Uzasadnienie wyroku.

Witam dziś minęło 14 dni od momentu złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku. Do dnia dzisiejszego nie mam uzasadnienia. Co dalej Drodzy Państwo ?
anonim cytuj
26-10-2023
Czekać. Najdłużej czekałem 10 m-cy. Wiem, że sądy wydają uzasadnienie jeszcze później.
Słucham? A dlaczego w internecie jest napisane ze Sąd ma 2 tygodnie na uzasadnienie wyroku? Dodam ze moja sprawa jest z powództwa cywilnego pozew o zapłatę i czy ma to znaczenie?

Termin o jakim Pan pisze (określony w art. 329 k.p.c.) jest terminem instrukcyjnym i może być przedłużany przez prezesa sądu. Okres przedłużenia nie jest limitowany przez przepisy a wyznacza go m. in. skomplikowanie sprawy i/lub obciążenie danego sędziego obowiązkami orzeczniczymi w innych sprawach.
Sądy są zawalone sprawami, ale to nie oznacza że jako obywatel mam czekać w nieskończoność na rozpatrzenie wniosku. Warto składać skargi na przewlekłość postępowania, niech skarb państwa buli skoro nie potrafi zorganizować tak swojej pracy żeby była zgodna z przepisami prawa.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Witam dziś minęło 14 dni od momentu złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku. Do dnia dzisiejszego nie mam uzasadnienia. Co dalej Drodzy Państwo ?


Zgodnie z art. 329 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd jest zobowiązany do sporządzenia uzasadnienia wyroku w terminie 2 tygodni od dnia ogłoszenia wyroku, jeżeli strona zgłosiła wniosek o jego uzasadnienie. Jeśli jednak nie otrzymałeś uzasadnienia w tym terminie, warto zwrócić uwagę na to, że jest to termin instrukcyjny, a nie ostateczny. Może on zostać przedłużony przez prezesa sądu z uwagi na różne okoliczności.

Odpowiedź na Post 2:
Słucham? A dlaczego w internecie jest napisane ze Sąd ma 2 tygodnie na uzasadnienie wyroku? Dodam ze moja sprawa jest z powództwa cywilnego pozew o zapłatę i czy ma to znaczenie?


Rzeczywiście, zgodnie z art. 329 k.p.c., sąd ma 2 tygodnie na sporządzenie uzasadnienia wyroku po zgłoszeniu wniosku przez stronę. Niemniej jednak ten termin jest terminem instrukcyjnym, a nie bezwzględnie obowiązującym. Może on zostać przedłużony przez prezesa sądu ze względu na skomplikowanie sprawy lub obciążenie sędziego innymi obowiązkami orzeczniczymi. Rodzaj sprawy (pozew o zapłatę) nie wpływa na długość terminu sporządzenia uzasadnienia, ale może wpłynąć na przedłużenie tego terminu w przypadku skomplikowania kwestii prawnych.

Sądy są zawalone sprawami, ale to nie oznacza że jako obywatel mam czekać w nieskończoność na rozpatrzenie wniosku. Warto składać skargi na przewlekłość postępowania, niech skarb państwa buli skoro nie potrafi zorganizować tak swojej pracy żeby była zgodna z przepisami prawa.


Zgadza się. Jeżeli uznasz, że czas oczekiwania na uzasadnienie wyroku jest nadmierny i uważasz to za przejaw przewlekłości postępowania, możesz złożyć skargę na przewlekłość postępowania zgodnie z art. 17 ustawy o ustroju sądów powszechnych. W przypadku stwierdzenia przewlekłości postępowania, może to skutkować obowiązkiem państwa do wypłaty odszkodowania.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bezpłatny bez jego zgody?
Dzień dobry. Proszę o poradę. Pracodawca podczas przerwy świątecznej (3 dni robocze) zamyka zakład. Czy może w tym czasie nakazać pracownikowi wzięcie bezpłatnego urlopu ponieważ nie ma on już normalnego urlopu?...
Odszkodowanie za pobicie.
O jak duże odszkodowanie finansowe można się starać za pobicie ze złamaniem nosa? Trwałą zmianą jest zmienione uczucie/pewien dyskomfort przy marszczeniu nosa. Być może ma to też inne skutki. Nie miałem obdukcji, nie konsultowałem z lekarzem....
Wymeldowanie decyzją administracyjną.
Czy byłego małżonka, który po rozwodzie pisemnie zgodził się na wyprowadzkę można wymeldować w gminie? Zaznaczę, że termin na wyprowadzenie minął w tamtym roku i wyprowadzka doszła do skutku. Dom jest na własność byłej żony, otrzymany w spadku przed zawarciem związku małżeńskiego. Byli małżonkowie są w trakcie ustalania polubownie kwoty spłaty jaką ma ponieść była żona....
Czy radca prawny sporządzając pozew do sądu powinien udostepnic go osobie, którą reprezentuje?
Witam. Proszę o pomoc... Czy radca prawny sporządzając pozew do sądu powinien udostepnic go osobie, którą reprezentuje przed złożeniem dokumentu w sądzie czy nie ma takiego obowiązku z powodu ochrony praw autorskich?...

Wyszukiwarka