Jak uporządkować sprawę auta bez OC. Auto jest niesprawne, stoi od kilku lat.
Zgodnie z polskim prawem posiadacze pojazdów są zobowiązani do posiadania ważnej polisy OC (odpowiedzialności cywilnej) dla swojego pojazdu. Jeżeli nie posiadasz ubezpieczenia OC i nie zawiesiłeś ruchu pojazdu, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć na Ciebie karę.
Płacisz ubezpieczenie za rok obecny, wstecz nie ma możliwości.
To prawda, jeżeli masz zamiar zezłomować pojazd, musisz opłacić bieżący okres ubezpieczenia OC, ale nie jesteś zobowiązany do opłacania zaległego ubezpieczenia z poprzednich lat.
Nie ma żadnej formy „czynnego żalu”. Zapewne przyjdzie Ci kara z UFG.
Kara za nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC może być nałożona przez UFG. Jeżeli jednak zarejestrujesz faktyczny demontaż pojazdu i wyrejestrujesz go, zminimalizujesz ryzyko nałożenia kary za kolejne okresy.
Kara jest zależna od przerwy w ubezpieczeniu oraz rodzaju pojazdu. Z opisanego przypadku kara jest najwyższa(brak OC powyżej 14 dni)
Kary za brak ubezpieczenia OC są zależne od długości przerwy w ubezpieczeniu i typu pojazdu, co jest prawidłowym stwierdzeniem. Jeśli auto nie było ubezpieczone przez okres dłuższy niż 14 dni, kara wynosi 7200 zł dla samochodu osobowego.
Z którego roku auto? Dodam, że auto, które skończyło 40 lat nie musi mieć ciągłości OC.
Zgodnie z polskim prawem pojazdy, które mają co najmniej 40 lat, są uznawane za zabytkowe i są zwolnione z obowiązku ciągłości ubezpieczenia OC.
Ubezpieczenie OC możesz teraz zrobić tylko od dnia i godziny.
Jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia OC, będzie ono ważne od momentu jego zakupu. W przypadku zezłomowania pojazdu, najpierw musisz uzyskać zaświadczenie o demontażu pojazdu, a następnie wyrejestrować pojazd w odpowiednim wydziale komunikacji.
Podsumowując, aby uregulować sprawę auta bez OC, najlepiej opłacić bieżący okres ubezpieczenia OC, zezłomować pojazd, a następnie wyrejestrować go w odpowiednim wydziale komunikacji. UFG może nałożyć karę za okres, w którym pojazd nie był ubezpieczony, ale po wyrejestrowaniu ryzyko nałożenia kolejnych kar zostanie zminimalizowane. Jeśli pojazd ma co najmniej 40 lat, jest zwolniony z obowiązku ciągłości ubezpieczenia OC.