadomo mogę się starać od poczęcia czy to jest prawda??...

Wyszukiwarka