Otrzymałam w darowiźnie dom i działkę. Później wzięłam ślub i rozszerzałam umową majątkową małżeńską wspólność i wyszczególniona była ta darowizna od rodziców ze tez wchodzi w majątek wspólny. Czy ten akt notarialny jest sporządzony zgodnie z prawem? Chce się z nim rozwieźć i teraz nie wiem czy musimy to dzielić na pół?
Jeżeli akt był prawidłowo sporządzony a w konsekwencji mąż został dopisany do księgi wieczystej tej działki to tak jesteście współwłaścicielami i majtek ten będziecie dzielić przy podziale majątku wspólnego.
anonim cytuj
17-11-2023
Ale darowizna jest traktowana jako dobro osobiste… a zapisanie go jako wspólności majątkowej jest niezgodne z prawem. Przeczytałam to w internecie.
anonim cytuj
17-11-2023
Ale dobrowolnie rozszerzyłaś wspólnotę małżeńską na twój majątek osobisty i zgodnie z Twoją wolą twój majtek osobisty stał się waszym majątkiem wspólnym ,jeżeli nie podjęłabyś żadnych działań prawnych na tym majątku nadal by pozostał wyłącznie twój. Pewnie chodzi ci o art. 49 k.r.o w tym artykule jest mowa o majątku który dopiero ci przypadnie ,czyli nie możesz w umowie rozrzedzić współwłasność na spadek który dopiero otrzymasz po śmierci rodziców , lub darowiznę którą otrzymasz po spisaniu umowy . W momencie zawierania umowy dom i działka były już twoją własnością więc umowa jest zgodna z prawem.
anonim cytuj
17-11-2023
Jeżeli widnieje w księdze wieczystej to formalnie ma już połowę ,teraz musicie się dogadać w sprawie podziałaj majątku i ewentualnego zniesienia współwłasności.
anonim cytuj
17-11-2023
Widnieje w księdze. Jeszcze się upewnię.
anonim cytuj
17-11-2023
Jeżeli widnieje to umowa u notariusza była zgodna zobowiązującym prawem i sąd ją zatwierdził zmieniając zapis w księdze wieczystej.
anonim cytuj
17-11-2023
Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o), małżonkowie mogą w umowie majątkowej małżeńskiej ustanowić wspólność majątkową, co oznacza, że majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa lub w jego trakcie staje się wspólnym majątkiem małżonków. W takim przypadku, darowizna otrzymana przez jednego z małżonków może zostać włączona do wspólnoty majątkowej, jeżeli taka była ich wspólna wola wyrażona w umowie majątkowej małżeńskiej.
Art. 49 k.r.o. odnosi się do sytuacji, gdy majątek, który ma dopiero przypaść małżonkowi (np. spadek, który zostanie otrzymany w przyszłości), jest włączany do wspólnoty majątkowej. W przedstawionej sytuacji, dom i działka już należały do jednego z małżonków w momencie zawierania umowy majątkowej, więc ich włączenie do majątku wspólnego jest zgodne z prawem.
Jeśli dom i działka zostały formalnie wpisane do księgi wieczystej jako majątek wspólny małżonków, to w przypadku rozwodu będą one przedmiotem podziału majątku wspólnego. Sąd dokona podziału majątku, uwzględniając zasady sprawiedliwości i interesy stron, jak również interesy małoletnich dzieci, jeśli takie są. Procedura ta jest uregulowana w art. 58 § 1 k.r.o.
Na działce ,którą chcemy nabyć znajdują się obiekty budowlane ( stary dom, studnia i budynek gospodarczy) w Księdze Wieczystej nie ma na ten temat żadnych zapisów, jest tylko określona powierzchnia nieruchomości. Czy jest jakieś niebezpieczeństwo przy nabywaniu takiej nieruchomości i czy w akcie notarialnym zapisy dotyczące tego co się znajduje na działce powinny być szczegółowo opisane ? Budynki są stare i nie posiadają dokumentacji....
Mieszkanie przepisane w darowiźnie ze służebnością na jednego z braci. Rodzice żyją, drugi brat żyje. Co w sytuacji gdy umiera ta osoba, na którą jest przepisane mieszkanie? Jest to osoba, która ma żonę i dziecko.
Czy w takiej sytuacji można wnioskować o zachowek od żony tego brata? Bo rozumiem, że to ona dziedziczy mieszkanie po nim?...
Co zrobić w sytuacji, gdzie dostałem pismo od komornika o wszczęciu postępowania, ale za Chiny ludowe nie wiem o co chodzi, jest jeszcze w sprawie druga osoba, o tym samym nazwisku, dzwoniliśmy do osoby która złożyła jakieś wnioski znaleźliśmy ją w Internecie, ale ona nic o mnie nie wie, tylko o innej osobie o tym samym imieniu i nazwisku. To nie moje długi, a jest podane moje imię nazwisko oraz adres, gdzie składać skargę? Chcą ode mnie wyłudzić...
Witam,
Jestem nowym przedsiębiorcą i zamierzam rozpocząć sprzedaż garaży blaszanych. Jestem teraz w fazie gromadzenia informacji i chciałbym zrozumieć dokładnie, jakie podatki będę musiał ustalić od moich produktów, a konkretnie, jak będzie wyglądać kwestia VAT-u. Wiem, że podstawowa stawka VAT w Polsce wynosi 23%, ale jestem świadomy, że dla niektórych produktów czy usług stawki te mogą się różnić. Chciałbym dowiedzieć się, czy garaże blaszan...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: