Służebność.

Witam, bardzo proszę o wytłumaczenie mi co może a co nie. Ciocia ma ustanowioną służebność mieszkalną w domu murowanym bez wyszczególnionych pomieszczeń. Co w takim razie jeśli upiera się przy prowadzeniu ogródka warzywnego i we wszystkich pomieszczeniach gospodarczych chce wprowadzać swoje rządy. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
anonim cytuj
26-10-2023
Służebnik ma prawo korzystać z części nieruchomości przeznaczonych do użytku wspólnego z uwzględnieniem prawa do korzystania z tych pomieszczeń przez inne osoby. Gdyby opisała Pani co dokładnie oznacza "wprowadzanie rządów" to można by spróbować odnieść się do tego czy pani ciocia przekracza swoje uprawnienie.
 
anonim cytuj
26-10-2023
W akcie notarialnym ma wyodrębnioną 'służebność osobistą mieszkania polegającą na nieodpłatnym i dożywotnim korzystaniu przez uprawnioną z całego budynku mieszkalnego', nie ma tu wzmianki o pomieszczeniach gospodarczych typu stodoła, chlew gdzie idzie jak do siebie i bierze co chce, opał który do niej nie należy jak również nie kwapi się by płacić rachunki za energię i wodę.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Służebnik powinien być traktowany jak każdy inny mieszkaniec. Służebnik ma dostęp do korzystania z pomieszczeń (czy to znajdujących się w budynku mieszkalnym czy poza nim) a także innych przestrzeni (ogrodu) przeznaczonych do wspólnego użytku jak każdy inny mieszkaniec. Brać wszystkiego co chce nie może, opału także nie jeżeli nie jest jej (współ)własnością. Służebnik powinien dokładać się do rachunków za energię czy wodę czy zakupu innych dóbr (opał) lub usług jeżeli z nich korzysta ponieważ nieodpłatność korzystania służebnika polega na braku obowiązku zapłaty czynszu najmu ale nie na braku obowiązku partycypacji w opłatach.
 
anonim cytuj
26-10-2023
A co w przypadku jeśli służebność ustalona jest tylko na dom? Jeśli ja postawię nową stodołę to ona ma też do niej prawa użytkowania? Nie jest tak że służebnikowi trzeba udostępnić dojście do domu bądź wjazd autem i na tym się kończy?
 
anonim cytuj
26-10-2023
W akcie notarialnym ma wyodrębnioną 'służebność osobistą mieszkania polegającą na nieodpłatnym i dożywotnim korzystaniu przez uprawnioną z całego budynku mieszkalnego', nie ma tu wzmianki o pomieszczeniach gospodarczych typu stodoła, chlew gdzie idzie jak do siebie i bierze co chce, opał który do niej nie należy jak również nie kwapi się by płacić rachunki za energię i wodę.


Jeżeli w akcie notarialnym nie ma wyraźnie wymienionych pomieszczeń gospodarczych, to służebność mieszkalna nie obejmuje ich. W świetle prawa, uprawniona z służebności nie może korzystać z pomieszczeń gospodarczych w sposób przekraczający granice własności. Oznacza to, że nie ma ona prawa do korzystania z opału, który do niej nie należy, czy też pomieszczeń takich jak stodoła czy chlew, jeśli nie były one wyraźnie uwzględnione w służebności.

Co więcej, osoba uprawniona z służebności mieszkalnej ma obowiązek partycypowania w kosztach związanych z utrzymaniem nieruchomości, do których ma prawo korzystania. Oznacza to, że powinna partycypować w kosztach energii, wody czy innych opłat, jeśli z nich korzysta.

A co w przypadku jeśli służebność ustalona jest tylko na dom? Jeśli ja postawię nową stodołę to ona ma też do niej prawa użytkowania?


Jeśli służebność została ustalona wyłącznie na budynek mieszkalny, to nowo postawione obiekty (np. stodoła) nie są objęte tą służebnością. Osoba uprawniona z służebności nie ma do nich prawa użytkowania.

Nie jest tak że służebnikowi trzeba udostępnić dojście do domu bądź wjazd autem i na tym się kończy?


Tak, osoba korzystająca z służebności mieszkalnej ma prawo dostępu do budynku, który jest objęty służebnością. Jeżeli konieczny jest dojazd czy przejście przez inne części nieruchomości, aby dostać się do tego budynku, służebnikowi należy się takie prawo przejścia. Jednak nie oznacza to, że ma ona prawo do korzystania z innych części nieruchomości, które nie są objęte służebnością.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

czy komornik moze zająć część nieruchomości
Brat lat 37 ma pełno długów wczoraj był u nas rzeczoznawca bo jakiś wierzyciel dopatrzył się że 1/4 domu jest brata czyli jest współwłascicielem co w tej sytuacji może zadać ten wierzyciel. Wszystko w domu jest moje i mojej mamy oraz moich dorosłych synów. Strach się bać ...
Zabezpieczenie kontaktów ojca z dzieckiem.
Odbyła się rozprawa sądowa o zabezpieczenie kontaktów ojca z dzieckiem na której każdy z nas. Podpisał zgodę że zgadzamy się na to zabezpieczenie.3 dni po rozprawie ojciec dziecka przynosi mi grafik z firmy do której został świeżo zatrudniony i chce zmiany widzeń według jego grafiku. Czy tak można postąpić gdy zabezpieczenie jest już przyznane przez sąd w innych dniach?...
Zgoda ojca na wyjzad dziecka?
Czy muszę mieć zgodę ojca, który ma takie prawa do dziecka jak ja, gdybym chciała polecieć z rodziną na wakacje, z moim mężem i synem?...
brat chory na schizofrenię
Proszę o poradę. Brat znęcał się nad rodziną, sprawa trafiła do sądu, w trakcie postępowania wykryto u niego schizofrenię. Został on skierowany do szpitala psychiatrycznego gdzie przebywał prawie rok, później zostało orzeczone wobec niego leczenie ambulatoryjnie. Od tego momentu minęło już prawie 3 lata, na początku chodził co miesiąc na wizyty (leków i tak nie przyjmował), później przestał chodzić, po jakimś czasie psychiatra zgłosił do sądu, że...

Wyszukiwarka