W akcie notarialnym ma wyodrębnioną 'służebność osobistą mieszkania polegającą na nieodpłatnym i dożywotnim korzystaniu przez uprawnioną z całego budynku mieszkalnego', nie ma tu wzmianki o pomieszczeniach gospodarczych typu stodoła, chlew gdzie idzie jak do siebie i bierze co chce, opał który do niej nie należy jak również nie kwapi się by płacić rachunki za energię i wodę.
Jeżeli w akcie notarialnym nie ma wyraźnie wymienionych pomieszczeń gospodarczych, to służebność mieszkalna nie obejmuje ich. W świetle prawa, uprawniona z służebności nie może korzystać z pomieszczeń gospodarczych w sposób przekraczający granice własności. Oznacza to, że nie ma ona prawa do korzystania z opału, który do niej nie należy, czy też pomieszczeń takich jak stodoła czy chlew, jeśli nie były one wyraźnie uwzględnione w służebności.
Co więcej, osoba uprawniona z służebności mieszkalnej ma obowiązek partycypowania w kosztach związanych z utrzymaniem nieruchomości, do których ma prawo korzystania. Oznacza to, że powinna partycypować w kosztach energii, wody czy innych opłat, jeśli z nich korzysta.
A co w przypadku jeśli służebność ustalona jest tylko na dom? Jeśli ja postawię nową stodołę to ona ma też do niej prawa użytkowania?
Jeśli służebność została ustalona wyłącznie na budynek mieszkalny, to nowo postawione obiekty (np. stodoła) nie są objęte tą służebnością. Osoba uprawniona z służebności nie ma do nich prawa użytkowania.
Nie jest tak że służebnikowi trzeba udostępnić dojście do domu bądź wjazd autem i na tym się kończy?
Tak, osoba korzystająca z służebności mieszkalnej ma prawo dostępu do budynku, który jest objęty służebnością. Jeżeli konieczny jest dojazd czy przejście przez inne części nieruchomości, aby dostać się do tego budynku, służebnikowi należy się takie prawo przejścia. Jednak nie oznacza to, że ma ona prawo do korzystania z innych części nieruchomości, które nie są objęte służebnością.