Jak zrobić testament?

Chciałabym zrobić testament tak aby był ważny i przekazać go urzędowi na przechowanie (chce wykluczyć rodzinę). Jak to zrobić najtaniej? Jakie są opcje?
anonim cytuj
04-03-2023
Notariusz.
 
anonim cytuj
04-03-2023
U notariusza jest parę opcji. Nie rozumiem, jaka jest w nich różnica.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Notariusz udzieli i wyjaśni wszystkie informacje.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Tak, ale może korzystniej będzie napisanie odręcznie testamentu i zaniesienie tam albo jest jeszcze jakaś inna opcja.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Najkorzystniej będzie pójść na spotkanie z notariuszem i omówić jakie opcje są w ogóle dostępne w danym przypadku. "Wykluczyć rodzinę" nie zawsze się da, nie każdą i nie na każdy sposób. Spotkanie informacyjne jest bezpłatne, a z całą pewnością notariusz dobierze rozwiązanie najlepsze z punktu widzenia praktyki, w końcu otwiera testamenty i prowadzi sprawy spadkowe na równi z sądem.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Dziękuje, nie wiedziałam, że spotkanie pierwsze jest bezpłatne. Chciałabym przeznaczyć na cele charytatywne, jeszcze nie wiem jakie. Boję się, że jakaś fundacja czy instytucja może upaść przed moją śmiercią. Dzięki za odp
 
anonim cytuj
04-03-2023
Art. 5. §1. Prawa o notariacie
(Dz.U. 1991 Nr 22 poz. 91)
 
anonim cytuj
04-03-2023
Też nie wiedziałam, ale może teraz wszystko jest już bezpłatne.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Jeżeli przewidujesz swoje zejście już teraz to rodzinę wydziedziczyć ale jeżeli jest małoletni np. dziecko brata, to ono będzie miało prawo do zachowku, nie wiem ile masz lat, co powoduje twoja chęć teraz spisania testamentu, więc trudno podpowiedzieć jakąkolwiek opcje, najpewniejszą w przypadku nieruchomości jest umowa dożywocia, z tym że tu od razu przenosisz własność na kogoś.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Chciałabym zmienić treść posta, ale już nie mogę. Chciałabym przeznaczyć na cele charytatywne lub do konkretnej osoby potrzebującej pomocy, choć lepiej do instytucji, bo nie chce kogoś informować, że zapisuje go w testamencie i prosić o PESEL jak później może zmienię zdanie.
Dlaczego małoletni będzie miał prawo do zachowku? Dlatego właśnie chce spisać testament, żeby wykluczyć całkowicie rodzinę.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Czyli sprawa ewentualnego zachowku pozostanie, zrób testament u notariusza, jest praktycznie nie do podważenia i nie wpisuj go w rejestr, wtedy nikt przed twoją śmiercią się nie dowie, koszt niewielki około 150-200 zł, no i zostajesz właścicielem do końca swych dni i w każdej chwili możesz go odwołać.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Kto się może dowiedzieć, jak wpisze testament w rejestr? Mam siostrę adwokata, która ma znajomości i dalszego wujka notariusza.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Każdy, kto wykaże interes prawny.
 
anonim cytuj
04-03-2023
I to musi być jakoś odnotowane, kto sprawdzał? Czy ja muszę dać zgodę na wgląd? Czy tylko notariusze mają dostęp do tego rejestru, czy adwokaci np. też?
 
anonim cytuj
04-03-2023
Tego nie wiem, zadzwoń do notariusza i na pewno Ci wyjaśni.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Zdecydowanie zalecam wpisanie testamentu do rejestru, to wiele upraszcza. Uprawnione osoby mogą w rejestrze sprawdzić wyłącznie fakt istnienia testamentu, natomiast nie poznają jego treści.
Ogólnie to polecam sporządzenie testamentu notarialnego i przekazanie go osobie, która ma być Pani spadkobiercą. Po Pani śmierci ta osoba dopełni wszelkich formalności spadkowych. A jeśli istnieją przyczyny wydziedziczenia najbliższych, to warto to zrobić w testamencie. W przeciwnym razie najbliżsi (mąż, dzieci, a w przypadku braku dzieci również rodzice) mogą być uprawnieni do dochodzenia zachowku.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Chciałabym uczynić spadkobierca organizację charytatywną najlepiej bez żadnej osoby pośredniczącej jeżeli to możliwe. Tylko mam obawy czy taka instytucja nie rozpadnie się przed moją śmiercią.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Jest to możliwe. Powinna Pani wybrać organizację i skonsultować to z notariuszem. I oczywiście z tą organizacją, bo jednak powinna ona mieć świadomość tego, żeby być zorientowaną czy Pani wciąż żyje.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Dziękuje bardzo za pomoc
 
