Służebność.

Witam, bardzo proszę o wytłumaczenie mi co może a co nie. Ciocia ma ustanowioną służebność mieszkalną w domu murowanym bez wyszczególnionych pomieszczeń. Co w takim razie jeśli upiera się przy prowadzeniu ogródka warzywnego i we wszystkich pomieszczeniach gospodarczych chce wprowadzać swoje rządy. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
anonim cytuj
26-10-2023
Służebnik ma prawo korzystać z części nieruchomości przeznaczonych do użytku wspólnego z uwzględnieniem prawa do korzystania z tych pomieszczeń przez inne osoby. Gdyby opisała Pani co dokładnie oznacza "wprowadzanie rządów" to można by spróbować odnieść się do tego czy pani ciocia przekracza swoje uprawnienie.
 
anonim cytuj
26-10-2023
W akcie notarialnym ma wyodrębnioną 'służebność osobistą mieszkania polegającą na nieodpłatnym i dożywotnim korzystaniu przez uprawnioną z całego budynku mieszkalnego', nie ma tu wzmianki o pomieszczeniach gospodarczych typu stodoła, chlew gdzie idzie jak do siebie i bierze co chce, opał który do niej nie należy jak również nie kwapi się by płacić rachunki za energię i wodę.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Służebnik powinien być traktowany jak każdy inny mieszkaniec. Służebnik ma dostęp do korzystania z pomieszczeń (czy to znajdujących się w budynku mieszkalnym czy poza nim) a także innych przestrzeni (ogrodu) przeznaczonych do wspólnego użytku jak każdy inny mieszkaniec. Brać wszystkiego co chce nie może, opału także nie jeżeli nie jest jej (współ)własnością. Służebnik powinien dokładać się do rachunków za energię czy wodę czy zakupu innych dóbr (opał) lub usług jeżeli z nich korzysta ponieważ nieodpłatność korzystania służebnika polega na braku obowiązku zapłaty czynszu najmu ale nie na braku obowiązku partycypacji w opłatach.
 
anonim cytuj
26-10-2023
A co w przypadku jeśli służebność ustalona jest tylko na dom? Jeśli ja postawię nową stodołę to ona ma też do niej prawa użytkowania? Nie jest tak że służebnikowi trzeba udostępnić dojście do domu bądź wjazd autem i na tym się kończy?
 
anonim cytuj
26-10-2023
W akcie notarialnym ma wyodrębnioną 'służebność osobistą mieszkania polegającą na nieodpłatnym i dożywotnim korzystaniu przez uprawnioną z całego budynku mieszkalnego', nie ma tu wzmianki o pomieszczeniach gospodarczych typu stodoła, chlew gdzie idzie jak do siebie i bierze co chce, opał który do niej nie należy jak również nie kwapi się by płacić rachunki za energię i wodę.


Jeżeli w akcie notarialnym nie ma wyraźnie wymienionych pomieszczeń gospodarczych, to służebność mieszkalna nie obejmuje ich. W świetle prawa, uprawniona z służebności nie może korzystać z pomieszczeń gospodarczych w sposób przekraczający granice własności. Oznacza to, że nie ma ona prawa do korzystania z opału, który do niej nie należy, czy też pomieszczeń takich jak stodoła czy chlew, jeśli nie były one wyraźnie uwzględnione w służebności.

Co więcej, osoba uprawniona z służebności mieszkalnej ma obowiązek partycypowania w kosztach związanych z utrzymaniem nieruchomości, do których ma prawo korzystania. Oznacza to, że powinna partycypować w kosztach energii, wody czy innych opłat, jeśli z nich korzysta.

A co w przypadku jeśli służebność ustalona jest tylko na dom? Jeśli ja postawię nową stodołę to ona ma też do niej prawa użytkowania?


Jeśli służebność została ustalona wyłącznie na budynek mieszkalny, to nowo postawione obiekty (np. stodoła) nie są objęte tą służebnością. Osoba uprawniona z służebności nie ma do nich prawa użytkowania.

Nie jest tak że służebnikowi trzeba udostępnić dojście do domu bądź wjazd autem i na tym się kończy?


Tak, osoba korzystająca z służebności mieszkalnej ma prawo dostępu do budynku, który jest objęty służebnością. Jeżeli konieczny jest dojazd czy przejście przez inne części nieruchomości, aby dostać się do tego budynku, służebnikowi należy się takie prawo przejścia. Jednak nie oznacza to, że ma ona prawo do korzystania z innych części nieruchomości, które nie są objęte służebnością.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Reklamacja rozdartej paczki w firmie kurierskiej.
Jestem konsumentem - zakupiłem towar wysyłkowo. Wyslalem go do reklamacji na swój koszt. Sklep odmowil odbioru przesyłki od kuriera bo opakowanie było rozdarte. Co jeśli czegos brakuje? Jeśli rzecz jest uszkodzona? Kto za to poniesie koszt ja czy sklep? Wątpię ze kurier rozpatrzy reklamacje pozytywnie. Jak się ewentualnie bronić? Przesyłka dotrze do mnie z powrotem jutro. Mam spakować paczkę na nowo i sklep chce wysłać po odbiór swojego kurie...
Czy była żona może mieć jakiekolwiek prawa do tego mieszkania?
Trzy lata po rozwodzie. Bez podziału majątku. Chcę kupić mieszkanie z oszczędności, które zacząłem zbierać jeszcze przed rozwodem. Czy była żona może mieć jakiekolwiek prawa do tego mieszkania?...
prawo do pełnego urlopu
Witam! Jestem zatrudniona od 13.01 na umowę na czas nieokreślony. Mam prawo do 26 dni urlopu. I teraz moje pytanie: czy już w tej chwili nabyłam prawo do pełnych 26 dni czy nabede dopiero po nowym roku, a teraz liczy się proporcjonalnie. Dodam że przed podjęciem teraźniejszego zatrudnienia byłam zatrudniona w innej firmie do 12.01....
Pomyłka kuriera, dostarczył paczkę pod zły adres? co mogę zrobić?
Witam mam pewną sprawę i nie za bardzo wiem jak mam ja ugryźć a więc: Zamówiłam buty internetowo ( sklep super wywiązał się z wysyłką) zaznaczyłam kuriera DPD , buty miały być w piątek, o godzinie 9.30 dostałam maila ze przesyłka doręczona ( oczywiście nie do mnie ) osoba odbierająca " A..A " nie moje inicjały, kilkukrotnie próbowałam skontaktować się z kurierem tego dnia bez skutku ( na smsy również nie odpowiadał ) , nie wiele myś...

Wyszukiwarka