Służebność.

Witam, bardzo proszę o wytłumaczenie mi co może a co nie. Ciocia ma ustanowioną służebność mieszkalną w domu murowanym bez wyszczególnionych pomieszczeń. Co w takim razie jeśli upiera się przy prowadzeniu ogródka warzywnego i we wszystkich pomieszczeniach gospodarczych chce wprowadzać swoje rządy. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
anonim cytuj
26-10-2023
Służebnik ma prawo korzystać z części nieruchomości przeznaczonych do użytku wspólnego z uwzględnieniem prawa do korzystania z tych pomieszczeń przez inne osoby. Gdyby opisała Pani co dokładnie oznacza "wprowadzanie rządów" to można by spróbować odnieść się do tego czy pani ciocia przekracza swoje uprawnienie.
 
anonim cytuj
26-10-2023
W akcie notarialnym ma wyodrębnioną 'służebność osobistą mieszkania polegającą na nieodpłatnym i dożywotnim korzystaniu przez uprawnioną z całego budynku mieszkalnego', nie ma tu wzmianki o pomieszczeniach gospodarczych typu stodoła, chlew gdzie idzie jak do siebie i bierze co chce, opał który do niej nie należy jak również nie kwapi się by płacić rachunki za energię i wodę.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Służebnik powinien być traktowany jak każdy inny mieszkaniec. Służebnik ma dostęp do korzystania z pomieszczeń (czy to znajdujących się w budynku mieszkalnym czy poza nim) a także innych przestrzeni (ogrodu) przeznaczonych do wspólnego użytku jak każdy inny mieszkaniec. Brać wszystkiego co chce nie może, opału także nie jeżeli nie jest jej (współ)własnością. Służebnik powinien dokładać się do rachunków za energię czy wodę czy zakupu innych dóbr (opał) lub usług jeżeli z nich korzysta ponieważ nieodpłatność korzystania służebnika polega na braku obowiązku zapłaty czynszu najmu ale nie na braku obowiązku partycypacji w opłatach.
 
anonim cytuj
26-10-2023
A co w przypadku jeśli służebność ustalona jest tylko na dom? Jeśli ja postawię nową stodołę to ona ma też do niej prawa użytkowania? Nie jest tak że służebnikowi trzeba udostępnić dojście do domu bądź wjazd autem i na tym się kończy?
 
anonim cytuj
26-10-2023
W akcie notarialnym ma wyodrębnioną 'służebność osobistą mieszkania polegającą na nieodpłatnym i dożywotnim korzystaniu przez uprawnioną z całego budynku mieszkalnego', nie ma tu wzmianki o pomieszczeniach gospodarczych typu stodoła, chlew gdzie idzie jak do siebie i bierze co chce, opał który do niej nie należy jak również nie kwapi się by płacić rachunki za energię i wodę.


Jeżeli w akcie notarialnym nie ma wyraźnie wymienionych pomieszczeń gospodarczych, to służebność mieszkalna nie obejmuje ich. W świetle prawa, uprawniona z służebności nie może korzystać z pomieszczeń gospodarczych w sposób przekraczający granice własności. Oznacza to, że nie ma ona prawa do korzystania z opału, który do niej nie należy, czy też pomieszczeń takich jak stodoła czy chlew, jeśli nie były one wyraźnie uwzględnione w służebności.

Co więcej, osoba uprawniona z służebności mieszkalnej ma obowiązek partycypowania w kosztach związanych z utrzymaniem nieruchomości, do których ma prawo korzystania. Oznacza to, że powinna partycypować w kosztach energii, wody czy innych opłat, jeśli z nich korzysta.

A co w przypadku jeśli służebność ustalona jest tylko na dom? Jeśli ja postawię nową stodołę to ona ma też do niej prawa użytkowania?


Jeśli służebność została ustalona wyłącznie na budynek mieszkalny, to nowo postawione obiekty (np. stodoła) nie są objęte tą służebnością. Osoba uprawniona z służebności nie ma do nich prawa użytkowania.

Nie jest tak że służebnikowi trzeba udostępnić dojście do domu bądź wjazd autem i na tym się kończy?


Tak, osoba korzystająca z służebności mieszkalnej ma prawo dostępu do budynku, który jest objęty służebnością. Jeżeli konieczny jest dojazd czy przejście przez inne części nieruchomości, aby dostać się do tego budynku, służebnikowi należy się takie prawo przejścia. Jednak nie oznacza to, że ma ona prawo do korzystania z innych części nieruchomości, które nie są objęte służebnością.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

zwrot zamówienia (pod wymiar)
Zakupiliśmy grzejnik z funkcja elektryczna na specjalne zamówienie (pod wymiar). Chcielibyśmy zwrócić produkt, natomiast producent nie chce przyjac go, ze względu na to, ze był pod zamówienie. Jeśli nie minelo 30 dni od daty zakupu rzeczywiście nie ma możliwości , aby go oddać?...
Duplikat świadectwa po likwidacji szkoły.
Witam, Potrzebuję odpisu mojego świadectwa ukończenia egzaminu dojrzałości i świadectwa z ostatniej klasy szkoły średniej. Problem polega na tym, że szkoła do której uczęszczałem już nie istnieje. Gdzie mogę starać się o takie odpisy ? Pozdrawiam...
Podział majątku.
Były ex małżonek (rozwód bez orzekania o winie miesiąc temu, była wspólnota majątkowa) założył sprawę o podział majątku, wyznaczając cenę z kosmosu za dom na wsi i oczekując spłaty połowy. Ja tego domu sprzedać nie chce, chętnie go spłacę ale nie mam takich pieniędzy - może macie doświadczenie czy sad może zarządzić raty? Czy jeśli podana cena jest +20% możemy najpierw zweryfikować to na jakiejś wycenie? Nie stać mnie na prawnika który poprowadzi...
Czy mam prawo odmówić wykonywania dodatkowych obowiązków np obsługi gotówki skoro nie mam tego obecnie w zakresie obowiązków i nikt mi nie zapłaci dodatkowo?
Od przyszłego miesiąca zatrudnia mnie i koleżanki nowa firma (rejestracja medyczna) dochodzi obowiązków w tym pobieranie płatności u nas.Pracodawca ustalił że płatność będzie u nas na rejestracji po wizytach.Nie wyobrażam sobie sytuacji gdzie musze gonić Pacjenta żeby zapłacił lub dokładać ze swojej kieszeni jeśli ktoś nie zapłaci a są to duże pieniądze.Czy jeśli Pracodawca chce abyśmy my w razie takiej sytuacji składały się na 'braki' to powinie...

Wyszukiwarka