Zapisana w testamencie nieruchomość.

Mam pytanie odnośnie prawa do rachunku bankowego.
Ojciec zapisał obcej osobie w spadku nieruchomość, jestem jedynym spadkobierca ustawowym( wiem o zachowku).
Sprawa jest obecnie w sądzie na etapie gdzie dostałem pismo z sądu że jestem uczestnikiem i miesiąc temu upłynął termin odpowiedzi. W piśmie strony było że oni chcą spadek w całości. Jak to jest ? Wiem że na koncie była duża suma, w testamencie jest zapisana nieruchomość a strona chce całość ????
Nieruchomość nie wyczerpuje całości spadku. Tak może sobie przyznać z nieba ?? Co mogę zrobić?
Będę miał jakieś prawa do sprawdzenia konta?
anonim cytuj
03-11-2023
Testator nie musi w testamencie rozporządzić całym swoim majątkiem - może na przykład ustanowić zapis windykacyjny. Wtedy sąd stwierdzi na sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, że na podstawie testamentu przedmiot zapisu nabyła jedna osoba a spadek na podstawie ustawy nabyła druga osoba. Jeżeli kwota o jakiej Pan pisze jest "duża" to trzeba uznać, że spadkodawca nie rozporządził tym przedmiotem spadku a zatem trafia on do masy spadkowej i jest dziedziczony na podstawie ustawy.
Tak kwota jest duża 100-200tys.stad moje pytania bo strona wniosła o uznanie spadku w całości, mimo zapisu w testamencie tylko nieruchomości.
Skąd sad będzie wiedział ze cos jest na koncie ? a jak ja mam sprawdzić co i ile jest na koncie mojego ojca i jakie ruchy były tam wykonywane ..
 
anonim cytuj
03-11-2023
Skąd sad będzie wiedział ze cos jest na koncie ? a jak ja mam sprawdzić co i ile jest na koncie mojego ojca i jakie ruchy były tam wykonywane ..

Może Pan zawnioskować o to by Sąd wystąpił do banku o przesłanie do akt sprawy wysokości salda na dzień otwarcia spadku i o przeprowadzenie z tego dokumentu dowodu na okoliczność ustalenia, że testament nie objął swoim zakresem przedmiotowym całego majątku zmarłego.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Może Pan zawnioskować o to by Sąd wystąpił do banku o przesłanie do akt sprawy wysokości salda na dzień otwarcia spadku i o przeprowadzenie z tego dokumentu dowodu na okoliczność ustalenia, że testament nie objął swoim zakresem przedmiotowym całego majątku zmarłego.

Czyli w innym przypadku sad przyzna wnioskodawcy wszystko, nie mając wiedzy o zasobach konta? Przecież to parodia. Przecież nie dowiem się czy nieruchomość wyczerpała cały spadek.
Na dniach może być zakończenie sprawy i co teraz.?
Czy uruchomienie spisu inwentarza przez komornika, który zrobiłem załatwi sprawę?
 
anonim cytuj
03-11-2023
Sprawa pewnie tak prędko się nie zakończy skoro dopiero niedawno sąd wysłał do Pana odpis wniosku o stwierdzenie nabycia spadku a nawet jeśli to nawet prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku może zostać uchylone.
Nadal nie rozumiem jak przeciętny człowiek może liczyć na wymiar sprawiedliwości. Można uchylić to fakt ale....skąd ja się dowiem ile było pieniędzy na koncie, skoro sad przyzna spadek w całości.?
Czy w trakcie sprawy o zachowek mogę się domagać takiej informacji?
 
anonim cytuj
03-11-2023
Jest Pan uczestnikiem postępowania więc ma Pan dostęp do dokumentów gromadzonych w sprawie w tym prawo do przeglądania akt postępowania.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Wypadek w drodze do pracy.
Witam mój syn miał wypadek jak szedł do pracy, potrącił go samochód na pasach. Wina kierowcy, co mam dalej robić?...
Testament, zmiana nazwiska
Witam, proszę o pomoc, babcia sporządziła testament, w którym widnieje ja z nazwiskiem przed rozwodem. Jest szansa na zmianę tego nazwiska w testamencie na moje panieńskie? ...
Ulga na dzieci.
Pomóżcie, bo nigdzie nie mogę znaleźć żadnego wzoru. Z mężem rozliczamy się osobno i chcemy podzielić po równo ulgę na dzieci. Mamy ich dwoje. Czy zaznaczamy "cały rok" i przy każdym dziecku wpisujemy po 556,02,tak, żeby u mnie i u męża w sumie wyszło te 1112,04 przy jednym dziecku? Czy jakoś inaczej? Rozliczać się wspólnie nie możemy....
Czy pracodawca może wpisać mi urlop wypoczynkowy podczas L4?
Czy pracodawca może wpisać mi urlop wypoczynkowy w czasie kiedy byłem na L4?...

Wyszukiwarka