Otrzymałam w darowiźnie dom i działkę. Później wzięłam ślub i rozszerzałam umową majątkową małżeńską wspólność i wyszczególniona była ta darowizna od rodziców ze tez wchodzi w majątek wspólny. Czy ten akt notarialny jest sporządzony zgodnie z prawem? Chce się z nim rozwieźć i teraz nie wiem czy musimy to dzielić na pół?
Jeżeli akt był prawidłowo sporządzony a w konsekwencji mąż został dopisany do księgi wieczystej tej działki to tak jesteście współwłaścicielami i majtek ten będziecie dzielić przy podziale majątku wspólnego.
anonim cytuj
17-11-2023
Ale darowizna jest traktowana jako dobro osobiste… a zapisanie go jako wspólności majątkowej jest niezgodne z prawem. Przeczytałam to w internecie.
anonim cytuj
17-11-2023
Ale dobrowolnie rozszerzyłaś wspólnotę małżeńską na twój majątek osobisty i zgodnie z Twoją wolą twój majtek osobisty stał się waszym majątkiem wspólnym ,jeżeli nie podjęłabyś żadnych działań prawnych na tym majątku nadal by pozostał wyłącznie twój. Pewnie chodzi ci o art. 49 k.r.o w tym artykule jest mowa o majątku który dopiero ci przypadnie ,czyli nie możesz w umowie rozrzedzić współwłasność na spadek który dopiero otrzymasz po śmierci rodziców , lub darowiznę którą otrzymasz po spisaniu umowy . W momencie zawierania umowy dom i działka były już twoją własnością więc umowa jest zgodna z prawem.
anonim cytuj
17-11-2023
Jeżeli widnieje w księdze wieczystej to formalnie ma już połowę ,teraz musicie się dogadać w sprawie podziałaj majątku i ewentualnego zniesienia współwłasności.
anonim cytuj
17-11-2023
Widnieje w księdze. Jeszcze się upewnię.
anonim cytuj
17-11-2023
Jeżeli widnieje to umowa u notariusza była zgodna zobowiązującym prawem i sąd ją zatwierdził zmieniając zapis w księdze wieczystej.
anonim cytuj
17-11-2023
Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o), małżonkowie mogą w umowie majątkowej małżeńskiej ustanowić wspólność majątkową, co oznacza, że majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa lub w jego trakcie staje się wspólnym majątkiem małżonków. W takim przypadku, darowizna otrzymana przez jednego z małżonków może zostać włączona do wspólnoty majątkowej, jeżeli taka była ich wspólna wola wyrażona w umowie majątkowej małżeńskiej.
Art. 49 k.r.o. odnosi się do sytuacji, gdy majątek, który ma dopiero przypaść małżonkowi (np. spadek, który zostanie otrzymany w przyszłości), jest włączany do wspólnoty majątkowej. W przedstawionej sytuacji, dom i działka już należały do jednego z małżonków w momencie zawierania umowy majątkowej, więc ich włączenie do majątku wspólnego jest zgodne z prawem.
Jeśli dom i działka zostały formalnie wpisane do księgi wieczystej jako majątek wspólny małżonków, to w przypadku rozwodu będą one przedmiotem podziału majątku wspólnego. Sąd dokona podziału majątku, uwzględniając zasady sprawiedliwości i interesy stron, jak również interesy małoletnich dzieci, jeśli takie są. Procedura ta jest uregulowana w art. 58 § 1 k.r.o.
Witam chciałam się zapytać czy jak pobieram z funduszu alimentacyjnego alimenty na dzieci to czy jak wezmę ślub z partnerem który nie jest ojcem dzieci moich to już nie będą się należały?...
Witam. Chce sprzedać mieszkanie, aby zakupić większe. Właścicielem jestem ja i w drugiej równej części mój małoletni syn . Muszę złożyć wniosek do sądu o pozwolenie na sprzedaż, ale na wniosku jest zapisek, o podaniu nr konta bankowego małoletniego do jego części. W jaki sposób w następnej kolejności mam zakupić nieruchomość z tą częścią syna, czy to znowu oznacza wniosek do sądu? Druga kwestia, to samo mieszkanie jest w stanie do generalnego rem...
Dwóch współlokatorów żyło ze sobą wspólnie przez parę lat, bardziej na zasadzie konkubinatu. Kupowali wspólne rzeczy itp. itd.
Parę miesięcy temu, jeden z współlokatorów wyprowadził się - zostawiając wszystko. (Nie chciał niczego). Teraz jednak przypomniało mu się, że jednak chce.
Pytanie:
Czy ma teraz prawo do tych rzeczy nadal? I w jaki sposób może to być rozwiązane?
Albo czy są jakieś regulacje prawne w kontekście tego?...
Jak wygląda sprawa z ubezwłasnowolnieniem rodzica chorego na alzheimera. Rodzic nie jest w stanie podejmować samodzielnie decyzji. Czy są jakieś kruczki prawne w tym całym procesie i potem po? Czy ja jako opiekun prawny podejmuje decyzje np. w szpitalu, u lekarza itd. czy sąd? Jak to wygląda? Czy ktoś z was ma w tej sprawie doświadczenie?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: