Wspólnota majątkowa a rozwód.

Otrzymałam w darowiźnie dom i działkę. Później wzięłam ślub i rozszerzałam umową majątkową małżeńską wspólność i wyszczególniona była ta darowizna od rodziców ze tez wchodzi w majątek wspólny. Czy ten akt notarialny jest sporządzony zgodnie z prawem? Chce się z nim rozwieźć i teraz nie wiem czy musimy to dzielić na pół?
anonim cytuj
17-11-2023
Jeżeli akt był prawidłowo sporządzony a w konsekwencji mąż został dopisany do księgi wieczystej tej działki to tak jesteście współwłaścicielami i majtek ten będziecie dzielić przy podziale majątku wspólnego.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Ale darowizna jest traktowana jako dobro osobiste… a zapisanie go jako wspólności majątkowej jest niezgodne z prawem. Przeczytałam to w internecie.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Ale dobrowolnie rozszerzyłaś wspólnotę małżeńską na twój majątek osobisty i zgodnie z Twoją wolą twój majtek osobisty stał się waszym majątkiem wspólnym ,jeżeli nie podjęłabyś żadnych działań prawnych na tym majątku nadal by pozostał wyłącznie twój. Pewnie chodzi ci o art. 49 k.r.o w tym artykule jest mowa o majątku który dopiero ci przypadnie ,czyli nie możesz w umowie rozrzedzić współwłasność na spadek który dopiero otrzymasz po śmierci rodziców , lub darowiznę którą otrzymasz po spisaniu umowy . W momencie zawierania umowy dom i działka były już twoją własnością więc umowa jest zgodna z prawem.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Jeżeli widnieje w księdze wieczystej to formalnie ma już połowę ,teraz musicie się dogadać w sprawie podziałaj majątku i ewentualnego zniesienia współwłasności.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Widnieje w księdze. Jeszcze się upewnię.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Jeżeli widnieje to umowa u notariusza była zgodna zobowiązującym prawem i sąd ją zatwierdził zmieniając zapis w księdze wieczystej.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o), małżonkowie mogą w umowie majątkowej małżeńskiej ustanowić wspólność majątkową, co oznacza, że majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa lub w jego trakcie staje się wspólnym majątkiem małżonków. W takim przypadku, darowizna otrzymana przez jednego z małżonków może zostać włączona do wspólnoty majątkowej, jeżeli taka była ich wspólna wola wyrażona w umowie majątkowej małżeńskiej.

Art. 49 k.r.o. odnosi się do sytuacji, gdy majątek, który ma dopiero przypaść małżonkowi (np. spadek, który zostanie otrzymany w przyszłości), jest włączany do wspólnoty majątkowej. W przedstawionej sytuacji, dom i działka już należały do jednego z małżonków w momencie zawierania umowy majątkowej, więc ich włączenie do majątku wspólnego jest zgodne z prawem.

Jeśli dom i działka zostały formalnie wpisane do księgi wieczystej jako majątek wspólny małżonków, to w przypadku rozwodu będą one przedmiotem podziału majątku wspólnego. Sąd dokona podziału majątku, uwzględniając zasady sprawiedliwości i interesy stron, jak również interesy małoletnich dzieci, jeśli takie są. Procedura ta jest uregulowana w art. 58 § 1 k.r.o.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy o pracę.
Cześć, zwalniam się z pracy. 27.10 mijają mi 3 lata stażu. Czy jeżeli złoże wypowiedzenie dajmy na to jutro. To obowiązuje mnie miesięczny czy 3-miesieczny okres wypowiedzenia? Bo Panie w kadrach twierdzą, że wypowiedzenie obowiązuje od 1.11 i wtedy będę miał już 3 lata stażu i obowiązuje mnie 3 miesięczne wypowiedzenie. Mają rację?...
darowizna- jak obliczyć wartosć darowizny?
Dzień dobry! moze ktoś się orientuje bo nie bardzo wiem jaką kwotę mam podąc u notariusza..... otrzymam w darowiznie budynek użytkowy ( nie nowy, lata świetnosci ma za sobą). U notariusza powinnam złożyc ośwadczenie o jego rynkowej wartosci.... lecz nie znajduje w mojej okolicy podobnych budynków na sprzedaż więc nie wiem ile moze byc wart...a dwa ceny w ogłoszeniach to niekoniecznie ceny sprzedaży.... powinnienem zatrudnić rzeczoznawce żeby wy...
Alimenty i ustalenie opieki nad dzieckiem.
Od 6 lat nie mieszkam z ojcem dziecka. Wtedy tez sad zasądził alimenty w wysokości 450 zł. Syn w tym roku skończy 8 lat. Dotychczas kontakty ojca z synem były przez nas ustalane na bierząco-w sumie pewnie z 97% z podawanych przez ojca terminów dochodziło do skutku-nigdy nie robiłam problemów, bo uważam ze ojciec jest tak samo ważny w życiu dziecka jak matka. Ostatnio niestety tworzą się problemy na zasadzie ciągłego udowadniania mi, że jestem p...
Pobrało mi dwa razy pieniądze z karty podczas płatności.
Zatankowałam auto i po sprawdzeniu konta (po dwóch dniach) okazało się że pobrało dwa razy pieniądze z karty co powinnam zrobić aby odzyskać pieniądze?...

Wyszukiwarka