anonim cytuj
04-03-2023
Jeśli chcesz, aby Twój testament został przekazany do urzędu na przechowanie, możesz skorzystać z usług notariusza. Notariusz sporządzi akt notarialny testamentu i przekaże oryginał do urzędu notarialnego, gdzie będzie przechowywany do momentu Twojej śmierci. Notariusz pobiera opłatę za usługę, ale koszt ten jest zwykle niewielki w porównaniu do korzyści z prawidłowo wykonanego testamentu.

Jeśli chcesz przekazać spadek na cele charytatywne lub konkretnej osobie potrzebującej pomocy, możesz wskazać takie osoby lub organizacje w swoim testamencie. Możesz wskazać także, jak ma zostać podzielony Twój majątek, np. określając procentową część dla każdej z wybranej przez Ciebie organizacji charytatywnej lub osoby.

Jeśli chcesz wykluczyć rodzinę z dziedziczenia, możesz wskazać to w swoim testamencie. Jednakże, w Polsce, niektórzy członkowie rodziny, takie jak dzieci, mają prawo do zachowku, czyli określonej części majątku, której nie można ich pozbawić.

Jeśli chcesz uczynić spadkobiercą organizację charytatywną, najlepiej skontaktować się z taką organizacją i zapytać, jakie procedury należy przeprowadzić, aby wskazać ją jako beneficjenta w swoim testamencie. W przypadku obaw co do przetrwania organizacji, możesz rozważyć wybranie kilku organizacji lub zmianę swojego testamentu w razie potrzeby.
 
anonim cytuj
05-03-2023

Sugerowane Tematy

Właściciel domu - nie mogę przepisać umowy na gaz po zgonie.
Jestem właścicielem mieszkania, a umowa na gaz była na osobę zamieszkałą, która umarła. Po śmierci tej osoby chciałem przepisać na siebie tę umowę, ale gazownia twierdzi, że nie ma takiej możliwości. Wg nich może to zrobić tylko spadkobierca. Nie interesuje ich, że to ja jestem właścicielem mieszkania, a osoba z umowy gazowej nie żyje. (mam akt zgonu tej osoby i prawo własności). Co mogę zrobić? Spadkobierca nie jest zainteresowany ani zostan...
Urlop (do kiedy wykorzystać?)
Dobry wieczór. Proszę o informację czy zaległy urlop wypoczynkowy (za ten i poprzedni rok) muszę wykorzystać w jakimś określonym terminie, jeżeli będę wracać teraz do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim? Jeżeli nie to ile mam czasu na skorzystanie z niego?...
Czy można pracować na urlopie wychowawczym?
Dzień dobry, chciałam zapytać czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym mogę podjąć pracę zdalną? Jestem na wychowawczym od września zeszłego roku i mam możliwość podjęcia pracy zdalnej na umowę zlecenie. Prawie pełny etat jednak praca na tyle nie zajmująca, że mogę w jej czasie być w córką normalnie w domu....
Pismo o zajęciu konta bankowego przez komornika.
Komornik chce ode mnie pisma kiedy zajął mi konto w banku. Czy to nie jakiś absurd? Ja mam mu przynosić pismo kiedy on sam zajął mi konto? Byłem w banku bank takich rzeczy nie wydaje. Dzwoni do pracodawcy wyzywa rzuca jakimiś paragrafami, grozi karą itd. Co ja mam zrobić ? Czy jest to zgodne z prawem? Konto mam cały czas to samo wszystkie pieniądze tam idą od samego początku i on mi je zajął a teraz mnie pyta kiedy on mi je zajął......

Wyszukiwarka